Jak założyć Swoje pierwsze akwarium?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Oprowadzę Cię po przepięknym świecie przyrody zamkniętej w akwarium. Dowiesz się, jak należycie opiekować się nad rybami i roślinami, tak, by cieszyły się życiem w zdrowiu jak najdłużej. Ukażę Ci piękno tego podwodnego świata, który będziesz mógł posiadać we własnym pokoju.

Czy się nadajesz?

Niestety, nie każdy nadaje się na akwarystę. Dlatego zamieściłem tutaj test. Odpowiedz zgodnie z prawdą na poniższe pytania, a dowiesz się, czy „wodna pasja” jest dla Ciebie.

  1. Jestem delikatny i umiem się zajmować stworzeniami mniejszymi ode mnie.
    a) prawda
    b) fałsz
  1. Znajdę jednorazowo w tygodniu jedną do dwóch godzin na zajęcie się akwarium.
    a) prawda
    b) fałsz
  2. Na ogół jestem codziennie rano w domu i mam czas na przyjrzenie się rybkom, nakarmienie ich i skontrolowanie stanu ich zdrowia.
    a) prawda
    b) fałsz
  3. Akwarium jest hobby nieco drogim. Liczę się z tym, że długotrwałe koszty jego założenia mogą wynieść ok. 1000 zł, bądź więcej.
    a) prawda
    b) fałsz
  4. Wiem, że z opieki nad akwarium ciężko się wycofać i jest to hobby na lata. Mam wystarczającą automotywację, by poświęcić mu 1 gozinę tygodniowo.
    a) prawda
    b) fałsz
  5. W razie ewentualnych problemów z rybkami poukładam Sobie tak plan, by móc zacząć działać od zaraz. Takie dzialanie jest konieczne i może zadecydować o powodzeniu całej akcji.
    a) prawda
    b) fałsz

Jeśli na powyższe pytania odpowiedziałeś „prawda”, to nadajesz się na akwarystę, w przeciwnym wypadku będziesz musiał albo zająć się czymś innym, albo coś zrobić ze Swoim życiem, by móc szczerze zaznaczyć powyżej same odpowiedzi a).

Nadajesz się? Do dzieła! Za chwilę wybierzesz, jakim akwarium chcesz się zajmować.

Jaki rodzaj akwarium będzie dla Ciebie najodpowiedniejszy?

Akwarium biotopowe. To zbiornik z rybami i roślinami z jednego obszaru, np. jeziora Tanganika, Malawii, czy rzeki Amazonki. Wodę specjalnie charakteryzujemy na tę, którą spotyka się w tamtych obszarach. Kładziemy odpowiednie podłoże i dekoracje twarde. Na przykład do biotopu tropikalnego użyjemy ciemniejszej, kolorem przypominającej herbatę, wody kwaśnej o niskiej twardości. Jako dekoracji użyjemy bazaltu, ewentualnie granitu, skorupy orzecha kokosowego i wygotowanych w solance korzeni.

Akwarium biotopowe jest często droższe w utrzymaniu od dekoracyjnego, jednak ryby dobrze w nim się czują, są zdrowsze i na ogół dłużej żyją. Potrzebujemy akwarium średniego bądź większego (100 litrów wzwyż). Jeśli jesteś gotów poświęcić się akwarystyce w większym stopniu i obserwować piękne zestawienia barw i zachowania Twoich podopiecznych polecam ten wybór.

Akwarium dekoracyjne. Ten zbiornik może być mniejszy, od 50 litrów wzwyż. Małe akwaria (25 – 40 litrow) raczej nie nadają się do długotrwałego trzymanie w nim ryb oraz są trudniejsze w utrzymaniu. Trzymamy w nim ryby z różnych regionów świata, przy czym warto pamiętać, by nie hodować gatunków potrzebujących zupełnie różnych parametów wody. Powstrzymujemy się przed trzymaniem w jednym zbiorniku stworzeń mogących być ogniowami jednego łańcucha pokarmowego - palet i gupików czy skalarów i małych neonków. Duże ryby jedzą mniejsze, a my raczej nie chcemy do tego dopuścić.

Takie akwarium jest względnie tanie, chociaż zły dobór gatunków może powodować ich krótszy żywot. To dobre rozwiązanie dla początkujących.

Akwarium hodowlane. Czyli akwarium służące do rozrodu i chowania ryb, np. dla handlarzy. Tutaj stosujemy na ogół mniejsze zbiorniki, dla niektórych gatunków większe. Jeśli nie rozmnażasz ryb żyworodnych, takich jak gupiki, molinezje czy mieczyki, będzie to najtrudniejszy rodzaj akwarystki. Do rozrodu ryb potrzebne są szczególne parametry wody i wysoka dokładność. Dla zaawansowanych hobbystów, którzy chcą sprawdzić tu swoje siły to rozwiązanie może być wartym zainteresowania. Trzeba się liczyć z tym, że taki zbiornik prawdopodobnie nie będzie nam dekorował mieszkania, chociażby dlatego, że dla wielu ryb trzeba go zaciemniać czy stosować specjalne wyposażenie i „wystruj wnętrza”.

