Dom z przyszłości

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Jak będzie w przyszłości wyglądał nasz dom? Czy będzie miał taki sam kształt jak dzisiejsze domy, czy będzie zupełnie inny? Dzięki nowym technologiom część domów już wkracza w nowy wiek.

Wydaje się, że jak na razie przyszłością jest tak zwany inteligentny dom. Co to takiego? Inteligentny dom, to dom który przejmuje część naszych obowiązków i prostych czynności na siebie, dzięki zastosowaniu komputerów. Taki dom potrafi na przykład zrobić rano kawę jak wstaniemy złóżka, podgrzać obiad tak, żebyśmy mogli go od razu zjeść po powrocie z pracy, lub poinformować nas jaka będzie pogoda.

Ogromną zaletą takich domów jest też zwykle zintegrowanie wszystkich urządzeń audio i video, które możemy uruchamiać za pomocą jednego pilota, lub panelu sterowania. Dzięki temu nie musimy już szukać pilotów do telewizora, wieży czy radia, bo wszystko mamy w jednym miejscu. Podobno w Ameryce każdy inteligentny dom ma lodówki, które monitorują swoją zawartość i jak czegoś brakuje same wysyłają listę zakupów do sklepu, a dostawa przyjeżdża z wszystkim czego potrzebujemy i nie musimy dzięki temu sami chodzić po zakupy i zastanawiać się co potrzebujemy kupić.

Tak jak w innych dziedzinach naszego życia, tak i w domu komputery i Internet sprawiają więc, że coraz więcej prostych codziennych czynności wykonują za nas programy i maszyny. Zalety takich rozwiązań są oczywiste, ale niestety są też wady. Coraz bardziej powiem uzależniamy się od techniki. Przez to na przykład w razie jakiejś awarii nie jesteśmy w stanie sobie sami poradzić z naprawą czegokolwiek, bo urządzenia stają się tak specjalistyczne, że wymagają fachowej obsługi. Dom staje się podobny do samochodu, którego nikt nie jest już w stanie naprawiać samemu przez to, że jego konstrukcja stała się tak skomplikowana i skomputeryzowana, że w przypadku awarii tylko osoba zajmująca się profesjonalną naprawą danych modeli może pomóc nam naprawić auto.

 

---

Autorem artykułu jest papaj

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).