Opakowania kawy – jakie informacje są najważniejsze?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Na co zwrócić uwagę przy zakupie dobrej kawy? Które informacje nie powinny umknąć Twojej uwadze? Dowiedz się, jakie ważne cechy produktu są opisane na etykiecie. W taki sposób możesz zadowolić swoje kubki smakowe! 

Oznaczenia na opakowaniu – dlaczego warto je znać?

Sugerowanie się ważnymi informacjami, które widnieją na kawowym opakowaniu, może okazać się niezwykle przydatne w trakcie zakupów. Nie bez powodu są tam niektóre oznaczenia –  stanowią pewien rodzaj komunikacji między producentem a konsumentem! Na torebce z kawą znajdziesz wiele ważnych wskazówek, dzięki którym możesz wybrać produkt idealny dla Ciebie! O czym najczęściej informuje producent? Na etykiecie możesz dowiedzieć się o:

 • rozmiarze ziaren, 
 • wysokości upraw, 
 • zastosowanej metodzie obróbki w palarni, 
 • terminie zbioru, 
 • metodzie oraz dacie palenia. 

Takie informacje niewątpliwie wpływają na to, jaki smak i aromat zyska przygotowany napój – a to z pewnością jest ważne dla każdego wykwalifikowanego i amatorskiego kawosza! 

Informacja na etykiecie – metoda obróbki kawy 

Zastosowana metoda obrabiania ziaren jest jednym z podstawowych czynników, które wpływają na walory smakowe napoju w Twojej filiżance. Z upływem czasu producenci zaskakują coraz nowszymi i bardziej skomplikowanymi metodami, jednak warto zapoznać się przynajmniej z trzema najpopularniejszymi z nich. Są to: 

 • metoda myta (washed) – dzięki niej uzyskuje się kawę o najczystszym profilu i delikatnym, lekko kwaskowym smaku, 
 • metoda sucha/naturalna (dry/natural) – idealna dla osób, które lubią czuć słodycz i owocową woń w swoim napoju, 
 • metoda beztlenowa (anaerobic) – w jej wyniku powstaje orzeźwiająca, jasna kawa o najbardziej tradycyjnych nutach. 

Wysokość upraw i rozmiar ziaren – o czym informują konsumenta? 

Nie wszystkie informacje zawarte na opakowaniu z kawą są niezbędne do tego, by wybrać dobry produkt. Część z nich możesz potraktować jako zwyczajne ciekawostki! Taką informacją jest m.in. notatka o wysokości upraw lub rozmiarze ziaren. Zapamiętaj, że im kawa jest wyżej uprawiana, tym odczuwany smak będzie bardziej owocowy. Niska uprawa oznacza, że poczujesz bardziej orzechowe i czekoladowe nuty w Twoim napoju! Według niektórych doniesień ziarna kawy, która rośnie wyżej, są dużo twardsze, co również może wpływać na jej jakość. 

Termin zbioru i stopień palenia kawy 

Dlaczego warto znać datę palenia? Taka informacja wiele mówi o świeżości produktu. Według specjalistów kawa zwykle zachowuje cenne walory smakowe przez kilka następnych tygodni po procesie wypalania. Kawa ciemno palona smakuje zupełnie inaczej niż ta, która jest jasno palona. Jeśli lubisz gorzkie i czekoladowe nuty – wybierz tę, wpadającą w czerń! Jasny stopień wypalenia sprawia, że w Twojej filiżance znajdzie się bardziej orzeźwiający napój z większą kwaskowatością. 

Wybór odpowiedniej kawy dla Ciebie 

Profesjonalne sklepy z kawą informują swoich klientów o każdym ważnym parametrze produktu. Z przykładowymi opisami najwyższej jakości kaw możesz spotkać się na stronie Cafe Silesia. Może kiedyś Twoją uwagę przykuwał tylko kraj pochodzenia danego produktu, bo każdy polecał Ci włoską kawę. Informacje na opakowaniu kawy warto znać! Pewnie minie odrobina czasu, zanim dobrze zrozumiesz wszystkie zawarte na etykiecie. Pamiętaj, trening czyni mistrza!

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).