6 sposobów na oszczędzanie

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

W dzisiejszych czasach ciężko jest oszczędzać. Szczególnie, gdy konsument atakowany jest ze wszystkich stron różnymi bodźcami, które mają za zadanie nakłonić go do nieplanowanego zakupu. Ceny żywności i dóbr codziennego użytku nie maleją, dlatego warto jest się zamienić w skrupulatnego księgowego i zacząć planować swoje wydatki.

Pierwszym krokiem w oszczędzaniu jest spisanie wszystkich przychodów i wydatków ponoszonych w ciągu miesiąca przez gospodarstwo domowe. Należy zastanowić się z czego można zrezygnować, co jest dla nas zbędnym kosztem bez którego możemy się obejść.

Kolejnym krokiem bardzo ważnym w oszczędzaniu jest zrezygnowanie z jedzenia na mieście. Warto sobie przed wyjściem do pracy przygotować w domu posiłki na cały dzień. Zamiast kupować kawy na mieście, można zaopatrzyć się w kubek termiczny i zabierać napój z domu.

Dużym pożeraczem pieniędzy są papierosy. Kosztują masę pieniędzy. Zakładając, że palisz jedną paczkę dziennie kosztującą 13 zł, to w ciągu miesiąca wydajesz już 364 zł na tą przyjemność. Warto zadbać nie tylko o swój budżet, ale też o zdrowie.

Niewątpliwie niezwykle kłopotliwe szczególnie dla Pań jest zapanowanie nad wydatkami poniesionymi na ubrania. Wystawy sklepowe kuszą pięknymi butami, torebkami, sukienkami i innymi częściami garderoby. Dobrym pomysłem jest szukanie promocji. Niektóre marki odzieżowe kusza znacznymi rabatami także w sezonie. Warto jednak znać umiar i zastanowić się, co jest nam niezbędne, a z zakupu czego można zrezygnować.

W erze internetu, klienci mają możliwość porównywania cen w sieci za pomocą specjalnych wyszukiwarek. Dlatego przed wizytą w sklepie warto sprawdzić, gdzie najtaniej można zakupić dany produkt. Jeżeli znajdziesz tani sklep blisko swojego miejsca zamieszkania, możesz wtedy zaoszczędzić nie tylko na samym towarze, ale także na benzynie potrzebnej na dotarcie do samej jednostki handlowej. Ceny możesz także porównywać pytając znajomych.

Bardzo pomocne w utrzymaniu kontroli nad wydatkami są aplikacje internetowe poświęcone oszczędzaniu. Dzięki nim struktura poniesionych i planowanych wydatków robi się przejrzysta. Istnieją także funkcje, które automatycznie pobierają z banku listę Twoich transakcji, przez co jeszcze lepiej możesz śledzić swoje wydatki. Informacje o przykładowej aplikacji Cashflow24.pl można znaleźć tutaj: https:/www.youtube.com/watch?v=p_PKXgQIEZA

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).