Niektórzy być może będą zaskoczeni, podobnie jak wielu ludzi związanych nawet zawodowo z motoryzacją. Jednak – to prawda, polskie prawo pozwala 16-latkom zdobyć prawo jazdy.
I nie mówię tutaj o kategorii A1 (motor o pojemności silnika do 125 cm3) ani o traktorze. Mowa o kategorii B1, uprawniającej do prowadzenia pojazdów o wadze do 550kg, z wyłączeniem motorów.
Jak wyglądają starania o takie prawo jazdy?
Podobnie, jak w przypadku kategorii B, możemy zapisać się na kurs, 3 miesiące przed osiągnięciem wymaganego wieku, w tym wypadku jest to 15 lat i 9 miesięcy. Dodatkowym wymogiem jest jedynie zgoda rodziców. 30-godzinne zajęcia teoretyczne odbywają się razem z kursantami kategorii B. Kolejną różnicą jest auto, na którym jeździmy wymagane 30 godzin – musi spełniać ono wcześniej podany wymóg wagowy. Egzamin państwowy, możemy zdawać dopiero po ukończeniu 16 roku życia. Ponieważ Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, gdzie podchodzimy do egzaminu teoretycznego, a potem praktycznego – nie posiada (przynajmniej we Wrocławiu) auta do egzaminowania kursantów B1, auto to dostarcza nasza szkoła jazdy. Dzięki temu uczymy się jeździć i zdajemy egzamin na tym samym modelu.
550kg – które auto tyle waży?
Niestety, jest to pewien problem. Nie wiem, kto i po co wymyślił akurat taki ustawowy próg. Dlaczego 550 a nie 650 bądź 700? Tego się nie dowiemy i nie zmienimy, ale i tak można znaleźć sobie odpowiednie auto.
Przerobiony Maluch
Ładnego, legendarnego Fiata 126p, można nabyć za około 1000 zł. Czasami zdarzają się już odciążone, ale jeśli takie nie są, to zabieg ten w specjalistycznej firmie, która dodatkowo załatwia za nas wszystkie formalności związane ze zmianą wagi, kosztuje również około tysiąca. Nie jest źle, jednak należy pamiętać o tym, że nie mamy gwarancji, że nasze auto nie rozleci się po kilku miesiącach.
Daihatsu Chore
Myślę, że to najlepszy wybór. Auta te, zarejestrowane i gotowe do jazdy (waga wpisana w dowód <550kg), można kupić już od 3 tysięcy złotych, w zależności od stanu i rocznika (są 2 modele - starszy i nowszy). Oczywiście za ładniejsze sztuki, możemy zapłacić nawet 3 razy więcej. Zdarzają się też egzemplarze 4 osobowe, z których tylna kanapa nie była wyciągana na potrzeby odciążenia.
Mercedes Smart
To najdroższa opcja. Należy nastawić się na co najmniej 12 tysięcy złotych. Uważam, że jedyną zaletą jest tutaj mniejsza awaryjność, ze względu na wiek. Jednak bardziej skłaniam się ku Daihatsu Cuore, ze względu na cenę i możliwość znalezienia pojazdu 4-osobowego.
Można odnaleźć również inne, mniej znane auta, do czego Was zachęcam – użyjcie pierwszego z podanych linków. Niekiedy pojawiają się także egzemplarze zabytkowe, jak słynny pojazd Jasia Fasoli lub Fiat 500, lecz ich cena stanowczo odstrasza.
Tak, jest trochę zachodu z robieniem tej kategorii prawa jazdy, która kosztuje tyle co zwykłe B. Potem trzeba szukać jeszcze odpowiedniego pojazdu. Uważam jednak, że warto. Ktoś powie – to tylko 2 lata, wolę poczekać. Myślę, że przez ten okres, można nabrać dużo doświadczenia, a przede wszystkim szybciej i samodzielnie się przemieszczać, nie będąc zdanym na komunikację miejską lub PKS – dla osób dojeżdżających np. do szkół spoza miasta.
Potem łatwiej jest także zdawać na docelową kategorię – B. W tej sytuacji, zaliczamy już tylko 20 godzin jazd i egzamin praktyczny. Pojazdy, przystosowane do kategorii B1, nie tracą szybko na cenie, ze względu na ich małą ilość i rosnące zainteresowanie. Jeśli ktoś ma jakieś pytania – chętnie odpowiem, w miarę możliwości i posiadanej wiedzy. ;)
Przydatne linki:
http://tnij.org/b1allegro
http://prawojazdy.wroc.pl/
http://www.badania-na-prawo-jazdy-wroclaw.com/Prawo-jazdy-kat-B1.html
Dodaj nową odpowiedź