Jak wybrać najlepszy projektor do kina domowego?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Szukasz projektora, który będzie pasował do Twojego salonu? Zobacz więc czym się kierować w wyborze urządzenia idealnego.

Ceny projektorów spadają, więc coraz częściej tego typu urządzenia lądują w naszych domach. Warto jednak pamiętać, że jeśli potrzebujemy ciągłego dostępu do klasycznej telewizji, wciąż trudno będzie obejść się bez telewizora. W tym przypadku projektor może być co najwyżej opcjonalnym dodatkiem do kompletnego zestawu kina domowego.

Telewizory o przekątnych rzędu 80 cali i więcej, to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla porównania projektor o ultra-krótkiej ogniskowej (ang. ultra-short throw), kupimy już w cenie dobrej klasy 55-calowego telewizora. Nie jest to kwota mała, ale budżet rzędu 6000 zł powinien nam wystarczyć.

Decydując się na projektor warto zwrócić uwagę na współczynnik projekcji (ang. throw ratio), ponieważ czym jest on niższy, tym bliżej ekranu możemy zainstalować samo urządzenie.

Oby obliczyć współczynnik projekcji, wystarczy podzielić odległość przez szerokość ekranu. Przykładowo, jeśli projektor umieszczony 60 cm od ekranu tworzy obraz o szerokości 120 cm, jego współczynnik projekcji wynosi 0,5:1.

W praktyce najwięcej problemów w salonie sprawiają projektory edukacyjne. Aby uzyskać zadowalającą przekątną obrazu, należy je ustawić kilka metrów od ekranu projekcyjnego. Tymczasem urządzenia o krótkiej ogniskowej (ang. Short Throw) są w stanie wyświetlać obraz o przekątnej kilkudziesięciu cali z odległości około metra. W przypadku projektorów o ultra-krótkiej ogniskowej (ang. Ultra Short Throw), wystarczy kilkanaście centymetrów.

Największy komfort zagwarantuje nam urządzenie Ultra-Short Throw, takie jak choćby Philips Screeneo. Dzięki specjalnemu układowi luster taki projektor może wyświetlać obraz na ścianie pod którą został ustawiony. Daje nam to możliwość ukrycia urządzenia w meblu imitującym szafkę pod telewizor.

Zaletą projektorów Ultra-Short Throw jest ich uniwersalność. Możemy urządzenie zabrać ze sobą wyjeżdżając na urlop, lub do rodziny. Daje nam ono również spore możliwosci improwizacji. Przykładowo w przydomowym ogrodzie możemy zamiast ekranu projekcyjnego wykorzystać prześcieradło. Jakość obrazu nie będzie idealna, ale taka projekcja w klimacie letniego kina powinna wszystkim widzom sprawić dużo frajdy.

Fot/Źródło: Sagemcom

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).