Nawet do 25% niższe spalanie

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
Nie jest to żadna magia. Każdy, kto tylko się trochę postara, może zaoszczędzić nawet do 25% zużycia paliwa. Poniżej przedstawię kilka sposobów jak to zrobić.
1. Szybka zmiana biegów Poprzez szybkie przełączanie biegów można znacznie zredukować spalanie naszego samochodu. Gdy wskazówka dobija do 2000 obrotów, zmień bieg i jak najszybciej przejdź na 5/6 bieg. 2. Ograniczaj krótkodystansowe drogi. Na pierwszych kilometrach, kiedy nasz silnik się jeszcze nie rozgrzał, spalanie może osiągać nawet do 30l / 100km. Więc jeśli zamierzasz pójść na pocztę i masz do niej tylko 1 km, zostaw samochód. Będzie to lepsze dla twojej kieszeni, zdrowia i środowiska. 3. Jazda z głową Możesz dzięki temu zaoszczędzić nawet do 40% wydatków na paliwo. Unikaj szybkiego przyspieszania lub nagłego hamowania. Przewiduj co się dzieje na ulicy. Jeśliwidzisz żółte światło paręnaście metrów przed sobą ,nie przyspieszaj. Niech Twój samochód sam potoczy się do świateł. Nie przyspieszaj nagle aby zaraz potem zahamować. 4. Ogumienie Sprawdź czy ciśnienie w oponach jest zawsze na maksymalnym dopuszczanym poziomie – 0,2 bar. Jeśli nie, może to oznaczać do 10% większe zużycie benzyny. Możesz także zakupić specjalne opony które pozwalają zredukować spalanie do 5% - ich koszt to średnio 400 zł . 5. Lepiej wozić powietrze niż rupiecie Usuń wszelki zbędny balast z samochodu. Jeśli nie wieziesz dziecka to po co Ci fotelik? Każde 100 kg to 0,3l więcej spalonej benzyny. 6. Aerodynamika Zdejmij bagażnik dachowy gdy go nie potrzebujesz - każdy dodatkowy element zwiększa opór samochodu, przez co auto potrzebuje więcej energii, aby osiągnąć daną prędkość. Co za tym idzie - większe spalanie. 7. Elektronika i inne zabawki Używaj klimatyzacji z głową. Średnio klimatyzacja pobiera 0,7l benzyny na godzinę. Także używaj tylko podgrzewanych szyb jeśli ich naprawdę potrzebujesz, zamiast przy każdym uruchomieniu samochodu, aby więcej diodek się świeciło. 8. Olej Używaj tylko dobrych olejów. Złe oleje nie tylko zwiększają zużycie benzyny, ale i szybszą degradacje silnika. 9. Korki Jazda w korkach bywa uciążliwa, ale także kosztowna. Korzystaj z jazdy na „luzie”. Gdy widzisz że będziesz stał dłużej niż 20 sekund wyłącz silnik. 1 godzina stania w korkach to +1 l zużycia benzyny. 10. Zima Nie odpalaj silnika i nie czekaj aż się rozgrzeje silnik, gdyż w ten sposób bardzo wolno się nagrzewa. Lepiej przez pierwsze kilkanaście metrów jechać na większych obrotach. Wtedy silnik szybciej dojdzie do idealnej temperatury i spalanie spadnie. 11. Wykorzystuj ulice Jeżeli znajdujesz się na spadku, wykorzystaj to. Nie musisz dodawać gazu, samochód sam się rozpędzi.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).