Obrzydliwie bogaci komuniści

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej

Korea Północna ma złoża metali ziem rzadkich warte 6 000 000 000 000 bilionów dolarów – cyfry w dzisiejszym czasie charakteryzują się wielką amplitudą w każdej dziedzinie życia, ale liczby tego typu potrafią przede wszystkim dwie rzeczy: całkowicie zablokować lub totalnie uwolnić wodza wyobraźni. Kim Dżong Un pewnie się cieszy.

Profesor Leonid Pietrow z Uniwersytetu w Sydney, który jest ekspertem w dziedzinie tego najbardziej wyalienowanego państwa świata, wskazuje właśnie na bogate źródła surowców mineralnych jako powód stojący za…atrakcyjnością tego państwa dla inwestycji zagranicznych.

Szacunki złóż metali znajdujących się w górzystych rejonach Korei Północnej zostały wykonane przez Korea Resources - państwową spółkę wydobywczą z… Korei Południowej. ,,Wall Street Journal" podaje, że to właśnie ta firma już w ubiegłym roku prowadziła rozmowy z władzami w Pjongjangu na temat wspólnego projektu ich wydobywania.

Czemu te metale ziem rzadkich są tak cholernie wartościowe?

Metale ziem rzadkich to grupa 15 pierwiastków zaliczanych do grupy lantanowców plus skand i itr. Odkrywano je stopniowo przez ostatnie dwa stulecia. Ogromnie zyskały na znaczeniu po drugiej wojnie światowej, kiedy pojawiły się technologie ich potrzebujące. Wiele produktów po prostu nie mogłoby bez nich powstać. Oto przykłady:

Bez pierwiastka cer nie byłoby piekarników pokrytych samoczyszczącą się powłoką.

Bez tulu nie powstałyby przenośne urządzenia rentgenowskie.

W telewizorach widzimy czerwony kolor dzięki metalowi o nazwie europ.

Wielu odmian laserów medycznych i wojskowych, soczewek do kamer, smartfonów nie dałoby się wyprodukować bez tych pierwiastków.

W generatorach prądu turbin wiatrowych wykorzystuje się metal o nazwie neodym, który ma bardzo silne właściwości magnetyczne.

Kluczowe znaczenie dla produkcji aut o napędzie elektrycznym i hybrydowym ma natomiast lantan. Dzięki domieszce tego egzotycznego lekkiego metalu powstają bardzo wydajne i odporne magnesy używane w silnikach elektrycznych samochodów.

Chiński monopol

Metale rzadkie wcale nie są rzadkie - wbrew  nazwie część metali ziem rzadkich występuje dość powszechnie na Ziemi. Jednak zdecydowanie największe złoża mają Chiny, na których terenie jest aż 37 proc. światowych złóż. W porządku, powiecie, skoro ok. 63 proc. złóż należy do ,,reszty świata” dlaczego złoża w Korei są warte taki majątek? Wracamy do Chin.

Od końca lat 80. ubiegłego wieku Chińczycy stopniowo zwiększali swoją pozycję na rynku tych poszukiwanych pierwiastków, sprzedając je po mocno dumpingowych cenach. W ten sposób wycinali konkurencję, aż praktycznie zmonopolizowali rynek - w tej chwili z Chin pochodzi od 95 do 97 proc. światowego. Coraz powszechniejsze zastosowanie nowoczesnych technologii sprawiło, że zapotrzebowanie na te surowce błyskawicznie rośnie. Obecnie wydobywa się na świecie 124 tys. ton tych metali rocznie, ale już za dwa lata świat będzie potrzebował 200 tys. ton tych metali - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykański Kongres.

Od paru lat Chiny zaczęły jednak ograniczać eksport, co doprowadziło do wzrostu cen tych surowców na świecie, a jednocześnie zmusza państwa Zachodu do importu z Chin produktów z tymi pierwiastkami. Jest to spowodowane m.in. znaczącym wzrostem wykorzystania tych surowców w samych Chinach.

Przeciw polityce Pekinu ostro sprzeciwiły się Unia Europejska, USA i Japonia, czyli główni odbiorcy metali z Chin. W marcu złożyły one wspólną skargę do WTO, skarżąc się na restrykcje Chin. Prowadzone w kwietniu rozmowy z Pekinem w tej sprawie nie przyniosły wyników i dlatego w czerwcu potęgi gospodarcze Zachodu zwróciły się do WTO o powołanie panelu arbitrażowego do rozstrzygnięcia sporu.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).