Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator

Literatura

Literackie realizacje motywu państwa totalitarnego na podstawie utworów literatury XX wieku

Sprawujący władzę (i aspirujący do niej) pragnąc utrzymać swoje rządy, wprowadzają system kontroli i kar. Ograniczając prawa społeczeństwa, starają się nim manipulować, aby nie mogły pojawić się żadne zagrożenia z jego strony.

Marek Krajewski ,,Liczby Charona” – Nie oceniaj książki po okładce…

Okładka to twarz produktu. Musi trafić w gust grupy docelowej żeby produkt został kupiony, sprzedawcy, twórcy, pośrednicy itd. cieszyli się z zysków, a klient miał wrażenie, że bez tej rzeczy/usługi jego życie było szaro-bure. Okładka ta odstraszyła mnie na jakiś czas, choć lubię horrory. Tutaj mamy do czynienia jednak z innym rodzajem horroru. O czym przeczytamy w trzeciej części cyklu opowiadającego o pracy komisarza Edwarda Popielskiego?

Kōbō Abe: ,,Kobieta z wydm” – książka, które może zszarpać nerwy, odpychać i przyciągać

Po tej lekturze potrzebowałem przerwy. Odreagowania. Odpoczynku.  Chyba jeszcze nigdy żadna książka nie zmęczyła mnie aż w taki sposób.  Pierwsze strony tego dzieła złapały mnie jak pajęczyna. Była to tylko cisza przed burzą.

Tom Knox - "Sekret Genezis", czyli międzynarodowe prawa show-biznesu

Książka przeczytana tak jak trzeba – od deski do deski, kartka A4 z wrażeniami i przemyśleniami z jej czytania – jest, pozostaje tylko usiąść, napisać śliczną recenzję i można zabrać się do kolejnego zadania. Tak sielankowo chyba jednak nie będzie…

„Raj tuż za rogiem” - Llosa znów zachwyca

Mario Vargas Llosa w „Raju tuż za rogiem” po raz kolejny porusza niezwykle ważne kwestie egzystencji ludzkiej. Tym razem na warsztat bierze realia osiemnastowieczne, w których osadza dwoje nieprzystosowanych do świata bohaterów – Floritę i Koke, opisując ich pogoń za utopijnymi wartościami.

Profil mordercy: mroczna podróż do umysłów przestępców

Napisana z wielkim wyczuciem i realizmem książka Paula Brittona pozwala czytelnikowi poznać nie tylko metody współdziałania kryminalistyki z medycyną sądową, ale przede wszystkim zrozumieć na czym polega praca profilera, czyli specjalisty, który zajmuje się tworzeniem portretów psychologicznych mordercy.

Alicja w Krainie Dorosłych

Jakże ryzykowne może być połączenie dwóch skrajnych powieści. Zapożyczenie postaci rodem z „Lolity", Nabokova i wymieszanie ich z tajemniczością „Alicji w Krainie Czarów”, Carrolla. A na koniec osadzenie całości w realiach polskiego „podwórka studni”.

George Orwell ostrzega przed bezgranicznym podporządkowaniem się rządzącym

George Orwell zabiera nas w świat, w którym zwierzęta wywołują rewolucję i przejmują władzę nad folwarkiem dworskim. Jego dotychczasowy właściciel na próżno próbuje go odzyskać. Jednak z czasem idea wolności, równości i braterstwa zostaje wypaczona, a lokalna społeczność dzieli się ponownie na klasy rządzących i podwładnych...

Klaus Kinski: Ja chcę miłości!

To była jedna z tych książek, przy których stopniowe zbliżanie się do zakończenia przynosi coraz to większy żal. Ostatnia strona, obwieszczając zakończenie, brutalnie uderza pięścią między oczy. Więc jeszcze raz, od środka, od końca, z rzadka od początku. Kurczowe wyłapywanie przeczytanych już słów, które pozwalają jeszcze przez chwilę oddychać atmosferą książki.

Kopciuszek z Kraju Kwitnącej Wiśni

Współczesna historia Kopciuszka z Kraju Kwitnącej Wiśni. Powieść o miłości ukrywanej pod białą maską niedostępności, samotności ludzkiego serca i przyjaźni, która przeradza się w rywalizację.

Strony

Subskrybuj RSS - Literatura