Wszystko co trzeba wiedzieć o brazylijskich kawach świata

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Kawa obok piłki nożnej to jedna z dwóch rzeczy najbardziej kojarzonych z Brazylią. Nic dziwnego, ponieważ ten kraj Ameryki Południowej jest największym producentem kawy na świecie. Mimo to, jej produkcja odbywa się tam w bardzo różnorodny sposób. Dotyczy to także rodzajów uprawianych tam ziaren. Poszukując szczegółowych informacji o kawach świata, z całą pewnością zacząć należy więc właśnie od Brazylii. Co wyróżnia ich kawę od reszty?

Artykuł porusza kwestie, takie jak:
 1. Historia kaw świata – Brazylia

 2. Kawy świata – skąd się bierze brazylijska delikatność?

 3. Smak brazylijskiej kawy świata

 4. Kawy świata – sklep internetowy

Historia kaw świata – Brazylia

Bardzo ciekawe jest to, że kawowiec wcale nie występuje naturalnie w Ameryce Południowej. Jak więc doszło do tego, że Brazylia stała się największym producentem kawy świata? Konieczne było sprowadzenie do kraju sadzonek, co miało miejsce, dzięki historii… Miłosnej! Według legendy otrzymał je pułkownik Francisco de Melo Palheta, który uwiódł żonę gubernatora Gujany Francuskiej. Kobieta ta, podobno w ramach pożegnania, podarowała kochankowi bukiet kwiatów z ukrytymi nasionami kawowca. Jest to oczywiście legenda, więc należy do niej podchodzić z przymrużeniem oka, ale być może jest w niej trochę prawdy. Jednak sam fakt istnienia takiej opowieści pokazuje nam, jak ważną rolę odgrywa dla Brazylijczyków kawa. W dwudziestoleciu międzywojennym Brazylia wytwarzała nawet 80% z wszystkich zbiorów kawy światowej. Wtedy uznano wręcz, że mają jej za dużo, a nadmiar udało się zredukować, dzięki wymyśleniu i rozpowszechnieniu kawy rozpuszczalnej. 

Kawy świata – skąd się bierze brazylijska delikatność?

Poszczególne kawy świata mają swoje cechy charakterystyczne. Kawa brazylijska wyróżnia się przede wszystkim niezwykłą delikatnością smaku. To właśnie dlatego tamtejsze ziarna są aż tak bardzo popularne. Bardzo wielu miłośników kawy wybiera ją właśnie ze względu na wspomnianą delikatność. Z czego ona jednak wynika? Pierwszym czynnikiem jest oczywiście brazylijski klimat, który obfituje w bardzo gorące i jednocześnie wilgotne powietrze. Ważna jest też wysokość upraw. W przypadku Brazylii jest ona znacznie niższa niż w wielu innych krajach Ameryki Południowej. Wynosi bowiem zazwyczaj 800 – 1200 m n. p. m. (dokładna wartość zależy od konkretnego regionu i czasem może być wyższa). Ostatnim elementem, który odpowiada za delikatność brazylijskich kaw świata są bardzo żyzne gleby. Można więc powiedzieć, że są to perfekcyjne warunki do uprawy kawowca, co znajduje potwierdzenie w smaku.

Smak brazylijskiej kawy świata

Kawy świata z Brazylii to jednak nie tylko delikatność. O ich smaku można powiedzieć naprawdę bardzo wiele wspaniałych rzeczy. Przede wszystkim kawy te są praktycznie całkowicie pozbawione kwasowości. Nie posiadają także tzw. goryczki. Są więc naprawdę łagodne. Poza tym cechują się też orzechowym posmakiem i odrobinę słodkim aromatem, który wyczuwalny jest dopiero po chwili. Wszystko to sprawia, że jest to produkt uniwersalny, ale jednocześnie wysokogatunkowy. Dla miłośników właśnie takich smaków godna uwagi jest kawa świata z Brazylii od firmy Astra. 

Kawy świata – sklep internetowy

Kawy świata to jednak nie tylko Brazylia. Sklep internetowy Astra oferuje także inne produkty z tej kategorii. W ofercie można znaleźć również kawę z Gwatemali, Hondurasu, Tanzanii czy Indii. Warto więc przyjrzeć się też innym regionom i wypróbować wszystkich rodzajów kaw świata. Nie trzeba wcale zwiedzać wszystkich tych krajów, aby udać się w niesamowitą podróż smaków i aromatów. Wystarczy kupić pochodzącą stamtąd kawę, a do tego niezbędne jest tylko kilka kliknięć myszką. 

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).