Urządź konkurs strzelecki

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Jeżeli broń bez zezwolenia to Twoje hobby, ale znudziło Ci się ciągłe strzelanie do papierowych tarcz, urządź ze znajomymi konkurs strzelecki. Producenci akcesoriów do wiatrówek i pistoletów zapewniają duży wybór tarcz i kulochwytów, które sprawiają, że strzelanie staje się jeszcze ciekawsze.

Cele strzeleckie możemy podzielić na dwie główne kategorie: do pierwszej zaliczymy papierowe cele i metalowe kulochwyty, w które cele te oprawiamy. Kulochwyty są konieczne, ponieważ w przeciwnym wypadku kule trafiałyby prosto w rzecz bezpośrednio znajdującą się za tarczą i niszczyły ją – np. raniły drzewo. Pojawiałoby się także ryzyko, że wyrządzenia krzywdy przechodzącemu za tarczą człowiekowi lub zwierzęciu.

Cele reaktywne to takie, które poruszają się po trafieniu. Są to metalowe konstrukcje, które w widoczny sposób odskakują po trafieniu w nie nabojem. Następnie odskakują w sposób automatyczny (na zasadzie przeciwwagi, tak zachowują się tzw. spinnery), są podnoszone za pomocą sznurka albo resetowane po trafieniu w specjalny cel – w tym wypadku trzeba najpierw zneutralizować wszystkie mniejsze cele. Papierowe tarcze nadają się do tego, by dokładnie zliczać punkty, cele reaktywne sprawiają, że od razu widać, czy strzał był celny, bez męczącej konieczności podchodzenia za każdym razem do celu.

Urządzamy konkurs

Wiesz już, jakie cele masz do wyboru. Teraz możesz połączyć kilka różnych sposobów strzelania, by wyłonić najlepszego strzelca. Jednym z najprostszym sposobów jest konkurs czasowy. Najpierw do tarczy, na ustaloną odległość podchodzi strzelec numer 1. Ma on 15 sekund na przygotowanie, następnie 2 minuty na oddawanie strzałów: do jednej lub kilku tarczy. W kolejnym etapie jego punkty są zliczane, a potem do konkurencji podchodzi kolejny strzelec. Wygrywa ten, kto zbierze najwięcej punktów. Do tego typu konkursy najlepiej posłużą wiatrówki pistolety, z których w krótkim czasie można oddać wiele strzałów.

Przy tarczach reaktywnych, np. biatlonowych, można wykorzystać zwykłe wiatrówki – wygra ten, kto w najkrótszym czasie strąci wszystkie cele. Tutaj ważna będzie nie tylko celność strzałów, ale również umiejętność szybkiego przeładowywania broni.

Jeżeli samo oddawanie strzałów to dla was zbyt mało, dlaczego nie połączyć by kilku dyscyplin sportowych? Jeżeli macie do dyspozycji duży teren, możecie wyznaczyć trasę średniej długości, którą najpierw trzeba przebiec, a dopiero uwieńczeniem wyścigu będzie oddanie strzału. Jeżeli macie do dyspozycji tylko jedną broń, czas biegu i czas potrzebny na zdjęcie wszystkich celi może być liczony osobno, a później zsumowany.

Oczywiście, możliwości są nieograniczone, a konkurs można zorganizować tematycznie – można kupić tarcze zombi i zrobić imprezę w modnym w ostatnich latach klimacie zombi apokalipsy. Po więcej ciekawych pomysłów warto udać się do sklepu internetowego Sztucer.pl – można tutaj znaleźć dziesiątki różnych tarcz i znaleźć prawdziwą inspirację

Portret użytkownika greyactiveultra.pl
Bardzo trafnie napisane, nic dodać nic ująć.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).