Praca z żywicą – jak zacząć i jakie domowe przedmioty możesz z niej wykonać?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Żywica to często materiał dla profesjonalistów, ale nie tylko. Przy odpowiednim przygotowaniu narzędzi, zdobyciu niezbędnej wiedzy i odrobinie praktyki, można przygotować naprawdę piękne przedmioty. Często nawet bardzo złożone i na pierwszy rzut oka trudne do wykonania samodzielnie. Jak zacząć z żywicą swoje eksperymenty? Jakie rzeczy można z niej wykonać? Jaki rodzaj wybrać? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule.

Artykuł porusza następujące zagadnienia:

  1. Do podłóg, biżuterii, do zalewania drewna – jaką żywicę wybrać?

  2. Samodzielna praca z żywicą – jak zacząć?

  3. Jak malować żywicą i dlaczego warto wybrać farbę epoksydową?

  4. Żywica do obrazów – jaka i po co?

Do podłóg, biżuterii, do zalewania drewna – jaką żywicę wybrać?

Pomysłów na wykorzystanie żywicy jest bardzo dużo. W pierwszej kolejności na myśl przychodzą posadzki, biżuteria i laminaty. Jednak samych domowych zastosowań jest wiele. Co więc jeszcze można wykonać z żywicy, aby udekorować wnętrze swojego domu? Przede wszystkim:

  • meble (np. rzeczny stół),

  • obrazy,

  • lampy,

  • uchwyty do szafek,

  • miski i podstawki pod kubek,

  • zegary.

Co ciekawe, żywica może być nie tylko znakomitym wykończeniem posadzki. Można nią także malować ściany.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, jaką żywicę do zalewania drewna czy wykonania danej posadzki wybrać, to polecamy zapoznanie się z innym naszym artykułem, o różnicach, pomiędzy żywicą poliuretanową i epoksydową.

Samodzielna praca z żywicą – jak zacząć?

Masz pierwszy raz kontakt z żywicą – jak zacząć, aby stać się specjalistą w tej dziedzinie? Na samym początku proponujemy wykonanie mniejszych przedmiotów (biżuteria, breloczki do kluczy itp.). Nawet jeśli popełnisz jakieś błędy podczas ich wykonania, to nie zmarnujesz dużej ilości żywicy i tym samym pieniędzy. Ważne jest odpowiednie przygotowanie, dlatego też poniżej umieszczamy pigułkę wiedzy z wskazówkami na początek.

  1. Żywica w formie płynnej jest substancją toksyczną i niebezpieczną, dlatego musisz obchodzić się z nią ostrożnie.

  2. Pamiętaj o środkach ochrony (ubranie ochronne, odpowiednie buty, rękawiczki).

  3. Nie zapominaj o wentylacji pomieszczenia, w którym pracujesz z żywicą.

  4. Mieszaj żywicę z utwardzaczem w odpowiednich proporcjach z opakowania (substancje te mają inną gęstość, więc proporcje odmierzać trzeba na podstawie wagi, a nie objętości).

  5. Pamiętaj, że przed obróbką żywica potrzebuje czasu na schnięcie (przy małych przedmiotach będzie to kilka godzin, przy większych nawet od 24 do 48 godzin).

  6. Najlepiej pracować z żywicą w temperaturze pokojowej, czyli około 20°C. Przy temperaturze mniejszej niż 10°C możesz mieć problem z jej rozlaniem.

  7. Pamiętaj, że czas pracy po zmieszaniu żywicy z utwardzaczem może się różnić. W zależności od producenta lub ich rodzaju może to być kilkanaście lub kilkadziesiąt minut.

Jak malować żywicą i dlaczego warto wybrać farbę epoksydową?

Wspominaliśmy już, że żywicą można malować ściany i inne powierzchnie. Wcale nie musisz się więc zastanawiać jaką farbę na żywicę wybrać, ponieważ sama żywica może być farbą. Mamy tutaj na myśli farby epoksydowe, które umożliwiają wybór wielu kolorów, dzięki dostępnym na rynku barwnikom do żywicy. Malowanie jest dość proste. Proces wygląda w zasadzie identycznie, jak w przypadku innego rodzaju farb. Konieczne jest jednak odpowiednie przygotowanie powierzchni i zachowanie ostrożności. Ścianę trzeba oczyścić i wyrównać jej niedoskonałości. Samą farbę trzeba wymieszać dokładnie z utwardzaczem i odczekać 30 minut (homogenizacja). Czas malowania nie powinien od tego momentu przekraczać 8 godzin (farba zacznie zastygać). Zwykle nakłada się jej dwie warstwy. Dlaczego takie rozwiązanie jest dobre? Do zalet malowania farbami epoksydowymi należą:

  • wytrzymałość,

  • hydroizolacja, która zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów na ścianie,

  • łatwość w zachowaniu czystości (można ją przecierać ściereczką),

  • estetyczny wygląd.

Żywica do obrazów – jaka i po co?

Żywicę wykorzystywać można też w przypadku obrazów. Tutaj najlepiej sprawdza się żywica epoksydowa. Po co jest ona stosowana? Stanowi warstwę ochronną drewna (ramy), nadając jednocześnie świeżej barwy. Potrafi też odnowić wygląd zniszczonych elementów, dzięki laminacji. Na samym płótnie mogą być też stosowane farby epoksydowe, co daje możliwość tworzenia własnych, nowoczesnych obrazów żywicznych.

 

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).