Spacebike?

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
"Kosmiczny rower" pomoże astronautom zwalczyć dolegliwości zdrowotne i zachować formę podczas pobytu w przestrzeni. Będą oni mogli nawet wziąć wirtualny udział w Tour de France. Uczeni z Uniwersytetu Kalifornii stworzyli "kosmiczny rower". Przeznaczony dla astronautów sprzęt pomoże zapobiegać problemom zdrowotnym, związanym z pobytem w przestrzeni kosmicznej i brakiem grawitacji. W takich warunkach zanik mięśni czy kości, obniżenie się wydolności układu krążenia następują stosunkowo szybko.
Model stworzony dla kosmonautów można porównać do wirówki. Przypomina on kręcące się koło. Rowerzystów jest dwóch - siadają naprzeciw siebie i pedałując, wprawiają się w ruch wirowy wokół osi. Powstająca podczas wirowania siła odśrodkowa wciska ich w siedzenia, naśladując efekt siły ciążenia. Zasada działania roweru kosmicznego opiera się na zasadzie dynamiki, według której każda akcja wywołuje reakcję. Rower wyposażony jest w system antywibracyjny, który nie pozwala na przenoszenie drgań powstających podczas ćwiczeń na strukturę statku kosmicznego.
Od momentu wysłania człowieka na Księżyc uczeni NASA pracowali nad urządzeniem, umożliwiającym utrzymać kondycję kosmonautów w przestrzeni. Próbowano do tego celu dostosować bieżnię czy rower do ćwiczeń.
Zabranie roweru w kosmos wydawałoby się proste. "Działanie tradycyjnego roweru na stacji kosmicznej uniemożliwiał jednak brak grawitacji" - stwierdził specjalista Vince Caiozzo. Pomysł stworzenia kosmicznego roweru, działającego nawet w warunkach braku grawitacji narodził się na początku lat 90. i pochodzi od chirurga-ortopedy, dr Arta Kreitenberga.
Prototyp urządzenia projektu Kreitenberga powstał w fabryce rowerów górskich Cook Bros. Nazwano go Millenium Falcon. Rowerzysta zajmuje w nim pozycję horyzontalną. Testujący model członkowie kalifornijskiego klubu rowerowego stwierdzili, że jazda na nim jest wiele cięższa, niż na tradycyjnym, i może wywoływać nudności.
---
Autorem artykułu jest Martaqlik
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).