Akwarium botaniczne - inaczej holenderskie, czyli zbiornik z samymi roślinami. Wbrew pozorom trudniej je utrzymać niż z rybami. Koszty utrzymania takiego akwarium są zbliżone do pozostałych. Potrzebujesz odpowiedniego sprzętu, oświetlenia i nawozów. Często przydaje się dyfuzor CO2, który dostarcza dwutlenek węgla do wody. Przyczynia się to do szybszego wzrostu roślin - stają się one silniejsze i bardziej trwałe. Najlepiej spisuje się zbiornik większy, tak 100 – 250 litrów, minimum 60 l. 

Akwarium morskie. To prawdopodobnie najtrudniejsze i najdroższe rozwiązanie. Ryby słonowodne są bardzo delikatne, a opieka nad akwarium i cały sprzęt – kosztowne. Tak więc polecam zająć się nim akwarystom z kilkuletnim starzem z rybami słodkowodnymi. W tym artykule nie będziemy się zajmować słonymi wodami. A jeśli naprawdę chcesz zająć się zbiornikiem morskim, to ważne będzie zajrzeć do fachowej literatury na ten temat.

Wybierz najciekawsze ryby do Swojego awarium

Jakie ryby chcesz trzymać? Wybierz się do sklepu akwarystycznego. Przypatrz się poszczególnym gatunkom, zapisz nazwy tych, które Ci się podobają. Kompetentny sprzedawca powinien Ci odpowiedzieć na pytania i pomóc dobrać faunę. Wróć do domu, zajrzyj do internetu bądź literatury i sprawdź: biotop, z którego ryba pochodzi, sposób rozmnażania, wymagania wobec pH, twardości wody i temperatury, wskazania odnośnie relacji z innymi rybami. Na tej podstawie dobierzesz najlepszy zestaw dla siebie.

Zapisałeś listę ryb? Spokojnie, w każdej chwili masz prawo przecież ją zmienić. Masz jeszcze co najmniej 2 tygodnie czasu na ich zakup.

Z wycieczką w sklepie akwarystycznym

Wybierając się do sklepu zoologicznego zdobądź:

  • akwarium szklane (klejone silikonem),
  • żwir akwarystyczny (na przykład kwarcowy), po wysypaniu w akwarium powinien utworzyć warstę około 5 centymetrów,
  • rośliny akwarystyczne,
  • odpowiednie preparaty chemiczne (co najmniej nawóz dla roślin),
  • pokrywę do akwarium ze świetlówką,
  • szafkę akwarystyczną lub inną, która udźwignie ciężar akwarium - to bardzo ważny element, który powinien być bardzo wytrzymały,
  • podkładkę pod akwarium lub przyciętą warstwę styropianu,
  • grzałkę z termostatem dopasowaną do wielkości zbiornika,
  • filtr - wewnętrzny lub zewnętrzny - właściwy do objętości akwarium (najlepiej od razu z napowietrzaczem),
  • włącznik czasowy - przyda się do sterowania czasem oświetlenia,
  • pokarm dla docelowych ryb,
  • termometr akwarystyczny.

Następnie ustaw szafkę w docelowym miejscu. Nałóż na nią podkładkę pod akwarium lub warstwę styropianu - zamortyzuje ona ewentualne nierówności blatu oraz równo rozłoży ciężar zbiornika. Następnie postaw na podkładce akwarium i wypełnij je żwirem. Warstwa od strony tylnej ściany akwarium powinna być do dwóch razy grubsza od warstwy widzianej z przedniej szyby. Pomaga to gromadzić się nieczystościom w jednym miejscu, a także powoduje przyjemny wizualny efekt.

 

Wybieramy sprzęt do naszego akwarium

Wybrałeś ryby i rodzaj akwarium, czyli wiesz, w jakich granicach poszukasz zbiornika. Powiem Ci jeszcze tak orientacyjnie, że na jeden centymetr ryby tropikalnej przypada 30 cm2 powierzchni dna. Czyli, jeśli ma ono, załóżmy 60 x 30 cm (1800 cm2), to łączna długość ryb wynosi max 60 cm (1800 : 30). Jeśli przesadzisz, to akwarium będzie zatłoczone i powstaną pewne komplikacje.

