Patrząc na osobę w białym kitlu, która sprzedaje nam leki w aptece, zwykle myślimy, że to magister farmacji. Zwyczajowo mówi się nawet do takich osób pan lub pani magister. Jednak okazuje się, że pracować w aptece może także technik farmaceutyczny. Zastanawiając się, jak zostać farmaceutą i czy lepiej być magistrem czy technikiem, warto sprawdzić, co ich od siebie różni.
Pierwszą różnicą jest poziom wykształcenia. Farmaceuta, by pracować w zawodzie, musi mieć ukończone pięcioletnie studia wyższe, po których uzyska dyplom magistra. Gdzie studiować farmację? Na dowolnej wyższej uczelni medycznej. Technik farmaceutyczny natomiast to osoba, która ukończyła dwuletnie studium policealne. Aby uzyskać pełne prawo do wykonywania zawodu, musi dodatkowo odbyć dwuletni staż w aptece pod opieką i kontrolą magistra farmacji.
Druga różnica między tymi dwoma zawodami to kompetencje, a co za tym idzie zakres obowiązków. Technik farmaceutyczny może pracować w aptekach, punktach aptecznych, hurtowniach farmaceutycznych bądź w laboratoriach. Może nie tylko sprzedawać leki i oferować ich zamienniki, ale także wytwarzać produkty medyczne (choć robi to pod kontrolą magistra farmacji). Co robi farmaceuta, który ukończył studia wyższe? Oprócz możliwość, jakie ma technik, magister może także pracować w szpitalu i przychodni, instytucie naukowo-badawczym czy najogólniej ujmując w przemyśle farmaceutycznym. Ma także uprawnienia do kierowania apteką.
Powyższe różnice sprawiają, że zarobki tych dwóch grup zawodowych różnią się. Magister farmacji z kilkuletnim stażem zarabia około 5000 zł miesięcznie. Technik nie może się pochwalić takimi przychodami. Zarobki technika farmacji 2019 roku to kwota, która oscyluje w okolicach 2000 zł. Zastanawiając się więc, jak zostać farmaceutą i którą ścieżkę kariery wybrać, warto rozważyć wszystkie powyższe argumenty.
Dodaj nową odpowiedź