Sprzedaż ziół w Aptekach, czyli prawda o ziołach w Polsce

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Zioła od wieków traktowano jako naturalne lekarstwa na wiele chorób. Gdy na rynku pojawiły się chemiczne specyfiki produkowane przez firmy farmaceutyczne, zioła zaczęły tracić na popularności. W ostatnich latach można zauważyć wzrost wartości sprzedaży preparatów ziołowych w aptekach, która systematycznie rośnie i według danych pochodzących z Monitora Zdrowia prowadzonego przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia w 2009 roku przekroczyła 120 mln zł., przy jednoczesnym spadku liczby sprzedawanych opakowań.

- W ubiegłym roku Polacy kupili w aptekach 25,77 mln opakowań preparatów ziołowych za łączną kwotę 120,81 mln PLN, co w porównaniu do 2005 roku oznacza wzrost o blisko 19 mln PLN. Warto podkreślić, że wartość sprzedaży rośnie mimo, iż w ostatnich latach zarówno ilość produktów będących w ofercie jak i ilość sprzedanych opakowań zdecydowanie zmalała. Czynnikiem mającym decydujący wpływ na wzrost wartości sprzedaży jest rosnąca średnia cena pojedynczego opakowania, która w ciągu ostatnich 5 lat wzrosła o blisko 21% - analizuje Łukasz Stopa, Kierownik Zakładu Analiz Statystycznych w Ogólnopolskim Systemie Ochrony Zdrowia.

Według danych z Monitora Zdrowia OSOZ ilość produktów zielarskich będących w ofercie aptecznej w ciągu ostatnich dwóch lat zmalała o 26% z 19,6 tys. sztuk w roku 2007 do 14,4 tys. sztuk w roku ubiegłym. Zjawisko to w naturalny sposób spowodowało spadek ilości sprzedanych opakowań z 27,2 mln w 2007 roku do 25,77 mln w roku 2009.

Do najpopularniejszych ziół w 2009 roku należały środki stosowane w zaburzeniach wydzielania soku żołądkowego - udział tej grupy w całkowitej wartości sprzedaży ziół w aptekach wyniósł 20,03%. Co ciekawe w 2002 roku udział tej grupy stanowił tylko 13,85%. Drugą istotną grupę pod względem udziału wartości stanowią środki przeczyszczające, których udział wyniósł 18,96%. Pozostałe grupy w 2009 roku odnotowały udział na poziomie mniejszym niż 10% całkowitej wartości sprzedaży ziół.

Analitycy Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia przewidują, że w obecnym roku liczba sprzedanych opakowań preparatów ziołowych nadal będzie gwałtownie spadać, a tendencja ta zostanie zahamowana dopiero w 2011 roku. Nie wpłynie to jednak na zmniejszenie wartości ich sprzedaży w aptekach, która w ciągu najbliższych dwóch lat przekroczy poziom 122 mln PLN. Zjawisko to będzie wywołane przez wzrostem ceny pojedynczego opakowania preparatu.

Monitor Zdrowia to raport wydawany przez Ogólnopolski System Ochrony Zdrowia. W każdym miesiącu publikuje informacje dotyczące zachorowalności, kosztów leczenia oraz częstotliwości występowania chorób w Polsce. Szczegółowe informacje na temat bieżącej konsumpcji leków można znaleźć w miesięczniku OSOZ.
Łukasz Kadłuczka
Benhauer - Marketing internetowy

---
Autorem artykułu jest Benhauer
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).