Historia Dźwigów

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
Kilka informacji na temat historii dźwigów oraz historii powstawania urządzeń, znacznie ułatwiających pracę ludziom.

Ludzie od zawsze próbowali stworzyć sobie takie warunki, dzięki którym mogli dokonywać coraz śmielszych rzeczy. Historia wynalazczości sięga samych początków naszego gatunku, gdyż nic nie było nam dane od razu i do każdej rzeczy nasi praprzodkowie musieli dojść sami.

Tak samo jest ze stworzeniem maszyn czy chociażby udogodnień, które pozwalałyby na podnoszenie ciężkich przedmiotów i przestawianie ich na wysokość, na którą siłą ludzkich mięśni nie było możliwe ich postawić. Przenoszenie ładunków oraz materiałów budowlanych od zawsze było wielką bolączką.

Nad rozwojem tego typu maszyn pracowano już w starożytności, choć oczywiście tamte prymitywne maszyny nie były nawet podobne do tych obecnych. Na ogół budowano je z drewna, które to ze względu na ograniczoną wytrzymałość nie mogły sobie poradzić ze szczególnie ciężkimi ładunkami. Urządzenia te ciągle doskonalono, jednak złożone zazwyczaj z drewna i lin nie były w stanie przyczyniać się do szybkiego rozwoju cywilizacji.

Dopiero upowszechnienie się stali spowodowało rozwój tego typu maszyn. Prawdziwy przełom nastąpił dopiero po wynalezieniu silników spalinowych, które pozwoliły na mechaniczne napędzanie stalowych elementów, które mogły przenosić naprawdę ciężkie ładunki.

Dziś nie ma już takiego problemu, a dźwigi, z których korzystają firmy budowlane i konstrukcyjne są bardzo zaawansowane technicznie i mają ogromne możliwości. W tej chwili wybudowanie wysokiego budynku albo mostu lub też przetransportowanie naprawdę ciężkiego ładunku nie stanowi żadnego problemu.

---

Wiecej informacji w serwisie:
- ekstremalnekonstrukcje.net

Autorem artykułu jest Ciekawy Pan

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).