Hotspoty - bezprzewodowe punkty dostępu do Internetu

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Hotspot to obszar będący w zasięgu sieci bezprzewodowej przeznaczonej dla przypadkowych i tymczasowych użytkowników. Urządzenia tworzące hotspot sprawiają, że podłączenie się i korzystanie z hotspota jest bardzo proste.

Co to jest hotspot?

Określeniu "hotspot" możemy nadać kilka znaczeń. Hotspot to teren będący w zasięgu sieci bezprzewodowej oferującej dostęp do Internetu. W ten sam sposób określane są też urządzenia i systemy służące do budowy Hotspotów. Podsumowując Hotspoty oferują odpłatny bądź bezpłatny dostęp do Internetu.

Zastosowania Hotspota

Ideą Hotspotów jest to, że z ich usług zwykle korzystają przypadkowi i tymczasowi użytkownicy. Dlatego też korzystanie z Hotspota powinno być nieskomplikowane i niewymagające dużego zaangażowania zarówno od strony Użytkownika jak i Operatora.

Miejsce dla sieci bezprzewodowej Hotspot

HotspotHotspoty mogą być usytuowane w zasadzie wszędzie tam, gdzie pojawi się taka potrzeba. Przykładami miejsc, gdzie przeważnie można skorzystać z Hotspota są: restauracje, hotele, dworce, lotniska. Aktualnie Hotspoty nie są niczym niezwykłym również w parkach miejskich i ulicznych kawiarenkach. Często biurowe sieci bezprzewodowe są projektowane w taki sposób, że te same urządzenia oferują autoryzowanym pracownikom firmy dostęp do wszystkich zasobów sieci LAN i Internetu a gościom jedynie ograniczony dostęp do Internetu.

Zalety wdrożenia sieci Hotspot

Koncepcja całego systemu hotspotów opiera się w głównej mierze na wizji operatora hotspota i od profilu oraz potrzeb jego potencjalnych użytkowników. Hotspoty mogą być wdrażane w celu pobierania należności za dostęp do Internetu. Może tak być bez względu na to, czy będzie to hotspot w hotelu czy rozległa dostępowa sieć miejska. Istnieje wiele sposobów na pobieranie opłat od klientów Hotspota: zakup voucherów, karta zdrapka, płatność SMS, płatność kartą kredytową itd. Pobieranie opłat za dostęp do Internetu to nie jedyny sposób osiągania profitów za pomocą hotspotów. Hotspoty oferują nam również wyświetlanie reklam czy promocję marki. Hotspota można traktować jako wartość dodana do podstawowych usług w np. hotelu czy restauracji.

Architektura Hotspotów

„Sercem" systemu Hotspot jest brama dostępowa (gateway). W praktyce oznacza to jedno lub kilka urządzeń gwarantujących użytkownikom prosty i bezpieczny dostęp do Internetu. Od strony operatora Hotspota urządzenia powinny zapewniać elastyczne możliwości konfiguracyjne oraz bogaty wachlarz dostępnych funkcjonalności. Bazowym elementem dystrybucyjnym Hotspota są urządzenia bezprzewodowe, czyli tzw. punkty dostępowe (access-point). Do punktu dostępowego mogą podłączać się radiowe urządzenia klienckie.

Jak skorzystać z hotspota?

Najczęściej użytkownik hotspota korzysta z laptopa wyposażonego w kartę radiową. Jednak coraz popularniejsze stają się różne inne urządzenia wyposażone w interfejs radiowy, np.: palmtopy, PDA, telefony komórkowe. Za pomocą wyżej wymienionych urządzeń każdy, kto znajduje się w zasięgu sieci bezprzewodowej Hotspot może uzyskać łatwy dostęp do Internetu.

---

Autorem artykułu jest Anna Skiba


www.netiona.pl


 

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Portret użytkownika 4wladza
W centrach miast jeśli chcę się połączyć wifi z Internetem zazwyczaj jest mnóstwo sieci dostępnych za darmo, bardzo mnie ciekawi czy naprawdę da się na tym pieniądze zarobić (oprócz hoteli).

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).