Recykling odpadów – czy cynk można wykorzystywać ponownie?
Aktualnie coraz więcej firm stara się dbać o środowisko i ponownie wykorzystywać odpady chemiczne powstałe na różnych etapach produkcyjnych. To dobra tendencja, ponieważ zasoby naszej planety nieustannie się zmniejszają. W budownictwie, rolnictwie czy przemyśle samochodowym niezwykle potrzebnym materiałem jest cynk. Stanowi bowiem znakomite zabezpieczenie przed korozją. Jego wykorzystanie w różnych formach wiąże się jednak z powstawaniem wielu pozostałości cynkonośnych. Czy recykling odpadów cynku jest możliwy i jeśli tak, to kto może go wykonywać?
Gdzie powstają odpady chemiczne cynku?
Odpady chemiczne zawierające cynk mogą powstawać w przedsiębiorstwach z wielu różnych branż. Najczęściej do czynienia z zaleganiem odpadów cynku mają ocynkownie ogniowe (proces cynkowania ogniowego wiąże się z wytwarzaniem popiołu pocynkowniczego i zgarów powstałych podczas kąpieli topnika) i zakłady, które oferują wykonywanie metalizacji natryskowej cynkiem. Odpady chemiczne cynku wytwarzać mogą również producenci pojazdów, baterii, impregnatów do drewna i gumy. Miejscem występowania złomu cynkowego mogą być też stare budynki z dachem wykonanym z walcowanego cynku, więc tego rodzaju odpady chemiczne bywają problemem dla firm dekarskich.
Recykling odpadów cynku – czy to możliwe?
Cynk jest metalem, który można wykorzystywać wielokrotnie. Oznacza to, że niezależnie od posiadanej formy poddaje się go procesowi recyklingu. Dzięki temu zasoby rud cynku nie są eksploatowane w tak dużym stopniu, dlatego przez wiele lat możemy być spokojni o dostępność tego pierwiastka. Recykling odpadów cynku dotyczy m.in.:
- cynku twardego,
- pyłu cynkowego,
- popiołu pocynkowniczego,
- kwasów potrawiennych,
- topników cynkowo-amonowych.
Ponownie przetwarzany może być jednak także cynk w innych postaciach.
Odpady chemiczne – co z jakością cynku wtórnego?
Powstały w wyniku recyklingu odpadów cynk wtórny zachowuje najwyższą jakość i tym samym posiada wszystkie cenne właściwości. Co ciekawe, szacuje się, że około 30% światowego zużycia cynku w ciągu roku pochodzi właśnie z recyklingu. Rozwój nowoczesnych technologii daje nadzieję, że procent ten będzie nieustannie wzrastał. Już teraz ponad 90% wszystkich odpadów chemicznych cynku jest ponownie wykorzystywana. Reszta jest utylizowana lub bezpiecznie składowana. Tak wysoki odsetek recyklingu odpadów cynku wiąże się z wysoką jakością powstałego na skutek tego procesu cynku wtórnego. Recykling pochłania też mniejszą ilość energii niż wydobycie cynku z kopalni. Jest to opłacalne rozwiązanie także z powodu niższych kosztów pieniężnych.
Kto może wykonywać proces recyklingu odpadów chemicznych?
Istnieje wiele różnych metod recyklingu odpadów z cynkiem. Warto jednak pamiętać, że proces ten objęty jest szeregiem restrykcyjnych norm bezpieczeństwa, których koniecznie trzeba przestrzegać. Z tego też powodu jego realizacją powinny zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane firmy z doświadczeniem w transporcie, magazynowaniu i recyklingu odpadów chemicznych.
Dodaj komentarz