Czyja wolność jest prawdziwa?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Po ostatniej podróży do Ekwadoru i pobycie w dżungli, w naszym gronie wywiązała się dyskusja o tym, kto może cieszyć się większym zakresem wolności, tzn. czy przeciętny obywatel "uprzemysłowionego świata", czy też członek "dzikiego plemienia" z kraju trzeciego świata.

Pojawiły się między innymi głosy, że przecież my jesteśmy bardziej rozwinięci, bo mamy pralki, lodówki, samochody, komórki, internet i inne gadżety umożliwiające nam niczym nieskrępowany rozwój...

Okazuje się, że Indianie żyjący w dżungli, też mają do tego wszystkiego dostęp, jednakże oni myślą i korzystają i używają wyłącznie tego, co jest im potrzebne. Dla przykładu, mają zainstalowane baterie słoneczne, a więc mają prąd. Używają go głównie do zasilania pił motorowych przy cięciu drewna pod budowle. Od roku mogą również korzystać z internetu satelitarnego. Czasem też odbierają radio, więc wiedzą co się dzieje na świecie. Z każdym można porozmawiać na dowolny temat.

Różnica między nimi a nami jest taka, że oni nie dali sobie niczego wmówić czy wykreować sztucznych potrzeb. Ze wszystkiego korzystają świadomie - tylko jeśli zaistnieje taka potrzeba. Nie znaczy to jednak, że żyją w ubóstwie, gdzie na wszystkim trzeba oszczędzać. NIE, nie było widać tam biedy ani ubóstwa, ale dostatek i zadowolenie na twarzach ludzi.

A jeśli ktoś nadal twierdzi, że jesteśmy bardziej "wolni" niż Indianie z dżungli, proszę przyjrzeć się takiemu przykładowi jak własne mieszkanie. Ile musi pracować, powiedzmy, przeciętny Europejczyk, aby stać się właścicielem czegoś tak podstawowego, potrzebnego do normalnego funkcjonowania jak własny dom? Ile potrzeba było czasu na to 30, czy 50, czy 100 lat temu? Prawda jest taka, że ten czas się wydłuża, a my stajemy się "niewolnikami bankierów". Wkrótce dług będzie przechodził na następne pokolenia... Tymczasem przeciętny człowiek mieszkający w lesie buduje sobie dom w ciągu 2 tygodni, maksymalnie miesiąca. Pomagają mu w tym wszyscy sąsiedzi, a w zamian za to robi się dla wszystkich przyjęcie. Przy czym używa sie do tego drewna ze zwalonych drzew, prądu z baterii słonecznych, przy tym wszscy się dobrze bawią i nie stresują terminem wykonania...

A kto ma więcej czasu, na rozwijanie swoich zainteresowań, hobby, czy spędzanie czasu ze swoja rodziną? Czy Indianin mieszkający w prostej chacie z drewna zbudowanej z w ciągu miesiąca z darmowych materiałów jakie były dostępne w pobliżu? Czy obywatel "rozwiniętego i uprzemysłowionego świata", który każdą wolną chwilę poświęca na zdobycie pieniędzy w celu spłaty kredytów, podatków i innych zobowiązań? Na to pytanie niech każdy odpowie sobie sam.

Zastanówmy się w końcu, co się stanie, kiedy ktoś nagle odłączy nam prąd i gaz? Pewnie w niedługim czasie cofniemy się do epoki kamienia, o ile wcześniej się nie pozabijamy... Nasza jakość życia zmieniłaby się o 100%. A jak zmieni się w takim wypadku jakość życia Indian? - w ogóle się nie zmieni, bo nie są oni zależni od tych wszystkich wynalazków, od których my daliśmy się uzależnić... i to za cenę pozbawienia siebie samych dostępu do podstawowego źródła energii i siły, jakim jest bezpośredni kontakt z naturą i Ziemią.

---

Autorem artykułu jest Katarzyna Chudzik

www.independica.blogspot.com

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).