Jak wybrać właściwy śrut i pojawić się na strzelnicy?

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Zaczynasz interesować się strzelectwem rekreacyjnym. Kupiłeś już wiatrówkę i tylko szukasz właściwego miejsca, by ją wypróbować. W tym artykule napisałem, o czym warto wiedzieć, zanim pierwszy raz pojawisz się na strzelnicy. Na obrazku obok zwróć uwagę na duży rozstrzał. W strzelectwie można popełniać błędy, o ile są one powtarzalne. Im lepsza jest ręka strzelca, a wiatrówka wyzerowana, tym mniejszy rozstrzał.

Jaki śrut do wiatrówki wybrać?

Największym powodzeniem wśród zaawansowanych strzelców cieszy się śrut Diabolo Exact. Przy czym paczka 500 sztuk kosztuje 28 zł, więc naturalnie do zastosowań amatorskich wiele osób wykorzystuje niekiedy tańsze produkty. W przypadku, gdy pierwszy raz pojawiasz się na strzelnicy, warto się zaopatrzyć właśnie w niego. Posłuży Ci on do wyzerowania karabinku pneumatycznego, czyli ustawienia w ten sposób, by trafiał dokładnie w miejsce, w które celujesz. Przyglądając się lunecie znajdziesz na niej dwie wieżyczki. Zostały one odpowiednio podpisane. Jedna z nich (UP) decyduje o wysokości celu, a druga (R) o jego położeniu w poziomie. Po zamontowaniu optyki na wiatrówce z niewielkiej odległości 5-10 metrów strzel w ustawioną kartkę papieru A4. Celujesz w jej środek. Gdy śrucina trafia w dół kartki, przekręcasz wieżyczkę UP zgodnie ze strzałką. Strzelasz ponownie i sprawdzasz, w którym miejscu na kartce pojawiła się dziura. Po kilkunastu, kilkudziesięciu takich strzałach powinieneś mieć wyzerowaną wiatrówkę. Gdy zaczynasz trafiać w środek kartki, zamieniasz ją z tarczą i ustawiasz w większej odległości. Ponawiasz czynność, aż wyzerujesz wiatrówkę na odległość 20-30 metrów.

Z jakiej pozycji strzalać?

Istnieje kilka pozycji strzelca:
 • na leżąco – pod lufę podkładasz zwinięty koc lub coś innego elastycznego, ale także twardego, by amortyzowało odrzut; jest to bardzo stabilna pozycja, z której najlepiej zerować karabinek;
 • z kolana – opierasz łoże na kolanie samemu siedząc na podłożu
 • na siedząco
 • na klęczkach – klęcząc jednym kolanem, opierasz łokieć na drugim i przytrzymujesz wiatrówkę
 • z pozycji stojącej – najtrudniejsza pozycja, przy której niełatwo zachować dobrą równogę celu – niewytrenowana ręka się mimowolnie porusza, co zmniejsza celność. Do wytrenowania.

O czym pamiętać? Czyli zasady bezpieczeństwa panujące na strzelnicy

Zanim wejdziesz na tor, na przykład, by zmienić tarcze, uprzedź o tym pozostałych strzelców. Każdy z nich musi wystrzelić swoje załadowane śruciny – żadna nie może pozostać w karabinku – nawet przy zablokowanym spuście. Nigdy nie celuj do kogoś, nawet zabezpieczoną wiatrówką. Lufę kieruj tam, gdzie nie znajdzie się żaden człowiek. Miejsce do strzelania wybierz najlepiej z dala od cywilizacji. W Warszawie znajduje się takie miejsce na Siekierkach. Z każdej strony strzelnica została otoczona wałem ziemnym, dzięki czemu nie ma możliwości, by ktoś wyszedł Ci z za krzaka. Pozostaje mi zatem życzyć Ci wesołej zabawy i dobrych wyników :).
Portret użytkownika Marcinek
Wiele osób wybiera taki najtańszy http://www.open-youweb.com/srut-do-wiatrowek-magnum-super-oztay-opinia/ sam bym raczej nie polecał bo ma wiele uszkodzeń już w paczce.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).