Free cookie consent management tool by TermsFeed Generator

Jak skutecznie rzucić palenie papierosów?

Kategoria: 
Rodzaj: 

Wielu palaczy na całym świecie nie zdaje sobie sprawy z tego jak groźne dla ich życia i zdrowia jest palenie papierosów. Jednak jeśli podjąłeś decyzję o rzuceniu tego nałogu to już jesteś na dobrej drodze, ale musisz wiedzieć, że łatwe to wcale nie będzie.

Dlaczego rzucenie palenia nie będzie łatwe? Z prostej przyczyny, ale niewielu osobom znanej – uzależnienie od nikotyny porównują naukowcy do uzależnienia od heroiny, chodzi konkretnie o podobną siłę z jaką oba narkotyki uzależniają. Już pierwszego dnia rzucania palenia odczujemy tak zwane; skutki odstawienia. Objawiać się mogą na różne sposoby, ale do najbardziej znanych zalicza się; bóle głowy, częstszy kaszel, suchość gardła i ogólne stany poddenerwowania.

Z takimi objawami jak kaszel i poddenerwowanie trudno sobie w jakikolwiek sposób poradzić, ale już na suchość gardła zaleca się picie większej ilości płynów.

Oprócz uzależnienia od nikotyny, występuje również czynnik uzależnienia psychicznego, a ten często tłumaczony jest przez samych palaczy „lubieniem puszczenia sobie dymka”. Organizm poradzi sobie z toksynami nikotynowymi dość szybko, bo wydali je w ciągu miesiąca, natomiast ta wspomniana chęć „puszczenia dymka” będzie za nami się ciągnąć jeszcze przez wiele miesięcy.

Specjaliści twierdzą, że najlepiej ten nałóg zamienić na inny, którym jest sport. W rzeczywistości, dzięki bieganiu, czy innej aktywności fizycznej pomożemy naszemu organizmowi szybciej się oczyścić, a nam wrócić do dobrej kondycji.

Punktem wyjścia jest mocne postanowienie pożegnania się z nałogiem i w takiej sytuacji najlepiej jest wyznaczyć sobie konkretny termin, tak jak to zaleca Allen Carr w swojej książce, i tym samym przygotować się psychicznie na tę wielką zmianę na lepsze. Dlaczego wielką zmianę? Otóż po odstawieniu palenia wyostrzy się nam zmysł węchu i dopiero wtedy zaczniemy czuć jak bardzo dym papierosowy śmierdzi. Czuć będziemy ten smród od palaczy w komunikacji miejskiej, na imprezach i oczywiście w naszym mieszkaniu. Kolejnym krokiem jest generalne sprzątanie naszego lokum i upranie wszystkich rzeczy, aby pozbyć się raz na zawsze tej niezbyt ładnie pachnącej pamiątki po nałogu.

Jeśli chodzi o wszelkie środki wspomagające rzucanie palenia to możemy je włożyć między bajki. Mowa o e-papierosach, które wciąż nam będą przypominać o papierosach, a naszym celem jest przecież zapomnieć o chęci palenia i tutaj pojawia się najważniejsza rzecz, która steruje naszym nałogiem – nasza psychika. Jak wielokrotnie nawiązuje do tego w swojej książce A.Carr, musimy zrozumieć jak głupim zajęciem jest palenie. Po uzmysłowieniu sobie wielu faktów odnośnie skutków palenia dla naszego zdrowia oraz tego, jak wiele pieniędzy tracimy na ten głupi i szkodliwy nałóg, będzie nam znacznie łatwiej palenie rzucić. 

Dodaj komentarz