Fotografuj na śniegu

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej

Bez względu na to, czy zimowy urlop zamierzasz spędzić w Szklarskiej Porębie, czy w Alpach, jedno jest pewne - piękna zimowa sceneria będzie się aż prosić o zdjęcia. Opracowany wspólnie ze specjalistami przewodnik po fotografii na śniegu krok po kroku wyjaśnia, jak z zimowego wypoczynku przywieźć fotografie, których wszyscy będą Ci zazdrościć.

Okazuje się, że fotografia na śniegu i zwykła mają się tak do siebie, jak jazda po oślej łączce do szusowania po austriackich stokach. Aby zrobić dobre zdjęcie w zimowej scenerii, trzeba trzymać się kilku podstawowych zasad. Jakich konkretnie? O tym w fotograficznym poradniku firmy Black Point, opracowanym wspólnie z Anną Wajs, fotografem ze studia Parkform.

Krok pierwszy – sprzęt
Niskie temperatury sprawiają, że baterie i akumulatory szybko tracą moc. Przed rozpoczęciem sesji w plenerze sprawdźmy ich stan. W momencie kiedy będą naładowane tylko do połowy, ryzykujemy, że uda nam się zrobić jedynie kilka zdjęć. Aby przedłużyć „życie” baterii lub akumulatorów, aparat najlepiej trzymać w futerale, pod kurtką lub w torbie fotograficznej. – Dobrze też wyłączyć funkcje, bez których możemy się obejść, a które pobierają dużo mocy; np. jeśli mamy celownik w aparacie, wyłączmy monitor – wyjaśnia Anna Wajs, fotograf ze studia Parkform. Po powrocie z sesji zdjęciowej na mrozie aparat najlepiej zostawić w futerale w chłodnym miejscu. Jego nagłe ogrzanie, a w konsekwencji - skraplanie pary, może go uszkodzić.

Krok drugi – technika
Wybierzmy dobrą porę dnia! Najładniejsze zimowe zdjęcia wychodzą rano lub po południu - wtedy słońce znajduje się nisko nad horyzontem i daje efektowne, długie cienie. Odnośnie kwestii technicznych - balans bieli najlepiej nastawić na tryb automatyczny (AWB). Teraz zostaje jeszcze właściwy czas naświetlania. Jak zatem dobrać odpowiedni? Wszystko zależy od tego, co chcemy uchwycić. W przypadku portretów, kiedy mamy ładny słoneczny dzień, a fotografowaną osobę otaczają białe połacie śniegu, ustawiamy ekspozycję na twarz fotografowanego obiektu. Dzięki temu śnieg nie będzie pierwszoplanowy i co zdarza się najczęściej - prześwietlony. Ciekawy efekt można też osiągnąć, fotografując pod światło. Wtedy sexchat dobrze zastosować dodatkowo lampę błyskową z możliwością manualnych ustawień.

Aby utrwalić zimowy pejzaż, możemy albo manualnie ustawić czas ekspozycji, albo zdecydować się na tryb AV, w którym to my wybieramy przysłonę, a program sam już ustala potrzebny czas otwarcia migawki. – Teraz pozostaje nam jedynie ustawienie kompensacji ekspozycji na +2/3 lub +1 – wyjaśnia Anna Wajs.

Jeżeli chcemy uwiecznić narciarskie poczynania rodziny lub znajomych – w zależności od możliwości technicznych aparatu - ustawiamy czas migawki od 1/250 do 1/1000 sekundy. W przypadku zdjęć w ruchu, stosujemy dłuższe czasy naświetlania, np. 1/15 sekundy i włączamy autofocus z możliwością śledzenia fotografowanej osoby. – Jedną z możliwości podejścia do tematu zdjęć w ruchu jest ustawienie programu na tryb AV i wodzenie aparatem za narciarzem. Wtedy tło pozostanie rozmyte, ale sylwetka zachowa ostrość - tłumaczy Anna Wajs, fotograf. - Nie zapomnijmy też ustawić pomiaru światła na wielopunktowy z uwypukleniem środka - dodaje.

Krok trzeci – drukowanie zdjęcia
Jak wydrukować zdjęcie? Można to zrobić na profesjonalnym poziomie, ale - w domowym zaciszu.
– Papier fotograficzny typu Silver i Gold Edition marki Black Point spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających fotoamatorów - mówi Jacek Bryś, specjalista ds. produktu w firmie Black Point. – Papiery gwarantują doskonałą jakość wydruku i idealne odwzorowanie kolorów, a na dodatek mają przystępne ceny – dodaje. Papiery fotograficzne Silver Edition i Gold Edition różnią się gramaturą. Są dostępne w wersji matowej lub błyszczącej, w formacie A4 i A6.

Aleksandra Palus, Profit Communications

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).