Wizualizacje 3D a programy graficzne

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Przy wykonywaniu projektów technologicznych w grafice komputerowej często sięgamy do grafiki 3D. Najpopularniejszymi programami do tej dziedziny są programy do wykonywania wizualizacji 3d, animacji 3d oraz wizualizacji architektonicznych Autodesk czyli 3ds max, maya czy softimage.

Jednak przez swoją drogą cenę popularność zyskały również rozwiązania opensource typu blender. Do czego najczęściej używane są te programy? Przeczytaj poniższy artykuł aby się dowiedzieć. To na które rozwiązanie się zdecydujecie zależy tylko od was.

Grafika a projektowanie.

Chociaż najczęściej oglądanymi wizualizacjami 3d są reklamowe wizualizacje architektoniczne, jednak grafika 3d to nie tylko narzędzie dla architekta. Programy tworzące wizualizacje 3d są niezbędne także projektantom w każdej innej dziedzinie. Często uzupełnione są one o dodatkowe funkcje obliczeniowe, zwłaszcza przy projektowaniu maszyn i urządzeń. Konieczny jest wtedy nie tylko model graficzny, ale i fizyczne obliczenia wytrzymałości. To co człowiek musiałby zestawiać godzinami, komputer robi błyskawicznie, w kilka sekund. W dodatku gotowy projekt można przedstawić w różny sposób, w dowolnym rzucie i skali.

Jakie były początki?

Dzisiejsza grafika 3d jest efektem długotrwałej ewolucji informatycznej. Początkowo, ze względu na małą moc komputerów i niedoskonałość narzędzi programistycznych, wizualizacja 3d była nieosiągalna. Dostępne były jedynie aplikacje wspierające modelowanie dwuwymiarowe, czyli de facto rysowanie na wirtualnej kartce. Pewnym udoskonaleniem stały się modele 2D. Z modelu dwuwymiarowego otrzymywaliśmy bryłę trójwymiarową, ale było to pomocne tylko w pewnych przypadkach (na przykład przy projektowaniu szyn czy rur). Następnym etapem była grafika 3d, ale jedynie konturowa. Obrazowany obiekt był opisywany jako zbiór punktów połączonych krawędziami. Dla profesjonalisty takie odwzorowanie było czytelne, lecz dla laika nie. Nie dostarczało informacji typu „jak będzie wyglądał mój dom pomalowany na beżowo".

Teraz, dzięki rozwojowi techniki wielu grafików twierdzi, że nie ma rzeczy niemożliwych!

---

Autorem artykułu jest Jeremi Bielik

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).