Pod dnem Morza Śródziemnego odkryto ogromne złoża gazu, które mają zaspo0koić potrzeby krajowe na 150 lat. Ilość gazu jest taka wielka, iż prawdopodobnie będzie on także eksportowany.
Informacja o złożach wcale nie jest sensacyjna - różne firmy wydobywcze i instytuty geologiczne informowały od kilkunastu miesięcy. Nową informacją jest wielkość złóż, które wcześniej były wyceniane na warte 95 mld dol. i że wystarczą na 20 lat. Najnowsze dane mówią o 760 mld m sześciennych. Dla porównania najbardziej prawdopodobne zasoby gazu łupkowego w naszym kraju szacowane przez Państwowy Instytut Geologiczny wynoszą od 346 mld m sześc. do 768 mld m sześc.
Izraelskie złoża zostały odkryte między innymi przez firmy Noble Energy i Delek Group. Jak podaje Bloomberg, ilość gazu jest tak wielka, że firmy już zastanawiają się, jak go szybko wydobyć i zacząć eksportować. W grę wchodzi zarówno transport gazociągami, jak i statkami.
Izraelski minister ds. energii zapowiedział ogłoszenie planu wydobycia złóż jeszcze w tym miesiącu, zastrzegł jednocześnie, że w pierwszej kolejności gaz ze złoża powinien zaspokoić potrzeby kraju, tak by dopiero jego nadwyżki eksportować za granicę.
Dla Izraela taka wiadomość to wyborna wiadomość; kraj praktycznie pozbawiony jest surowców, które musi importować.
Jest jednak jedno ,,ale". Jeśli pojawiłoby się zielone światło na wydobycie gazu, konieczne byłyby inwestycje w infrastrukturę równie wielkie, jak duże są złoża. Sama budowa instalacji do skraplania gazu, tak by eksportować za granicę, kosztowałaby ok. 5 mld dol.Nie zapominajmy o najważniejszej kwestii - bezpieczeństwie. Instalacje będą wymagały szczególnej ochrony antyterrorystycznej, która pochłonie dziesiątki milionów dolarów. Jeszcze w ubiegłym roku Hezbollah zapowiedział zamachy na złoża gazu na spornych akwenach Morza Środziemnego. Izrael zapowiedział z kolei, że wystąpi do ONZ o wyznaczenie granicy swojej wyłącznej strefy ekonomicznej na wodach Morza Śródziemnego, gdzie znaleziono wielkie podmorskie złoża gazu.
Plany Izraela zakwestionował Liban, który twierdzi, że te akweny należą do wyłącznej strefy ekonomicznej tego państwa zgodnie z ustaleniami z 1948 r.
Napisane na podstawie: http://wyborcza.biz/biznes/1,101562,12246371,Izrael_ma_gigantyczne_zloza_gazu_o_wartosci_240_mld.html
Dodaj nową odpowiedź