Jak samemu zaprojektować ogród?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Czy byliście w ogrodzie w Powsinie? Albo w Przelewicach? A może w ogrodzie w Gołubiu na Kaszubach? Jeśli nie to na pewno warto zaplanować tam wycieczkę bo to jedne z najpiękniejszych ogrodów w Polsce. W jaki sposób można zaplanować nasadzenia w swoim ogrodzie by uzyskać równie piękny efekt? Jak zaplanować nasadzenia w ogrodzie? W wymienionych ogrodach występują takie same rośliny, jakie rosną na każdym większym osiedlu domków jednorodzinnych i kupić w pobliskim sklepie. To dobra wiadomość! Jednak kiedy przejdziemy się przez wspomniane dowolne osiedle domków jednorodzinnych, to akurat aż takich ładnych ogrodów nie znajdziemy. Dlaczego? Dlaczego pomimo wkładania wysiłku i serca efekt często wychodzi hmm... niezupełnie udany? Różnica jest tylko w jednym: odpowiednim doborze i rozłożeniu roślin. A to jest trudne, głównie z dwóch powodów:
 1. trzeba doskonale znać rośliny, by móc przewidzieć jak będą wyglądały jak dorosną: jaki będą miały pokrój, jakie będą duże, jak będą wyglądały gdy zakwitną a jak gdy zgubią zimą liście itp.
 2. trzeba mieć fantastyczną wyobraźnię, by patrząc na pusty teren i na małe sadzonki móc wyobrazić sobie jak będzie wyglądała całość, gdy rośliny dorosną.

Co gorsza, mamy tylko jedną próbę! Zanim rośliny się rozrosną i zobaczymy finalny efekt minie wiele lat i wtedy na zmiany jest już za późno!

Metody "konwencjonalne"
W efekcie sięgamy po jedną z poniższych metod:

 1. wzorujemy się na istniejących projektach (rozwiązanie bezpieczne, ale musimy pogodzić się z tym, że nasz ogród nie będzie "jedyny w swoim rodzaju")
 2. sięgamy po pomoc profesjonalnych projektantów i architektów krajobrazu (skuteczne, ale niestety kosztowne)
 3. sami rysujemy plan (rozwiązanie nie dla wszystkich, bo trzeba znać świetnie rośliny i umieć rysować)
 4. idziemy na żywioł (odradzamy!)

Wadą wszystkich tych rozwiązań jest to, że nie bardzo możemy "poeksperymentować" by znaleźć ten najlepszy układ, wciąż mamy tylko jedną próbę.

Nowoczesne technologie
Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia. Na rynku jest kilka programów komputerowych, które pozwalają zaprojektować ogród i zobaczyć zawczasu jak będzie wyglądał. Decydując się na jeden z nich warto zwrócić uwagę na łatwość obsługi, cenę i dostosowanie do polskich warunków, bo często są to słabe punkty tych programów.Jeszcze nowocześniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dedykowanych serwisów internetowych. Opracowany w Polsce serwis GardenPuzzle próbuje rozwiązać ten problem w zupełnie nowy sposób. Zamiast skomplikowanego narzędzia mamy zdjęcie naszego ogrodu, na tle którego "sadzimy" rośliny. System automatycznie podpowiada rośliny odpowiednie do naszej gleby i klimatu. Wyszukiwarka pozwala filtrować rośliny według wielkości, charakteru (np. iglaki, rośliny zimozielone, pnącza itp), koloru (liści lub kwiatów) oraz wymagań (na miejsca nasłonecznione i zacienione). Możemy więc na przykład:

 1. najpierw w tle posadzić wyższe rośliny zimozielone, które będą stanowiły barierę wizualną przez cały rok (tu ustawiamy filtr "rośliny wysokie" i "iglaki" lub "zimozielone")
 2. na nasadzenia bliższe dobrać ładne krzewy liściaste, które zmieniając swój wygląd w różnych porach roku będą urozmaicać widok ("rośliny średnie", "krzewy")
 3. najbliżej posadzić kwiaty i byliny

Serwis pozwala uzupełnić wizualizację detalami typu ławki, kamienie, altanki, tarasy, donice i inne elementy typowo wystepujące w ogrodach. Na koniec możemy wydrukować wizualizację wraz z listą roślin i planu nasadzeń.
Nowością w stosunku do dotychczasowych programów jest to, że GardenPuzzle jest dostępny bezpośrednio w przeglądarce internetowej. Nie trzeba niczego ściągać ani instalować, wystarczy jedno kliknięcie i już możemy projektować. Co więcej projektami możemy dzielić się od razu w sieci i możemy dzięki temu uzyskać inne propozycje naszych nasadzeń od innych użytkowników.

Sstworzenie projektu w takim programie zajmuje raptem kilka minut. Dzięki temu można stworzyć kilka lub kilkanaście wariantów, po to by wybrać ten najlepszy, który potem zostanie zrealizowany. A nawet jeśli nasz ogród ma zostać tylko wirtualny, to przyjemność z tworzenia projektów jest fantastyczna. Dość wspomnieć, że programem tym zostało stworzone już ponad 50.000 projektów!

Jeśli więc macie chwilę czasu to warto może zajrzeć i wypróbować:
Krótki film o tym jak działa serwis: http://gardenpuzzle.pl/plans/plus
Stwórz swój projekt: http://gardenpuzzle.pl/projects/redesign/new
---
Autorem artykułu jest Mrafal
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).