Szansa na rozwój i komercjalizację startupu pod okiem doświadczonych specjalistów – ruszają warsztaty edCAMP (eduLAB)

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

19. lutego rozpoczyna się siódma edycja edCAMP, wydarzenia organizowanego przez akcelerator eduLAB, skierowanego do twórców startupów, pomysłodawców innowacyjnych rozwiązań dla edukacji. Od 19. do 25. lutego każdy może bezpłatnie sprawdzić potencjał biznesowy i technologiczny swojego projektu, wziąć udział w indywidualnych konsultacjach eksperckich oraz zaprezentować swój pomysł przed jury i powalczyć o zaproszenie do pre-akceleracji.

W tej edycji akcelerator skupia się na identyfikowaniu wyzwań sektora oświaty i poszukiwaniu odpowiedzi na nie w środowisku akademickim i startupowym, wśród programistów, innowatorów i pasjonatów technologii. Po raz pierwszy tematyka została rozszerzona o nowy obszar – higienę cyfrową (Digital Wellbeing), czyli dbałość o jakość czasu spędzonego przed ekranem, jego konsekwencji dla zdrowia i samopoczucia oraz rozwój kompetencji miękkich, czyli umiejętności indywidualnych, społecznych, interpersonalnych. Najlepiej ocenione pomysły mają szansę na akcelerację, a ich autorzy na pełne wsparcie ekspertów w tworzeniu własnego biznesu.

– Działalność eduLAB to nasz wkład w cyfrową transformację polskiego szkolnictwa. Edukacja to obszar z wielkim potencjałem, który może i powinien wykorzystywać nowoczesne technologie, i dla którego można jeszcze wiele w tym zakresie zrobić. Jednocześnie jesteśmy świadomi zagrożeń związanych ze światem online. Dlatego chcemy tworzyć rozwiązania unowocześniające i usprawniające edukację, a jednocześnie takie, które będą wspierały cyfrową higienę, czyli zachowanie odpowiedniego balansu między światem online i offline, wspierały dzieci i młodzież w zawiązywaniu relacji, rozwijaniu umiejętności komunikacyjnych i  społecznych

– mówi Łukasz Czernecki, prezes zarządu eduLAB, wiceprezes EUVIC.

 

Od pomysłu do biznesu

 

edCAMP to siedem dni intensywnej pracy nad własnym startupem. Pierwsze dwa dni to warsztaty i wykłady online dotyczące wszystkich kluczowych elementów istotnych dla tworzenia i funkcjonowania startupu. Prelekcje dotyczą wielu aspektów, związanych z rozwojem projektu i uruchomieniem własnego biznesu: od modeli biznesowych i finansowych, po aspekty prawne, marketing czy sztukę prezentacji projektu przed inwestorami. Kolejne pięć dni to seria spotkań mentoringowych online. Jest to czas na indywidualne konsultacje z ekspertami, dopracowanie szczegółów projektu i przygotowanie prezentacji (pitch deck)

Ostatni dzień to kluczowy moment, czyli prezentacja inwestorska przed jurorami. Zespoły z największym potencjałem zostaną zaproszone do pre-akceleracji i dostaną możliwość dalszego rozwoju swojego pomysłu pod okiem ekspertów oraz przygotowania do obrony projektu przed komisją inwestycyjną.

W finale edCAMP wyróżniane są projekty z największym potencjałem biznesowym. Wyróżnienie jest jednocześnie rekomendacją dla komisji decydującej o dalszym zaangażowaniu akceleratora w  rozwój i komercjalizację rozwiązania. Pozytywna decyzja komisji oznacza obecność projektu w procesie akceleracji wg autorskiej metodyki eduLAB, gwarantującej finansowanie rozwoju technologicznego i biznesowego, w tym dostępu do infrastruktury, wiedzy i doświadczenia ekspertów, do poziomu nawet 1 mln zł.

– Z puli zgłoszonych pomysłów wybieramy te, które najtrafniej odpowiadają na wskazane wyzwania oświaty. Pierwszy krok to ocena ich potencjału biznesowego i technologicznego. Najlepsze będą walczyć o pozytywną ocenę komitetu inwestycyjnego i możliwość dalszego rozwoju. edCAMP to idealne miejsce na pierwsze zderzenie pomysłu z biznesową rzeczywistością, spojrzenia na niego z innej perspektywy, zweryfikowania jego gotowości i potencjału. Bezcenne dla uczestników na tym etapie jest zdobycie lub rozszerzenie wiedzy, możliwość rozmowy z ekspertami i potencjalnym inwestorem, a także wymiana doświadczeń z innymi uczestnikami. To zawsze cenne doświadczenia

– mówi Sławomir Połukord, ekspert eduLAB 2.0.

 

Technologia w służbie edukacji

 

Akcelerator eduLAB działa od 2017 roku. Koncentruje się głównie na rozwiązaniach z zakresu edtech, ale obserwuje i inwestuje również w rozwiązania w obszarach pokrewnych. Od 2017 roku eduLAB zweryfikował i ocenił potencjał ponad 700 pomysłów. Ze wsparcia akceleratora obecnie korzysta 17 startupów na różnym poziomie rozwoju. Połowa z nich otrzymała kolejną rundę finansowania i swoimi produktami planuje podbić zagraniczne rynki.

– To już nasz siódmy edCAMP, i czwarty w tej edycji programu eduLAB 2.0 – edukacja przyszłości. w którym zapoznaliśmy się z ponad setką pomysłów, a do pre-akcleracji zaprosiliśmy już 6 startupów. Liczba zgłoszeń oraz same pomysły na  rozwiązania dla edukacji ciągle nas zaskakują i utwierdzają w przekonaniu, że polskie startupy mają bardzo wiele do zaoferowania sektorowi oświaty. Wykorzystanie najnowszych technologii w edukacji to gwarancja wzrostu jej innowacyjności na poziomie ogólnym, ale także większa efektywność i optymalizacja dostępnych zasobów oraz potencjału poszczególnych jednostek oświatowych. Z produktów, które dotychczas powstały w eduLAB korzystają setki tysięcy osób. Sukcesy firm, które wzięły udział w naszym programie mogą być inspiracją dla kolejnych innowatorów

–  podsumowuje Judyta Węgłowska, Business Development Director w eduLAB

W ramach eduLAB funkcjonuje wiele startupów pracujących nad rozwiązaniami z obszaru edtech, w tym zapewniający uczniom kompleksowe środowisko do nauki programowania w języku Python Pixblocks oraz Universality – platforma łącząca studentów, wykładowców i pracodawców w jednym ekosystemie stworzonym dla rozwoju kompetencji programistycznych w oparciu o realne przypadki ze świata biznesu. Wśród oferowanych przez PixBlocks produktów są: gra mobilna, aplikacja mobilna i aplikacja na komputery, a także gra planszowa, z których korzysta obecnie blisko 317 tys. użytkowników. Z platformy Universality korzysta ponad 30 uczelni w Polsce.

Zapraszamy do udziału na  stronie (www.edulab.io/edcamp/)

 

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).