7 reguł skutecznej nauki języka angielskiego

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Jeśli od długiego czasu chciałeś mówić po angielsku płynnie i bez wysiłku. Uczyłeś się angielskiego w szkole, ale nawet po kilku latach nauki wciąż nie potrafisz mówić płynnie po angielsku mam dla Ciebie dobre wiadomości. Teraz będziesz mógł zdobyć płynność i pewność komunikacji po angielsku.
Obecnie dostępne są metody bazujące na naukowych regułach przyswajania języka. Jedną z najskuteczniejszych z nich jest Effortless English. Odkąd zacząłem naukę angielskiego z Effortless English mój sposób uczenia się zmienił się diametralnie. Efektem tego był szybki postęp w nauce angielskiego. Metoda ta jest bardzo skuteczna ponieważ bazuje na siedmiu zasadach efektywnego uczenia się języka obcego.

*ZASADA 1: Zawsze ucz się i powtarzaj całe zwroty, nigdy pojedyncze słowa.

Nigdy nie ucz się pojedynczych słów. Gdy znajdziesz nowe słowo zawsze zapisz cały zwrot w którym występuje. Gdy powtarzasz, zawsze powtarzaj cały zwrot a nie pojedyncze słowo. W ten sposób będziesz przyswajać język 4-5 razy szybciej.

*ZASADA 2: Nie ucz się gramatyki.

Przestań uczyć się gramatyki angielskiej. Odłóż wszystkie książki do gramatyki. Zasady gramatyczne uczą myślenia o angielskim, a Ty chcesz mówić automatycznie po angielsku, bez myślenia o zasadach. Ucząc się z Effortless English będziesz uczył się języka bez studiowania gramatyki. W ten sposób Twoja umiejętność mówienia po angielsku poprawi się bardzo szybko. Będziesz mówić w sposób naturalny.

*ZASADA 3: Najważniejsza zasada - Najpierw słuchaj!

Musisz słuchać angielskiego który potrafisz zrozumieć. Musisz słuchać angielskiego codziennie. To jest klucz do Twojego sukcesu z angielskim. Nie czytaj książek do nauki języka, za to codziennie słuchaj angielskiego. Ucz się za pomocą uszu, a nie oczu!

*ZASADA 4: (Jak mówić automatycznie po angielsku) - Powolne, głębokie uczenie się.

Sekret mówienia po angielsku to głęboka nauka każdego słowa i zwrotu. Nie wystarczy znać definicję słowa. Musisz zachować je głęboko w pamięci. Żeby mówić łatwo po angielsku musisz powtarzać każdą lekcję wiele razy. Najważniejsze jest głębokie uczenie się.

*ZASADA 5: (Jak uczyć się gramatyki) - "Point of View Mini Stories" - automatyczna gramatyka angielska.

"Point Of View Mini-Stories" to najskuteczniejsza metoda aby nauczyć się i używać gramatykę angielską automatycznie. Powinieneś uczyć się gramatyki słuchając prawdziwego języka. Najlepszy sposób to słuchanie tej samej historii opowiadanej w różnych czasach, czyli z różnych punktów widzenia. Ucząc się w ten sposób będziesz używać gramatyki poprawnie i automatycznie. To jest klucz do opanowania gramatyki angielskiej.

*ZASADA 6: Używaj tylko lekcji i materiałów z żywym językiem angielskim.

Musisz uczyć się żywego języka jeśli chcesz rozumieć "native speakers" i rozmawiać swobodnie. Używaj prawdziwych pism, nagrań, programów telewizyjnych, filmów i programów radiowych. Nie ucz się książkowego języka lecz żywego języka używanego na co dzień.

*ZASADA 7: (Jak mówić szybko) - Słuchaj i odpowiadaj, nie słuchaj i powtarzaj!

Używaj lekcji w formie historii "słuchaj - odpowiadaj". W każdej lekcji mówiący opowiada prostą historię jednocześnie zadając wiele prostych pytań. Za każdym razem gdy słyszysz pytanie, zatrzymujesz nagranie i odpowiadasz. Uczysz się odpowiadać szybko, bez myślenia. Twój angielski staje się automatyczny. Jednocześnie uczysz się również szybko myśleć po angielsku.

