Kultura

Pokazy pirotechniczne w Polsce

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Zachwycające, zapierające dech w piersiach, wzruszające przedstawienie - pokazy pirotechniczne wyzwalają w nas pozytywne emocje. Zdecydowanie najatrakcyjniejsze widowiska organizowane są podczas dużych imprez. W Polsce już za kilka dni możemy być świadkami ważnego wydarzenia.

Najczęściej odwiedzane muzeum świata z nowym…dachem

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej

Dawny pałac królewski, który dzięki dekretowi rewolucji francuskiej stał się muzeum; jedna z największych placówek kulturalnych na świecie, na ponad 60 tysiącach metrów kwadratowych z ponad 35 tysiącami dzieł sztuki – Luwr, funduje sobie lifting.

Żeby tradycji stało się zadość

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Już 24 kwietnia będziemy obchodzić święta Wielkanocne. Jest to najstarsze święto chrześcijan, a wiele osób uważa je zarazem za najważniejsze. Obchody religijne Wielkanocy rozpoczynają wczesnym rankiem w Kościele katolickim. Ta ranna msza nazywana jest rezurekcją, w prawosławnym – jutrznią.

2011 rokiem Czesława Miłosza

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
30 czerwca 2011 roku przypada setna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Właśnie z tej okazji członkowie sejmowej komisji kultury skierowali do marszałka Sejmu projekt uchwały dotyczącej ustanowienia roku 2011 - rokiem Czesława Miłosza.

Kultowe gry PRL

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Dzisiaj już mało kto pamięta, jak ciekawie spędzało się kiedyś wolny czas. Bez komputera i wirtualnego świata, ale za to w zacnym gronie rodziny i przyjaciół. Z sentymentem wspominamy gry planszowe i inne zabawki, które bawiły nas całkiem przecież niedawno…

Bicie serc nie tylko w Walentynki

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Ruszyła polska edycja projektu „Archiwum Serc”. W poniedziałek zainaugurował ją w Centrum Sztuki Współczesnej słynny francuski artysta Christian Boltanski. Chce namówić Polaków, aby przyszli do galerii i zarejestrowali bicie własnego serca.

Co kiedyś było: Burzum - dawniej i dziś

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Pierwszy raz usłyszałem Burzum około 1993 roku w radiu. Było to krótko po ukazaniu się artykułu na temat „świętej wojny” w Norwegii, satanistycznej mafii i paleniu kościołów. W tym czasie mało kto w Polsce wiedział o człowieku, który tworzył Burzum.

Początek lata z Cesarią Evorą

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Jedynie dwa dni spędzi w Polsce jedna z najpopularniejszych i najsłynniejszych piosenkarek świata, Cesaria Evora- propagatorka morny i coladery, czyli tradycyjnych pieśni z Wysp Zielonego Przylądka. Miasta, które odwiedzi, to Lublin (17 czerwca) i Warszawa (19 czerwca).

Jurek, ogórek, kiełbasa i żurek

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
-Co mnie tu przyciągnęło? Sam nie wiem. Kwadratowa, Autsajder? Nie lubię. Byłem ciekaw czegoś nowego. Czegoś innego. – mówi Daniel Karaś, student Politechniki Gdańskiej, który miesiąc temu po raz pierwszy przyszedł na Ogórka. Gdański CUcumber przyciąga coraz to więcej osób pod swój dach. Na czym polega jego fenomen?

Beatlesi też grali zabawy

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Film „Bara bara” to genialny dokument na temat muzyki disco polo. Opowiada o tej muzyce z zupełnie innej, świeżej perspektywy.