Zabytkowe kielichy odzyskały dawny blask

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej

Dwa kielichy mszalne z przełomu XVI i XVII wieku, należące do kolekcji pamiątek po braciach czeskich w Muzeum Okręgowym w Lesznie, zostały odnowione dzięki wsparciu finansowemu Żabki Polska S.A., której głównym akcjonariuszem jest Fundusz Penta Investments, mający główną siedzibę w czeskiej Pradze.

-Późnorenesansowe kielichy, które możemy podziwiać w Muzeum Okręgowym w Lesznie, stanowią bezcenne dziedzictwo kulturowe zarówno dla Polski jak i dla Czech. Jesteśmy firmą blisko związaną z Czechami, od dwóch lat właścicielem sieci Żabka jest środkowo-europejska grupa inwestycyjna Penta Investments, dlatego wspólnie, w trosce o utrzymanie zabytków w jak najlepszym stanie, zdecydowaliśmy się sfinansować prace konserwatorskie, dzięki którym przez kilka następnych lat kielichy będą mogły być podziwiane i badane przez historyków sztuki – mówi Jacek Roszyk, Prezes Zarządu Żabka Polska S.A.

Renowacji dokonali specjaliści Pracowni Konserwacji Sztuki Użytkowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu. Kielichy zostały gruntownie oczyszczone i zabezpieczone, dokonano również dokumentacji konserwatorskiej.

Kielichy - manierystyczny i późnorenesansowy, stanowią wielką rzadkość w skali europejskiej, ponadto ze względu na swoje pochodzenie (jeden z nich został prawdopodobnie przywieziony do Leszna przez Jana Amosa Komeńskiego, seniora braci czeskich i wielkiego pedagoga) i czas ich powstania ( XVI i pocz. XVII w.) oraz walory artystyczne są niezastąpionym źródłem badawczym dla historyków sztuki i poznawczym dla zwiedzających. Pierwotnie wszystkie te przedmioty stanowiły wyposażenie kościoła pw. św. Jana w Lesznie.

Źródło: OtoPR

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Więcej informacji na temat formatowania

Mogą zainteresować Cię także...

  • W ramach artystycznej akcji Gdańskiej Szkoły Muralu na ścianach bloków na gdańskiej Zaspie w tym roku powstaną trzy murale.

  • Nowość w stolicy! Od wczoraj wszyscy zainteresowani sztuką erotyczną mają możliwość ujrzeć tematyczne eksponaty. 8 lutego Muzeum Erotyki otworzyło swoje podwoje. Prezentowane są w nim m.in.

  • W dniach od 16 do 18 kwietnia 2010 roku w Poznaniu odbędą się Intermedica Indywidualne Mistrzostwa Polski w Squashu 2010. W ciągu trzech dni turnieju fani squasha zobaczą na żywo grę najlepszych zawodniczek i zawodników z całej Polski.

...przeczytaj resztę artykułów i newsów