Budynek, który myśli za swoich mieszkańców? Obniży temperaturę w pokojach, wyłączy sprzęt elektroniczny, zasunie rolety w pierwszej sekundzie po zamknięciu drzwi wejściowych? To nie scena z nowego filmu sci-fi Jamesa Camerona, ale inteligentny dom, miejsce w którym słowo "automatyzacja" zyskuje niespotykany do tej pory wymiar.
Ile razy niedokręcony kurek nad wanną spowodował powódź w łazience, włączona ładowarka wywołała spięcie i wyłączenie prądu w całym domu, a niezasunięte rolety stały się łakomym kąskiem dla złodzieja? Inteligentne instalacje to zupełnie nowa jakość, dzięki której mieszkańcy domu, pracownicy biura czy goście nowoczesnego hotelu i restauracji nie będą musieli pamiętać o tak banalnych czynnościach, jak wyłączenie światła, komputera czy zamknięcie drzwi na klucz. Mimo że to technologia jeszcze nieosiągalna dla wszystkich ze względu na wysokie koszty projektu i montażu, już niedługo zagości w naszych domach i biurach łącząc w jednym miejscu wygodę, komfort i bezpieczeństwo, a w szerszej perspektywie czasowej - również oszczędności.
Dom sterowany jednym przyciskiem
- Inteligentny dom, to dom sterowany jednym przyciskiem, wykonujący wszystkie, wcześniej zaplanowane czynności w sposób w pełni automatyczny, niewymagający ingerencji domowników – mówi Mariusz Jasiński, ekspert z poznańskiej firmy Elswar specjalizującej się w projektach i montażu inteligentnych instalacji. Klucz stanowi jednostka centralna sterująca wszystkimi poddanymi pod nią urządzeniami. Należy zatem zapomnieć o sytuacji, w której instalacje odpowiadające za oświetlenie, ogrzewanie czy pracę sprzętów stanowiły niezależne od siebie podzespoły. Nowoczesne instalacje umożliwiają sterowanie elektryką w domu czy biurze z jednego miejsca – stałego, jak np. panel umieszczony na ścianie lub mobilnego – za pośrednictwem pilota, telefonu komórkowego czy komputera podłączonego do sieci.
Czasem przez zapomnienie lub zwykłe lenistwo zdarzy się nie wyłączyć światła w pokoju, kuchni czy łazience – odpowiednio zaprogramowana instalacja inteligentna w sposób automatyczny wyłączy światło w pomieszczeniu, w którym nikt nie przebywa, a włączy w momencie, gdy ktoś się w nim pojawi. Z ekonomicznego punktu widzenia problem może stanowić także ogrzewanie oraz klimatyzacja, zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Nieumiejętne zarządzanie energią może przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza w przypadku budynków o dużych powierzchniach użytkowych. Inteligentne instalacje pozwolą kontrolować temperaturę pomieszczeń i dbać o komfort cieplny domowników i pracowników w sposób nienadszarpujący zasobów portfela.
Dla kogo inteligentne instalacje?
Magistrala komunikacyjna może objąć praktycznie wszystkie sprzęty domowe oraz biurowe – grzejniki, wentylatory, lampy oświetleniowe, żaluzje i rolety, domofony, bramy garażowe, choć jak przyznają eksperci firmy Elswar, na tę chwilę najpopularniejszymi instalacjami są te, które pozwalają na sterowanie oświetleniem, ogrzewaniem oraz klimatyzacją. W praktyce sterować można wszystkim, a jedynym ograniczeniem mogą być zasoby finansowe inwestora.
Jak mówi Mariusz Jasiński: - Obecnie inteligentne instalacje montuje się najczęściej w biurach, restauracjach, hotelach oraz domach, tych nowobudowanych oraz już stojących, w których priorytetem jest bezpieczeństwo przebywających w nich osób. Nowoczesne instalacje sprawdzają się także tam, gdzie wśród domowników są małe dzieci: - Wiele gadżetów, które wymagają podłączenia do prądu, po zakończeniu zabawy odchodzi w zapomnienie zostawiając po sobie wtyczkę w kontakcie. Wówczas bardzo łatwo o zwarcie, a nawet ryzyko pożaru - dodaje Jasiński. Tymczasem inteligentne instalacje, za pomocną zaledwie jednego przycisku na panelu sterowania, umożliwiają odcięcie prądu w pożądanych pomieszczeniach wtedy, gdy nie są użytkowane. Funkcja ta przyda się niejednokrotnie w ciągu dnia, gdy dzieci zostają same w pokoju lub w nocy, gdy czujność rodzicielska jest niemal całkowicie uśpiona. Nowoczesne instalacje to także odpowiedź na potrzeby osób starszych, które nie mają siły na wielokrotne powtarzanie czynności domowych lub mają trudności z poruszaniem się po mieszkaniu.
Dodatkowe przyjemności
Inteligentne instalacje pozwalają na sterownie elektryką wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz. Skomputeryzowany budynek można otwierać bez kluczy, dzięki magnetycznym czujnikom, a dodatkowym zabezpieczeniem może być system antywłamaniowy zaprogramowany tak, by włączać światło w momencie pojawienia się w budynku niepożądanego gościa.
Wśród dodatkowych, małych przyjemności, może być także możliwość sterowania sprzętem grającym i oświetleniem. Bez zbędnego odchodzenia od stołu i gości można kontrolować zarówno głośność sprzętu muzycznego, jak i przyciemniać światło tworząc niezapomnianą, kameralną atmosferę.
Nie sposób w kilku słowach wyczerpać wszystkich możliwości, jakie niosą za sobą inteligentne instalacje. Na pewno jest to technologia przyszłości podnosząca komfort życia, przynosząca oszczędności oraz, co najważniejsze – bezpieczeństwo dla wszystkich osób przebywających w budynku – domowników, pracowników czy hotelowych gości.
Źródło: Elswar
Dodaj nową odpowiedź