Edukacja fizyczna

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
O tym, iż aktywność fizyczna korzystnie wpływa na jakość i długość naszego życia wiadomo od dawna, kolejnym potwierdzeniem tego, że nie warto unikać ruchu są wyniki badań genetyków. Dotychczasowe badania dowiodły, iż aktywny tryb życia zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób serca, cukrzycy oraz innych schorzeń. Brytyjscy naukowcy odkryli, iż brak ruchu przyspiesza także starzenia się DNA. Konsekwencją tego, jest zmniejszona zdolność komórek do regeneracji, co prowadzi do szybkiej utraty sił. Dodatkowym czynnikiem, który przyśpiesza proces starzenia się jest stres.
Zdaniem autorów badań najlepszym sposobem na opóźnienie starzenia jest regularna aktywność fizyczna, która może przedłużyć młodość nawet o 10 lat. Należy zatem zacząć wpajać idee zdrowego i aktywnego trybu życia już w okresie dzieciństwa, kiedy to zaczynają kształtować się pozytywne wzorce i nawyki u młodego człowieka. Ważne, by przekonywać dzieci do aktywności fizycznej, higienicznego trybu życia, zdrowej diety. Najlepszym wzorem dla młodego człowieka są jego rodzice. Coraz większą, choć wciąż jeszcze zbyt małą, popularnością cieszy się wspólne spędzanie czasu w ruchu. Zwykle są to przejażdżki rowerowe, pływanie w basenie, czy ćwiczenia w fitness klubie. Aktywny tryb życia oraz zdrowa dieta sprzyjają zdrowiu zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu- stanowiąc antidotum na stresy dnia codziennego. Wychowanie zgodne z ideami fitnessu staje się w XXI wieku jednym z podstawowych obowiązków opiekuńczo-wychowawczych wobec dziecka. Wzajemna otwartość matki czy ojca na potrzebę ruchu dziecka stanowi gwarancję na jego zdrowie w życiu dorosłym. Przez rekreację w rodzinie zachodzi jakby sprzężenie zwrotne: dzieci poprzez swoją naturalną potrzebę ruchu prowokują matki do aktywności ruchowej, a postępowanie matki stanowi dla dziecka wzór do naśladowania. To samo tyczy się zdrowej diety oraz dbania o stan ducha. Słabe usportowienie społeczeństwa sięga poziomu krytycznego, budząc głosy nawołujące do jak najszybszej poprawy tego stanu. Jednak z roku na rok przybywa klubów fitness, a lokalne ośrodki sportu i rekreacji prowadzą coraz aktywniejszą działalność. Ruch ten wspierają media. W większości czasopism regularnie pojawiają się publikacje na temat sposobów aktywnego spędzania czasu, ćwiczeń usprawniających i wzmacniających, prawidłowego odżywiania. W niektórych czasopismach zagadnieniom tym poświęca się nawet osobne działy.
---
Autorem artykułu jest Martaqlik
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).