Obserwatorium astronomiczne na pustyni Atacama

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
Wielbiciele filmów o Jamesie Bondzie mogą kojarzyć tę budowlę z tego względu, że pojawiła się w jednym z filmów o agencie 007. W filmie "Quantum of Solace" Paranal Residencia udaje kryjówkę Dominica Greena, przeciwnika Bonda.
Niektóre projekty budynków potrafią zaskakiwać nie tylko swoim wyglądem, ale również miejscem, w którym zostały zlokalizowane. Paranal Residencia wybudowano na pustyni Atacama w północnej części Chile. Panują tu nieprzyjazne i mało gościnne dla ludzi warunki naturalne.

Pustynia Atacama zaliczana jest do najsuchszych obszarów na naszej planecie. Na płaskowyżu Paranal, gdzie stoi budowla, dominują złowrogie dla organizmu warunki: intensywne promieniowanie ultrafioletowe, niezwykle rozrzedzone powietrze i bardzo niska wilgotność. W takich warunkach niewiele organizmów jest w stanie przeżyć.

Taka lokalizacja narzucała architektom określone warunki podczas projektowania. Niemiecka pracownia architektoniczna Auer+Weber przygotowując projekt budowli musiała uwzględnić silne oddziaływanie warunków atmosferycznych.

Paranal Residencia to kompleks budynków tworzących obserwatorium astronomiczne. Kompleks został oddany do użytku w 2002 roku.

Biuro projektów tworząc tak niezwykłą budowlę uwzględniło różne potrzeby naukowców. Oprócz sypialni w kompleksie znajdują się również między innymi biblioteka, restauracja, siłownia, basen, sauna. Część kompleksu służy jako hotel dla turystów, którzy chcą zobaczyć to niezwykłe miejsce.
Zobacz także:
- Szczawnica noclegi
- wakacje w Bułgarii
---
Autorem artykułu jest Elin
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).