Uczenie się według powyższych reguł gwarantuje sukces w nauce angielskiego i umożliwia automatyczną komunikację w tym języku.
Skuteczna nauka angielskiego
---
Autorem artykułu jest Marek B.
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.
Portret użytkownika Gość
Zdeydowanie ja jestem jednak za nauką języka z nauczycielem.Niestety nie udało mi sie uczyć poprzez internet.Dlatego osatatecznie postawiłam na szkołe speak'up.Mysle ze szkoła językowa jest tutaj najlepszym wyjściem.
Portret użytkownika Gość
Słaby ten wasz marketing szeptany... :-)
Portret użytkownika Mirek
Fajne zasady i prawdziwe. W szkołach publicznych bardzo często zaczynają naukę od gramatyki i potem się z takich zajęć wychodzi tylko z dobrze wyuczoną gramatyką. Ze słownictwem jest znacznie gorzej. Jednak odrobina gramatyki zawsze się przyda, zwłaszcza dla osób nieco strszych. I faktycznie najlepiej oddać się w ręce specjalistów, takich jak np. wspomniany speak up lub inna renomowana szkoła, bo samemu, to raczej nauka się nie uda.
Portret użytkownika Nie Gość
postawiłem na speak up. jak mam się uczyc, to wolę w grupie niż samemu w chacie. wtedy jestem w stanie cokolwiek zapamiętać.
Portret użytkownika Myszka
Macie całkowitą rację. W szkole miałam angielski i niemiecki i po 10 latach nauki metodą gramatyczno-tłumaczeniową nadal nie potrafiłam się porozumieć i po prostu sądziłam, iż nie mam talentu do języków. Aż do momentu kiedy "niechcący" nauczyłam się hiszpańskiego. Po prostu polubiłam piosenki w tym języku i słuchając ich codziennie pewnego dnia zdałam sobie sprawę, że wszystko rozumiem i nie wiem skąd. Potem zaczęłam oglądać filmy itp. i zdałam sobie sprawę, że wszystko rozumiem. Potem zaczęłam mówić, pisać i dopiero kiedy już biegle opanowałam język zaczęłam studiować pobieżnie zasady gramatyczne. Nie warto uczyć się gramatyki nie znając języka bo to wyrabia w nas nawyk myślenia o zasadach, mówienia nieautomatycznego oraz długiego zastanawiania się nad odpowiedzią. Teraz jestem na etapie uczenia się włoskiego oglądając filmy i seriale po włosku i efekt jest ten sam. Zaczynam rozumieć język coraz lepiej, ucząc się go poprzez rozrywkę. Jest to dużo ciekawsza forma nauki niż siedzenie nad nudnymi książkami. Zamierzam w ten sposób nauczyć się wielu języków jeszcze :D
Portret użytkownika Myszka
Te wszystkie speak up nade mną to bzdury i reklama. Nie dajcie się nabrać. Najlepsza jest samodzielna nauka. No i nie musicie płacić kasy i marnować czasu na dojazdy. A samodzielna nauka jest jak najbardziej możliwa, jestem tego przykładem.
Portret użytkownika Violatta
Przed wakacjami nauczyłam się języka dzięki "Angielskiemu dla każdego" z IMP
Portret użytkownika Anna
Osobiście uczyłam się i sama i w szkole językowej. Wniosek taki że najlepiej jak się to połączy ;) Jednak człowiek potrzebuje cały czas informacji zwrotnej o swoich wynikach, tego żeby widział postępy. Zgadzam się z wymineniną tu zasadą nauki gramatyki, w speak up (chodziła też do tej szkoły i wypada naprawdę bardzo dobrze) ją stososwano. Ogólnie metoda jest ciekawa, to wszystko co tu napisano, tylko to zaledwie szkic porad, jak przychodzi do konkretów to się przydaje lektor...
Portret użytkownika Michal
Zdecydowanie popieram zasadę 2. Po nauce angielskiego od podstawówki aż po studia gramatykę umiem na blachę. Zdałem maturę, zaliczyłem język na studiach a rozumiem jedynie proste wypowiedzi bo jak mam podane słówka to mogę z nich ułożyć zdanie w każdym czasie, wstawić słowo do zdanie też, ale nawet nie wiem co te zdana znaczą. Tego właśnie uczą w szkołach. Na sprawdzianach 20pkt za gramatykę i 10pkt za słuchanie gdzie odpowiedzi są T/F czyli zaznacza się i lewa kolumnie i średnio 50% wpada. Teraz muszę sam się uczyć praktycznie od podstaw bo, trochę późno, ale zrozumiałem, ze w końcu tego języka nauczyć się trzeba. Do gramatyki już nawet nie zaglądam, jak będę umiał słówka to każdy mnie zrozumie, a że moje wypowiedzi będą śmieszne to mnie nie interesuje, w TV przemawiał nie będę :D
Portret użytkownika asenglish.pl
Nic dodać, nic ując, Ludzie układający programy nauczania dla szkół państwowych, jak i nauczyciele w nich uczący powinni to przeczytać. Bo nic innego się nie robi na lekcjach jak gramatyka i testy :(
Portret użytkownika Gość Aldona
Gramatyka jest kluczem do przyswojenia j.angielskiego. Uczę tego przedmiotu w różnych szkołach,mam doświadczenie i wiem co piszę. Uczeń bez znajomości gramatyki nie potrafi zapytać o godzinę lub wiek. Znam delikwentów którzy mówią tak: ,,How many you have years''? ,,Which is o'clock''? To straszne poznawać język obcy bez gramatyki,konsekwencje takiego podejścia widzimy w powyższych pytaniach.
