Jak zmodernizować starego laptopa? Dwie proste metody

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Rzadko kiedy studenta stać na nowy komputer. Jak więc przy ograniczonym budżecie zmodernizować ten, który służy nam od lat?

Wymiana komputera to dla studenta raczej bolesne doświadczenie. O ile w przypadku desktopa wymiana poszczególnych podzespołów wydaje się logiczna, o tyle w przypadku laptopa zwykle wolimy poszukać czegoś nowego. 

Generalnie październikowy powrót na uczelnię zwykle wiąże się z koniecznością krytycznego spojrzenia na użytkowany komputer. Wypada nam ocenić jego wydajność i ocenić, czy spełnia nasze aktualne potrzeby. Jeśli wytrzyma kolejny rok to świetnie. Co jednak, jeśli stary laptop zaczyna być dla nas kulą u nogi?

Większość platform mobilnych można jednak zmodernizować i nie jest to wcale proces skomplikowany. Co istotne, możemy się takiej modernizacji podjąć dysponując nawet ograniczonym budżetem.

SSD i RAM - najprosze metody modernizacji

Pierwszym krokiem jest likwidacja wąskiego gardła w postaci dysku twardego (HDD), gdyż 2,5-calowe modele instalowane w laptopach, zwykle nie są demonami prędkości. Jak ten problem rozwiązać? Wystarczy dysk HDD zastąpić szybkim napędem SSD. W przypadku SSD wzrost wydajności laptopa w zderzeniu z konfiguracją bazującą na dysku HDD może wynieść nawet kilkaset procent.

Różnice pomiędzy HDD a SSD można dostrzec niemalże na każdym kroku. Zarówno w trakcie startu systemu, jak i pracy z programami. Dostęp do plików zapisanych na dysku SSD jest natychmiastowy, a ich przenoszenie trwa o wiele krócej. O ile bowiem klasyczne dyski twarde rzadko kiedy są w stanie przekroczyć granicę transferu na poziomie 100 MB/s, tak napędy SSD, zależnie od modelu, mogą nam zagwarantować transfer danych z szybkością od 300 MB/s do nawet ponad 500 MB/s. 

Drugą metodą jest rozbudowa pamięci RAM. O ile zamontowanie dysku SSD w starym laptopie wciąż można uznać za dość niestandardowe podejście do modernizacji, tak zabawa z pamięcią jest raczej klasycznym rozwiązaniem. O ile nie zdecydujemy się na kompletną wymianę pamięci, będzie też stosunkowo niedrogą inwestycją.

Taka rozbudowa to koszt rzędu ok. 150 zł za najtańsze moduły 4 GB DDR3, lub ok. 280 zł za moduły 8 GB DDR3. Oczywiście jeśli zdecydujemy się zainwestować w szybsze lub markowe pamięci, te kwoty mogą być znacznie wyższe.

Dwie drogi, ale jeden cel - większa wydajność

Którą drogą pójść? Można zdecydować się na jedną, ale jeśli pozwoli nam na to budżet, warto rozważyć modernizację laptopa na obu płaszczyznach.

Z perspektywy studenta ceny dysków SSD nie są już tak zaporowe, a wybór samych nośników jest dużo większy i rośnie z miesiąca na miesiąc. Ceny pamięci RAM są raczej stabilne. Inwestycja w nowy dysk to wciąż spory wydatek, ale z drugiej strony również potencjalnie większy zysk. Za naprawdę dobrej klasy nośnik o pojemności 256 GB zapłacimy 500-550 zł. Dobrym przykładem może być tu Plextor M6S.

Należy pamiętać, że w przypadku SSD do laptopa nie warto pochylać się nad dyskami o pojemności 60 lub 64 GB. Taka ilość miejsca pozwala co najwyżej na stworzenie partycji systemowej. W zdecydowanej większości laptopów nie możemy sobie pozwolić na zainstalowanie drugiego dysku, który mógłby pełnić rolę magazynu danych. Stąd też pojemność 120 lub 128 GB może okazać się za mała. Nieco inaczej sytuacja wygląda w komputerach stacjonarnych.

Fakty i mity

Wśród osób zastanawiających się nad zakupem nowoczesnego dysku SSD, wciąż panuje przekonanie, że tego typu napędy z czasem zwalniają. Warto ten mit obalić. Nowoczesne produkty nie mają takich problemów, choćby dzięki wsparciu dla funkcji TRIM.

Jeżeli nasz laptop bazuje na starszej płycie głównej z interfejsem SATA 2.0, wzrost wydajności po instalacji dysku SSD nie będzie tak duży jak w przypadku płyty obsługującej SATA 3.0.

Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku SATA 2.0, SSD zagwarantuje nam ogromny skok jakościowy w stosunku do HDD. Pesymistyczny wariant to podwojenie wydajności. Dodatkowo zyskujemy dysk cichy i odporny na wstrząsy. Napędy SSD w odróżnieniu od HDD, nie mają żadnych ruchomych podzespołów.

Jeśli więc chcemy uniknąć poważnego wydatku związanego z zakupem nowego laptopa, powinniśmy tak naprawdę rozważyć obie możliwości. Instalacja napędu SSD otworzy przed nami nowe możliwości, a dołożenie pamięci RAM znacznie przyspieszy same aplikacje. W tandemie oba rozwiązania dadzą naszemu wysłużonemu laptopowi drugie życie. 

Fot/Źródło: Plextor

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).