Skarby greckiej przyrody

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Grecja może skusić swymi cennymi zabytkami, które przypominają o potędze i roli tego państwa w antycznych czasach. Jest to jednocześnie kraj, który może oczarować przyrodniczym bogactwem oraz niezwykłymi krajobrazami. Aby docenić jego przyrodnicze walory, wystarczy odwiedzić greckie wyspy. Choć wiele z nich zostało zabudowanych wielkimi kompleksami hotelarskimi, są i takie, które cieszą się uznaniem jako niezwykłe ostoje dzikiej natury. Na które z nich warto zajrzeć? 

Zielona Kerkiria

Piękną zielenią kusi Kerkiria, czyli wyspa Korfu. Górzysta i zielona wyspa zmienia w ostatnich latach swe oblicze, a turystyka masowa powoli zmienia jej charakter. Mimo to nadal można na jej terenie znaleźć zaciszne miejsca, idealne na wczasy na łonie natury. Pięknymi ogrodami kusi miejscowość Gastouri, a skalistymi klifami czaruje Paleokastritsa. Piękne plaże oraz tereny idealnie nadające się do pieszych wędrówek sprawiają, że na Korfu piękno przyrody łączy się z dobrym zagospodarowaniem turystycznym. Gdzie można szukać bliższego kontaktu z przyrodą?

Zakynthos: królestwo żółwi

Pięknem greckiej przyrody najlepiej można się zachwycać korzystając z oferty wczasów na wyspie Zakynthos, oferowanej np. przez biuro podróży Rainbow Tours. To miejsce jest prawdziwą gratką dla miłośników natury. Dlaczego ta niewielka wyspa zdobyła tak wielką sławę? Brak tu wielkich kompleksów turystycznych, są za to klimatyczne miasteczka i rybackie osady. Nie ma tu zbyt wiele zabytków, są za to piękne zatoki i plaże. Na nich z kolei najważniejsze są… żółwie! Zakynthos jest jednym z niewielu miejsc na świecie, które upodobały sobie żółwie careta careta. Objęte całkowitą ochroną zwierzęta przejawiają wyjątkową słabość do wybrzeży Zakynthos. Choć plażowanie jest tu nieco utrudnione, możliwość podziwiania niezwykłych żółwi w ich naturalnym środowisku w pełni rekompensuje drobne niedogodności. Plaża Wraku oraz słynne Błękitne Jaskinie są zresztą atrakcjami, które pozwalają oderwać się od plaży i skoncentrować na podziwianiu innych wyjątkowych tworów natury.

Kelafonia: królestwo greckiej jodły

Grecka jodła i oliwne gaje stały się symbolami Kelafonii. Choć i tu turystyka rozwija się prężnie, a na plażach panuje spory ruch, zachowało się tu wiele zakątków wyjątkowo cennych pod względem przyrodniczym. Drogarati oraz Melissani, wspaniałe jaskinie w pobliżu Sani, kuszą ciekawymi szatami naciekowymi, a szczyt Aenos – pięknymi lasami, w których dominuje objęta ochroną jodła grecka. Ze wspaniałą przyrodą można się też spotkać w pobliżu miejscowości Lassi, która przyciąga wspaniałym Ogrodem Botanicznym.

Przyrodnicze atrakcje Grecji z pewnością mogą zadziwić turystów. Wystarczy nieco oddalić się od gwarnych kurortów, by móc na własne oczy podziwiać niezwykły świat greckiej fauny i flory. Jest on równie piękny i intrygujący, jak antyczne budowle, a jego bogactwo może zaskoczyć.       

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).