Portret użytkownika vintage
A ja polecam comlearn.pl - wspólna nauka, hobby, korepetycje, szkolenia,oferta szkół,kursy Nie od dziś wiadomo, że z drugą osobą lub kilkoma osobami DUŻO łatwiej się uczyć i wzajemnie mobilizować i motywować do nauki. Ten serwis to umożliwia. Łączy osoby chcące się wspólnie uczyć ,korepetytorów, uczniów, kursantów oraz osoby szukające wiedzy w różnych dziedzinach życia. zapraszam facebook.com/comlearnpl.
Portret użytkownika Gość
Ostatnio na polskim rynku pojawił się nowy kurs i który według mnie bije na głowę wszystkie inne metody.Cały kurs składa się z interaktywnych filmów z lektorem.Kurs jest aktualnie hitem w Stanach Zjednoczonych i wiele osób uczy się tą metodą.Na stronie trzeba się zarejestrować i wykupić kurs Interation,bardzo łatwo przysfaja się frazy,polecam,uczę się 2-gi miesiąć z ogromnymi rezultatami. Stronka : topenglishcourse.pl/ ja uczyłem się z topenglishcourse.pl/ i naprawdę pomogło
Portret użytkownika LukLev - Angielski 1000 słów
Zgadzam się z artykułem. Wiele zasad w nich zawartych naprawdę działa i pozwala przyśpieszyć nauke angielskiego do stopnia umożliwiającego swobodne rozmawianie. Ja uczyłem się mówić w sposób o którym piszę na stronie: angielski1000slow.pl/jak-szybko-nauczyc-sie-mowic-w-jezyku-angielskim/ dzięki nauce właśnie w opisany sposóbI w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia nauki potrafię już dogadać się w codziennych sytuacjach. No i najważniejsze dużo ćwiczyć i najlepiej na głos.
Portret użytkownika cityschool
Dzięki za ciekawy artykuł. Mam nadzieję, że po zastosowaniu przedstawionych przez Ciebie metod znajdę najbardziej dla siebie odpowiednią. Muszę się podszkolić przez zapisaniem się na kurs, nie chce być zupełnie zielona.
Portret użytkownika Gość
Na pewno każdy ma inny sposób na to, żeby się nauczyć języka, jak dla mnie bardzo dobry okazał się kurs językowy za granicą, na którym byłam z Glossą. Głównym powodem, dla którego cenię sobie takie kursy jest fakt, że nie ma na nich zbyt wielu Polaków dzięki temu nawet w czasie wolnym się uczysz. Ja się przełamałam do mówienia, a z tym miałam największy problem.
Portret użytkownika Gość
Jestem w szoku a od kiedy to trzeba znać gramatykę żeby zapytać o wiek czy godzinę to świadczy jakim nauczycielem pani jest pisząc takie bzdury .Ja znam takich którzy cały czas uczą się gramatyki i do tego właśnie mówią po murzyńsku bo cały czas skupiają się na zasadach,końcówkach ,tabelkach zamiast poprawnie powiedzieć zdanie.My potrafimy nasze dzieci nauczyć języka poprawnie gramatycznego bez nauki gramatyki.Cały czas do nich mówiąc poprawnie gramatycznie mózg to przyswaja i uczy się podświadomie języka tak samo uczymy sie języka obcego będąc za granicą przez słuchanie i powtarzanie poprawnych gramatycznie zdań.Dlatego za granicą możemy się nauczyc szybciej bo nikt nie stoi i nie tłumaczy nam gramatyki.Dobrze się jest wspierać jakimiś książkami lecz z masą przetłumaczonych konstrukcji zdaniowych. W języku ojczystym gramatyki uczymy się jak już znamy język niech pani pomyśli jak długo uczyła by pani dziecko mówić po polsku jak zaczynałaby od odmian czasowników.tabelek regularnych czy nie regularnych kiedy by zaczęło mówić .Przecież mowa powinna byc przyswajana w sposób naturalny a takie uczenie przez zasady to tylko utrudnia bo sie nie mówi tylko duka cały czas skupiając na zasadach .Języków trzeba uczyć się podświadomie a nie tak jak to zostało narzucone świadomie.W starszym wieku to dopiero trudne uczenie przez gramatykę.Za granicą uczą języków inaczej niż u nas niestety właśnie w ten sposób by poprawnosc gramatyczna wchodziła przy okazji mówienia a nie na odwrót bo to tylko utrudnia nauke .Szkoda że coś mądrego się pokazuje a ludzie i tak nie chcą tego dostrzec.Nigdy się wię w taki sposób języka nie nauczycie jedynie gramatyki która nie jest językiem tylko nauką O języku.Przykre że nauczyciele tego nie widzą spacjalnie.A skoro umie pani tylko gramatykę to śmię twierdzić że pani jezyk jest bardzo ubogi ,bo ona przecież nie jest nawet elementem języka.Często tacy marni nauczyciele sami się za granicą dogadać nie potrafią.
Portret użytkownika Gość 123
Metoda jest najważniejsza. Każdy przyswaja wiedzę inaczej i dobranie metody nauczanie jest połową sukcesu ;D Ja przez wiele szkolnych lat miałam problem z językami, najpierw z angielskim, a potem niemiecki.. Ale przed maturą zapisałam się do szkoły na język angielski i opanowałam go świetnie. Teraz kończę kurs niemieckiego i nawet go polubiłam ;p

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).