Domowy budżet: gdzie szukać oszczędności?

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej

Pierwszą zasadą mądrego oszczędzania jest optymalizacja kosztów stałych. Dzięki sensownemu ograniczeniu wydatków komfort stopy życiowej pozostanie na stałym poziomie bez absolutnie odczuwalnej na minus finansowej zmianie. Gdzie wydatki można, a nawet powinno się ograniczyć?

Rachunki

Jeżeli od dłuższego czasu korzystasz z ofert tych samych dostawców (np. telefon, internet), z dużą dozą prawdopodobieństwa przepłacasz za usługi. Warto na tym polu w pełnym zakresie zrobić rozeznanie, kto oferuje najlepszy stosunek ceny do jakości. Wskazówka: czy wiesz, że od niedawna można samemu zadecydować o swoim dostawcy energii elektrycznej? (według danych Urzędu Regulacji Energetyki zaledwie 90.000 gospodarstw zdecydowało się na zmianę dostawcy prądu).

Samochód

Nie, nie trzeba od razu montować instalacji gazowej. Wystarczy pomyśleć nad zmianą ubezpieczyciela w zakresie obowiązkowego OC. W tym celu trzeba skalkulować wysokość składki dla wielu towarzystw ubezpieczeniowych, można to zrobić, korzystając z porównywarki ubezpieczeń rankomat.pl. Najtańsze OC jest najlepszą drogą do jednorazowej oszczędności wynoszącej nawet kilkaset złotych.

Zarządzanie finansami

Zweryfikuj swoje konto bankowe i sprawdź, jakie opłaty ponosisz za prowadzenie konta. Obecnie można z powodzeniem trafić na prawdziwe konto za 0 zł – wystarczy dobrze poszukać. Zastanów się, może warto założyć alternatywne konto oszczędnościowe, na które regularnie będą odprowadzane niewielkie kwoty pieniędzy, dające zysk w przyszłości.

Posprzątaj dom

Pozbądź się staroci i niepotrzebnych bibelotów, wyprzedając je w sieci. Staraj się robić to regularnie. Przy odrobinie wysiłku wiosenne porządki mogą przynieść pokaźny zysk w postaci gotówki. Jeżeli nie czujesz się na siłach na przeprowadzenie wyprzedażowej akcji, zaangażuj w proces młodszego członka rodziny.

Rzuć nałogi, zacznij uprawiać sport

Regularne uprawianie nawet najprostszego sportu (bieganie, rower) spowoduje naturalne wymuszenie prowadzenia zdrowszego stylu życia, w którym nie ma miejsca na używki w rodzaju papierosów czy alkoholu. Zaoszczędzone w ten sposób środki można wydać na dowolny cel, np. kupując karnet na siłownię czy basen.

Podsumowanie

Jak łatwo zauważyć, oszczędzanie można przeprowadzić na wiele sposobów. Oprócz wydatku czasu, jaki trzeba poświęcić na opisane powyżej przypadki, żadna z sytuacji nie zakłada pogorszenia komfortu stopy życiowej, a w odniesieniu do sportu można nawet mówić o zysku prawdziwie bezcennym.

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).