Złoto inwestycyjne - czy warto inwestować w złoto?

Redakcja Knowmore.pl | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Złote sztabki lokacyjne można zakupić w wielu firmach nazywanych mennicami. Mennicą może być zarówno przedsiębiorstwo państwowe, jak i prywatne. Ogromna popularność złota inwestycyjnego sprawiła, że zarówno monety jak i sztabki oferowane są także przez jubilerskie marki. Pamiętajmy także, że doskonałą inwestycją okazuje się także zakup złotej biżuterii o prostym designie nie wymagającym dużych nakładów robocizny. Sprawdźmy, czym tak naprawdę jest złoto inwestycyjne, kiedy najlepiej je kupić i jakie są korzyści z jego nabycia?

Jeśli chodzi o złoto inwestycyjne w postaci sztabki, to waga sztabki złota wynosi od 1 grama do 1 kilograma. Każda sztabka powinna być opatrzona symbolem mennicy, oznaczeniem próby złota oraz wagi. Ponadto na sztabkach może znajdować się także dekoracyjne, okolicznościowe grafiki i napisy. Samo złoto inwestycyjne możne przyjąć formę monety bulionowej lub kolekcjonerskich monet. Wartość monety bulionowej równa się wartości użytego do jej produkcji kruszcu, z kolei cena monet kolekcjonerskich wzrasta z ich unikalnością i rzadkością.

Kto może inwestować w sztabki złota?

Tak naprawdę, każdy z nas może zakupić złoto inwestycyjne. 1 gram tego kruszcu kosztuje kilkaset złotych, uncja kilka tysięcy, a kilogramowa nawet kilkaset tysięcy złotych. W zależności od preferencji możesz także dokonać zakupu odpowiedniej ilości sztabek lub monet bulionowych. Ze względu na to, że złoto inwestycyjne można zakupić u wyspecjalizowanych sprzedawców lub w mennicach ze specjalnym certyfikatem - dostęp do nich jest bezproblemowy i w pełni bezpieczny. Korzystną opcją staje się także lokowanie funduszy również w innych kruszcach takich jak srebro, platyna, pallad, miedź oraz złomie złota i srebra.

Sztabka złota - kiedy najlepiej dokonać jej kupna?

Popularność inwestycji w sztabki złota wzrasta szczególnie w okresie inflacji, kiedy krajowa waluta słabnie. W tym czasie złoto inwestycyjne traktowane jest jako zabezpieczenie posiadanych środków przed spadkiem ich wartości. Podczas kryzysów politycznych i gospodarczych inwestycje w złotą okazują się najlepszą formą lokowania kapitału. 

Czym są złote monety bulionowe?

Ich nazwa wywodzi się od francuskiego słowa bullion oznaczającego srebro lub złoto w sztabach. Monety bulionowe są pieniądzem inwestycyjnym, którego wartość równa się ilości użytego do ich produkcji kruszcu. Do najcenniejszych monet bulionowych wlicza się te wykonane ze złota, choć dostępne są także serie z palladu, platyny i srebra. Co więcej, ich nakład jest nieograniczony i zdeterminowany potrzebami rynku.

Złote sztabki - zalety ich zakupu

Złoto inwestycyjne stało się stałym elementem dobrze zbilansowanego portfela. Za jego zakupem przemawia wiele korzyści, do których należą:

 • trwałość kruszcu - złoto odporne jest na działanie żywiołów ognia, wody oraz inwazji szkodników
 • łatwość transportu - także w przypadku konieczności ucieczki
 • popularny i honorowany na całym świecie - dzięki czemu umożliwia przenoszenie majątku pomiędzy kontynentami
 • złoto inwestycyjne jest wymienne na wszystkie waluty
 • złoto inwestycyjne dostępne są w zależności od wysokości posiadanych środków - udostępniane do zakupu na rynkach finansowych zarówno w sztabkach jak i monetach o różnej wartości
 • stanowią alternatywną formę przechowywania majątku poza bankiem

Pamiętaj, że kupowanie złota w monetach lub w sztabkach nie przyniesie Ci natychmiastowego zysku, lecz długofalową ochronę kapitału. Złoto daje możliwość zarobku w perspektywie lat, a najlepszych wyników możesz spodziewać się po upływie dekad.

Więcej informacji na temat złota inwestycyjnego znajdziesz pod linkiem: https://allegro.pl/kategoria/zloto-257919

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).