Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Wybór najlepszego ubezpieczenia samochodu z pozoru może wydawać się sprawą skomplikowaną, tym bardziej, że ofert towarzystw ubezpieczeniowych jest bez liku. Istotą dobrej polisy komunikacyjnej jest przede wszystkim dopasowanie jej do aktualnych potrzeb oraz idąca w parze z jakością niska cena. Przyjrzyjmy się wspólnie wytycznym, jakie powinny przyświecać każdemu rozsądnemu wyborowi.

Ubezpieczenie obowiązkowe OC

Normy regulujące zakresy odpowiedzialności dla towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy OC mają umocowanie prawne i są tym samym jednakowe dla każdej z ofert. Idąc tym tokiem myślenia, jedynym kryterium decydującym o zakupie takiej polisy powinna zatem być jej cena. Najniższe oferty najprościej jest znaleźć samemu, korzystając z porównywarki okurka.pl. Kalkulacji warto dokonywać na bieżąco, wysokości składek zmieniają się bowiem w czasie i tak naprawdę z roku na rok jest duża szansa na znalezienie atrakcyjniejszej niż dotychczas oferty. Sprzyja temu duża konkurencja wśród ubezpieczycieli, którzy prześcigają się w prezentowaniu coraz to nowszych, ciekawszych nie tylko pod względem ceny ofert.

Ubezpieczenia dodatkowe

W posiadanie ubezpieczenia dodatkowego najprościej jest wejść przy okazji nabycia podstawowej polisy OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe premiują zakupy pakietowe, co w wielu przypadkach skutkuje niższą łączną składką w odróżnieniu do sytuacji, kiedy na zakup poszczególnych produktów decydujemy się oddzielnie. Niekiedy w cenie polisy OC można stać się posiadaczem gratisowych pakietów ubezpieczeń dodatkowych w wersjach okrojonych, np. Assistance, co warto uwzględnić przy analizowaniu ofert towarzystw ubezpieczeniowych.

Aby cena tak zakupionego pakietu nie wprowadziła w błąd, bezwzględnie należy prześledzić ogólne warunki umowy ubezpieczeniowej. O ile przy polisach OC zakresy odpowiedzialności TU są transparentne, tak przy dodatkowych ubezpieczeniach to właśnie firmy ubezpieczeniowe określają w jakiej formie świadczona jest ochrona. Przykładem niech będzie AC, czyli popularne Autocasco. Wielowariantowość w tym przypadku polegać może na wyłączeniu odpowiedzialności ubezpieczyciela np. w sytuacjach kradzieży mienia lub uszkodzeń samochodu powstałych w wyniku kontaktu z innym pojazdem.

Dokładnej więc analizy ogólnych warunków ubezpieczenia nie unikniemy, istotne jest natomiast, by znać swoje potrzeby i mieć świadomość zagrożeń czyhających na użytkowników dróg. Różnorodności ofert nie należy postrzegać jako złe zjawisko, dzięki dużej ilości różnorakich polis dodatkowych z dużym prawdopodobieństwem będziemy w stanie znaleźć produkt w 100% odpowiadający naszym aktualnym potrzebom.

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).