Fotoblogi, aparaty w telefonach, cyfrówki - dzisiaj fotografia jest wszechobecna. Co jednak ze sztuką? Czy w świecie, w którym każdy może robić zdjęcia przy użyciu najnowszej technologii, jest miejsce dla artystycznego spojrzenia na fotografię? - Fotografia powstaje i rodzi się w naszym mózgu, reszta to tylko środki do wydobycia jej z naszej głowy i pokazania światu. Nigdy na odwrót – zaznacza Grzegorz Czech z DCN Gallery, specjalizującej się w zdjęciach tworzonych tradycyjnymi metodami. - Można mieć najdroższy sprzęt, dwadzieścia różnych obiektywów, rolki filmów dla superprofesjonalistów i nic, nic ciekawego nie powiemy za pomocą języka fotografii. Czasami wystarczy pudło z dziurką (patrz fotografia otworkowa) i …. efekt powala na kolana. Są emocje, pomysł, uczucia fotografa – czysta i prawdziwa energia, która zawsze fascynuje i dociera do duszy odbiorcy. Takie właśnie podejście charakteryzuje ludzi, którzy nad wygodę przedkładają efekt swojej pracy, będącej jednocześnie pasją. Sądząc po zdjęciach, fototapetach, czy canvasach (fotografia na płótnie) z DCN Gallery, zdecydowanie warto.
180 lat fotografii Od roku 1839, czyli od daty wynalezienia fotografii, zmieniło się wiele. Technika tworzenia zdjęć przebyła długą drogę od dagerotypów, działających dzięki jodkowi srebra, poprzez wynalezienie fotografii barwnej, aż po fotografię cyfrową. W ostatnich latach dokonała się prawdziwa rewolucja - upowszechnienie technologii, miniaturyzacja i postęp techniczny spowodowały, że robienie zdjęć jest dziś tak proste, jak nigdy przedtem. To, co kiedyś było zarezerwowane dla wąskiej grupy specjalistów i artystów, dziś jest dostępne dla każdego. Jednak nie oznacza to, że za dostępnością pójdzie jakość.
- W dzisiejszych czasach czarno-biała fotografia srebrowa stała się tak unikalna jak słuchanie muzyki z płyt winylowych. Ten rodzaj fotografii uważam za najszlachetniejszy. Coraz mniej fotografów zajmuje się już starymi technikami. Dobra czarno-biała fotografia to powoli gatunek wymierający. No cóż, takie czasy. – twierdzi Grzegorz Czech z DCN Gallery.
Czy łatwiej znaczy lepiej? Mówi się, że na dzieło sztuki składa się 10 procent talentu i 90 ciężkiej pracy. Dlatego artyści podejrzliwie patrzą na nowe technologie, mające ich wyręczać i minimalizować wkładany w pracę wysiłek. - By tworzyć prawdziwą, szczerą sztukę, trzeba umieć korzystać z udogodnień. Dzisiaj są takie, jutro pojawią się inne, to jednak tylko elementy pomocnicze. Gdzieś za tym wszystkim zawsze stoi człowiek, jego wrażliwość i emocje – dodaje Czech.
Obraz z emocjami Zdjęcia, które powstają w DCN Gallery, są tworzone przy znacznym nakładzie pracy i poświęcanego czasu. Tradycyjna fotografia wymaga cierpliwości, precyzji i umiejętności. Wówczas efekty są poruszające. Na pierwszy rzut oka zwykła łąka, stolik w restauracji, kwiat, klatka schodowa czy most we mgle utrwalone techniką sprzed stu lat, bez komputerowych upiększeń, pozwalają na doświadczenie prawdziwego, naturalnego piękna, swego rodzaju „inicjacji”. - Żadna alternatywna forma rejestrowania obrazu fotograficznego nie mieści w sobie tak silnego pierwiastka emocjonalno-duchowego jak ten, który tkwi w tradycyjnej fotografii czarno-białej – podsumowuje Grzegorz Czech. – Nie da się niczym zastąpić ciszy i tajemniczości ciemni fotograficznej oraz tego podniecenia, gdy w wywoływaczu zaczyna się pojawiać obraz. Ja i obraz, sam na sam, dopiero później może ktoś inny to zobaczy; bardzo mistyczne doświadczenie, eksplorowanie po nowych obszarach własnej emocjonalności oraz emocji, uśpionych w otaczającej rzeczywistości.
Więcej informacji na: www.dcngallery.pl Oferta: Fototapety, Fotografie (oprawione i nieoprawione), Studio Opraw Fotografii, Canvasy (obrazy na płótnie), Pocztówki, Zestawy pocztówek. DCN Gallery www.dcngallery.pl ul. Powstańców Śląskich 163/1b, 53-138 Wrocław e-mail: contact@dcngallery.pl Tel/fax: (+48 71) 344 05 52 Mobile: +48 601 772 638, +48 502 344 63
Źródło:OtoPR
Dodaj nową odpowiedź