Żylaki, pajączki czy dolegliwości bólowe kończyn dolnych to obecnie bardzo powszechny problem, który doskwiera zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Powstające zmiany to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.
Podstawą sukcesu w leczeniu żylaków jest prawidłowa diagnostyka, dzięki której możliwe jest zapobieganie powstawaniu żylaków, a także łagodzenie istniejących już zmian i niwelowanie bólu, który jest z nimi związany. Czym dokładnie jest kompresjoterapia i w jaki sposób wspomaga ona walkę z żylakami, pajączkami oraz obrzękami?
Kompresjoterapia, czyli inaczej ucisk stopniowany to nieinwazyjna metoda leczenia, która coraz chętniej zalecana jest pacjentom przez lekarzy. Do kompresjoterapi wykorzystywane są specjalne wyroby uciskowe, które wywierają ucisk na kończynę i usprawniają przepływ krwi w kończynach dolnych. Ucisk nie dopuszcza do zalegania krwi w kończynach, ułatwia gojenie się owrzodzeń żylnych, zmniejsza obrzęk oraz przywraca kończynie prawidłowe kształty. Do kogo skierowana jest kompresjoterapia?
Wyroby kompresyjne to specjalne produkty medyczne, które pomagają usprawnić przepływ krwi w żyłach. Stosowane są profilaktycznie, aby zapobiec powstawaniu zmian żylnych w kończynach dolnych, a także podczas leczenia powstałych już zmian. Należy jednak pamiętać, że kompresjoterapia, do której wykorzystywane są wyroby uciskowe nie wyleczy żylaków, czy powstałej już Przewlekłej Niewydolności Żylnej, a jedynie zniweluje ból, dyskomfort oraz będzie zapobiegać w powstawaniu nowych zmian żylnych w kończynach dolnych. Wśród wyrobów kompresyjnych występują m.in.:
Regularne noszenie wyrobów uciskowych daje pożądane rezultaty. Mimo że nie są one środkiem leczniczym, to zapobiegają powstawaniu lub nasilaniu się zaburzeń krwi w kończynach dolnych.
Wybór stopnia kompresji zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby oraz od tego, w jakim miejscu występują zmiany żylne. Wyróżniamy 4 stopnie kompresji:
Najniższy, czyli pierwszy stopień kompresji wywołuje lekko odczuwalny ucisk. Rajstopy, podkolanówki czy skarpety uciskowe stosowane są przede wszystkim w ramach profilaktyki przeciwżylakowej. Jeśli towarzyszy Ci uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, bardzo często podróżujesz samochodem czy samolotem, Twoja praca wymaga ciągłego siedzenia lub stania, to wybór odpowiednich wyrobów kompresyjnych będzie doskonałym rozwiązaniem.
Wyroby o tym stopniu kompresji wywołują nieco mocniejszy ucisk. Przede wszystkim nie tylko działają one profilaktycznie, zapobiegając powstawaniu zmian żylnych, ale również sprawiają, że widoczne już żylaki czy pajączki nie rozpowszechniają się na całą powierzchnię kończyn dolnych.
Wyroby uciskowe o tym stopniu kompresji zalecane są przede wszystkim osobom, które cierpią na przewlekłą niewydolność żylną, a także doskwierają im duże obrzęki na nogach, które powodują ból i dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania.
Rajstopy, pończochy czy podkolanówki o najwyższym stopniu kompresji stosowane są przede wszystkim przez osoby cierpiące z powodu ciężkiego zespołu pozakrzepowego.
Dodaj nową odpowiedź