Filtry czyszczą wodę zarówno z widzialnych szczątek, jak i rozpuszczonej materii. Przecież ryby są żywymi stworzeniami, zanieczyszczają wodę, a to wszystko razem z niezjedzonym pokarmem idzie do wody. To właśnie filtry zatrzymują zanieczyszczenia, a bakterie azotowe (nitryfikacyjne) rozkładają substancje szkodliwe na neuralne dla organizmów.

Filtry wewnętrzne. Te urządzenia są wkładane do środka akwarium. Nie polecam korzystać z filtrów powietrznych, gdyż ich ciąg zostawia wiele do życzenia. Jednak podłaczane do brzęczyka sprawdzają się w mniejszych zbiornikach (do 50 litrów), szczególnie zastosowane w zapleczach. W filtrach wewnętrznych na ogół wbudowano system napowietrzania, dlatego oddzielna pompka nie jest koniecznie potrzebna. Polecam do akwariów maksymalnie 200 litrów.

Filtry zewnętrzne. To są prawdziwe machiny filtrujące - stoją poza akwarium, a woda doprowadzana jest do nich wężami. Zazwyczaj stosuje się je w zbiornikach o objętości powyżej 100 litrów. Pozwala to na zamieszczenie większej ilości warstw filtracyjnych oraz - co istotne - filtr nie zajmuje miejsca w akwarium.

Grzałka z termostatem. Powoduje utrzymanie właściwej temperatury wody dopasowanej do potrzeb ryb i roślin. Istotne jest, by kontrolować temperaturę termometrem - często bowiem zdarza się, że ustawienie temperatury na termostacie rozmija się z prawdziwymi wskazaniami termometru.

Zalanie akwarium wodą i 14 dni oczekiwania

Po wlaniu wody do akwarium popraw podłoże żwirowe, jeśli jej ruch je zniekształcił. Zasadź nabyte rośliny w podłożu najlepiej nie zawijając korzeni - jeśli są za długie i się nie mieszczą, możesz je przyciąć nożyczkami. Chore - pożółkłe i poszarpane - liście należy także odciąć.

Włóż sprzęt akwarystyczny - grzałkę i filtr. Przykryj zbiornik właściwą pokrywą - upewnij się, że uszczelki przy lampie dobrze spełniają swoje zadanie i ścisło przylegają do świetlówki. Po wytarciu rąk możesz podłączyć sprzęt do sieci elektrycznej. Pamiętaj, by wszelkie złącza i wtyczki były powyżej lustra wody. W razie wylania się wody z akwarium nie grozi to wtedy porażeniem prądem.

Do wody możesz już wlać nawóz. Dopiero dwa tygodnie później od uruchomienia akwarium wybierzesz się zakupić ryby. Ten czas jest potrzebny, by w filtrze zadomowiły się bakterie nitryfikacyjne. Wsypując co kilka dni szczptę pokarmu do wody spowodujesz, że zacznie się on rozkładać. Będzie stanowił pożywkę dla bakterii. Właśnie po 14 dniach od wystartowania akwarium, warunki powinny się ustatkować. Wtedy będzie ono gotowe na przyjęciu zwierzęcych mieszkańców.

Możesz zaobserwować w międzyczasie zakwit wody, zmętnienie wywołane pierwotniakami. Po kilku dniach powinno ono ustąpić. Nie zawsze to zmętnienie w ogóle się pojawia, choć można się go spodziewać.

Zarybienie akwarium

Po 2 tygodniach od zalania akwarium wodą możesz wpuścić do niego żywych mieszkańców. Dostosuj temperaturę wody w worku, w jakim kupiłeś ryby, do temperatury akwarium. Optymalnie, by nie różniła się ani o 1 stopień. Temperatura w akwarium też powinna być właściwa dla odpowiednich roślin i gatunków ryb. Najczęściej wynosi ok. 26 st. C. Obserwuj, jak zwierzęta się zachowują. W przypadku niepokojących oznak odszukaj je w literaturze.

Opieka nad akwarium

Akwarium wymaga stałej opieki, do której można zaliczyć: codzienne odżywanie ryb, cotygodniowe podmiany 1/4 ilości wody na świeżą, odmulanie podłoża odpowiednim przyrządem (tak, by nie zniszczyć korzeni roślin), coroczna wymiana świetlówek.

Akwarystyka to hobby dla cierpliwych. Przynosi wiele radości oraz pozwala zrelaksować się po ciężkim dniu. Zajmowanie się nim dla prawdziwych pasjonatów jest wielką przyjemnością i daje niebywałą satysfakcję. W tym artykule opisałem podstawy hodowli ryb akwariowych. W żadnym razie nie wyczerpałem tematu. Polecam zapoznać się ze szczegółami w tematycznej literaturze. Życzę powodzenia.

fot. sxc.hu

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).