Recykling odpadów – czy cynk można wykorzystywać ponownie?

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Aktualnie coraz więcej firm stara się dbać o środowisko i ponownie wykorzystywać odpady chemiczne powstałe na różnych etapach produkcyjnych. To dobra tendencja, ponieważ zasoby naszej planety nieustannie się zmniejszają. W budownictwie, rolnictwie czy przemyśle samochodowym niezwykle potrzebnym materiałem jest cynk. Stanowi bowiem znakomite zabezpieczenie przed korozją. Jego wykorzystanie w różnych formach wiąże się jednak z powstawaniem wielu pozostałości cynkonośnych. Czy recykling odpadów cynku jest możliwy i jeśli tak, to kto może go wykonywać?

Gdzie powstają odpady chemiczne cynku?

Odpady chemiczne zawierające cynk mogą powstawać w przedsiębiorstwach z wielu różnych branż. Najczęściej do czynienia z zaleganiem odpadów cynku mają ocynkownie ogniowe (proces cynkowania ogniowego wiąże się z wytwarzaniem popiołu pocynkowniczego i zgarów powstałych podczas kąpieli topnika) i zakłady, które oferują wykonywanie metalizacji natryskowej cynkiem. Odpady chemiczne cynku wytwarzać mogą również producenci pojazdów, baterii, impregnatów do drewna i gumy. Miejscem występowania złomu cynkowego mogą być też stare budynki z dachem wykonanym z walcowanego cynku, więc tego rodzaju odpady chemiczne bywają problemem dla firm dekarskich.

Recykling odpadów cynku – czy to możliwe?

Cynk jest metalem, który można wykorzystywać wielokrotnie. Oznacza to, że niezależnie od posiadanej formy poddaje się go procesowi recyklingu. Dzięki temu zasoby rud cynku nie są eksploatowane w tak dużym stopniu, dlatego przez wiele lat możemy być spokojni o dostępność tego pierwiastka. Recykling odpadów cynku dotyczy m.in.:

 • cynku twardego,
 • pyłu cynkowego,
 • popiołu pocynkowniczego,
 • kwasów potrawiennych,
 • topników cynkowo-amonowych.

Ponownie przetwarzany może być jednak także cynk w innych postaciach.

Odpady chemiczne – co z jakością cynku wtórnego?

Powstały w wyniku recyklingu odpadów cynk wtórny zachowuje najwyższą jakość i tym samym posiada wszystkie cenne właściwości. Co ciekawe, szacuje się, że około 30% światowego zużycia cynku w ciągu roku pochodzi właśnie z recyklingu. Rozwój nowoczesnych technologii daje nadzieję, że procent ten będzie nieustannie wzrastał. Już teraz ponad 90% wszystkich odpadów chemicznych cynku jest ponownie wykorzystywana. Reszta jest utylizowana lub bezpiecznie składowana. Tak wysoki odsetek recyklingu odpadów cynku wiąże się z wysoką jakością powstałego na skutek tego procesu cynku wtórnego. Recykling pochłania też mniejszą ilość energii niż wydobycie cynku z kopalni. Jest to opłacalne rozwiązanie także z powodu niższych kosztów pieniężnych.

Kto może wykonywać proces recyklingu odpadów chemicznych?

Istnieje wiele różnych metod recyklingu odpadów z cynkiem. Warto jednak pamiętać, że proces ten objęty jest szeregiem restrykcyjnych norm bezpieczeństwa, których koniecznie trzeba przestrzegać. Z tego też powodu jego realizacją powinny zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane firmy z doświadczeniem w transporcie, magazynowaniu i recyklingu odpadów chemicznych.

 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).