Chlorek cynku, aktywny tlenek cynku i topnik cynkowo amonowy. Do czego nadaje się chemia cynkowa?

Redakcja Knowmore.pl | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Składniki chemiczne dla wielu osób brzmią jako coś egzotycznego, z czym raczej nigdy nie będą mieli do czynienia. Faktycznie chemia cynkowa, należąc do produktów wysoce wyspecjalizowanych, jest użyteczna w ściśle określonych branżach, jednak jest właściwie niezbędna do ich funkcjonowania. Z racji swojego przeznaczenia, niezwykle ważna jest jej jakość, bowiem wpływa bezpośrednio na jakość uzyskanego dzięki niej efektu.
 
 
Postawienie na sprawdzonego i profesjonalnego dostawę jest niezwykle istotne, również dlatego, że zazwyczaj zapasy danego wyrobu chemicznego należy regularnie uzupełniać, by nie spowodować np. wstrzymania produkcji. Do czego używane są chlorek cynku, aktywny tlenek cynku i topnik cynkowo-amonowy?

Chlorek cynku - zastosowanie

Chlorek cynku bezwodny może być stosowany jako środek suszący czy zaprawa przy drukowaniu tkanin, jednak spotykamy go również w innej postaci, jako chlorek cynku w roztworze wodnym. Zazwyczaj można go spotkać w kilku standardowych stężeniach: 45%, 60% i 65%. Taki wyrób chemiczny może posłużyć jako:
 • jako elektrolit przy wytwarzaniu baterii cynkowo-węglowych i cynkowo-powietrznych,
 • do uzupełniania kąpieli topnika, przywracania w niej proporcji soli bądź jako element składowy nowej wanny z topnikiem,
 • przy produkcji środków ochrony roślin,
 • jako środek antykorozyjny w systemach chłodzących. 
Z racji tego, w jak odmiennych specyfikacjach można spotkać chlorek cynku, karta charakterystyki poszczególnych produktów pozwala nam upewnić się, czy na pewno sprawdzi się w przewidzianej przez nas sytuacji.

Aktywny tlenek cynku - zastosowania

W tym przypadku warto zwrócić uwagę na ofertę firmy Recynk, której aktywny tlenek cynku RC100 i aktywny tlenek cynku RC100bet+ wychodzą naprzeciw oczekiwań wyspecjalizowanych branży. 

Aktywny tlenek cynku RC100

Właściwości pierwszego wyrobu chemicznego sprawiają, że świetnie sprawdza się w ocynkowniach ogniowych, przy produkcji gumy, czy też przy głębokich wierceniach. Podobnie jak chlorek cynku, także aktywny tlenek cynku RC100 stosowany jest w wannie topnika, jednak pełni funkcję  korektora pH bez zaburzania proporcji soli, co umożliwia mu jego zasadowy odczyn. Aktywny tlenek cynku RC100 jest używany również jako substytut wody amoniakalnej w stacjach regeneracji topnika, a przy produkcji gumy może zastąpić biel cynkową jako aktywator wulkanizacji. 

Aktywny tlenek cynku RC100bet+

Z kolei aktywny tlenek cynku RC100bet+ został stworzony z myślą o potrzebach przemysłu gumowego. Dzięki wysokiej powierzchni właściwej (BET >35 m2/g) zwiększona jest jego wydajność jako aktywatora wulkanizacji. Pozwala również na zmniejszenie kosztów i spadek metali ciężkich w trakcie produkcji, dzięki ograniczeniu ilości cynku w związkach kauczukowych.

Aktywny tlenek cynku Abb HSF Fe

Przeznaczony do odsiarczania gazów w biogazowniach oraz oczyszczalniach ścieków. Całkowicie oczyszcza gaz z siarkowodoru dzięki innowacyjnej formule, a ze względu na wysoką chłonność świetnie sprawdza się jako substytut węgla aktywnego.

Topnik cynkowo-amonowy - zastosowania

Podobnie jak aktywny tlenek cynku, także topnik cynkowo-amonowy stosowany jest w ocynkowniach ogniowych do uzupełniania kąpieli topnika bądź zalania nowej wanny. Topnik cynkowo-amonowy jest mieszaniną chlorku cynku i chlorku amonu w formie płynnej. Jego standardowe parametry wyglądają następująco: suma soli – 700 g/l, proporcja soli – 60/40 (ZnCl2/NH4Cl). 

Gdzie można zaopatrzyć się w dobrej jakości chemię cynkową?

Głównym czynnikiem, który powinien wpłynąć na wybór dostawcy jest jakość oferowanych wyrobów chemicznych. Jeśli prowadzimy przedsiębiorstwo, którego proces produkcyjny oparty jest o korzystanie z chemii cynkowej, nie możemy pozwolić sobie na niepewną dostawę. Chlorek cynku, aktywny tlenek cynku czy topnik cynkowo-amonowy muszą być najwyższej jakości, co wpływa również na kwestie bezpieczeństwa. Wspomniany wcześniej Recynk jest wiodącym producentem chemii cynkowej w Polsce i posiada profesjonalne zaplecze produkcyjne oraz laboratorium badawcze, w którym konsekwentnie udoskonale są receptury poszczególnych wyrobów. Recynk od 15 lat zapewnia najwyższą, powtarzalną jakość wszystkich oferowanych produktów. Firma zajmuje się również odbiorem odpadów cynkowych, których powstawanie jest nierozerwalnie połączone ze stosowaniem tego typu wyrobów chemicznych. 

Odbiór odpadów cynkowych

Odpady powstające w wyniku korzystania z chemii cynkowej można podzielić na trzy rodzaje:
 • Stałe odpady cynkowe: cynk twardy, popioły cynku, pył cynkowy,
 • Płynne odpady zawierające cynk: zużyte kwasy potrawienne, zużyty topnik cynkowo-amonowy,
 • Pozostałe odpady zawierające cynk: pyły z filtra i inne nietypowe odpady
Tak kompleksowa obsługa Klientów sprawia, że Recynk jest godną rozważenia propozycją, ponieważ za firmą stoi doświadczenie i szeroki wachlarz usług, który zapewnia całościową obsługę również w ramach zagospodarowania odpadów. A to jest istotne, bo europejska umowa ADR jasno wskazuje, że każde przedsiębiorstwo powinno wyznaczyć osobę do kontroli tego procesu. Nie musi być to jednak pracownik danej firmy, a może być zewnętrzny specjalista. Powierzając proces odbioru odpadów cynkowych firmie, która chemię cynkową produkuje, możemy być pewni, że zajmą się tym specjaliści.
 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).