Nasze małe grzeszki
Chyba każdy z nas ma swoje nałogi. Jedne lepsze i smaczniejsze drugie gorsze i odstraszające, jednak to wciąż uzależnienie. Nałóg to silna potrzeba zażywania jakiejś substancji czy zrobienia czegoś . Uzależnić można się generalnie od wszystkiego. Zaprzestanie używania lub robienia czegoś prowadzi do wielu objawów fizycznych jak i psychicznych. Osoba uzależniona w trakcie "głodu" może nie panować nad sobą. Oto nałogi, w które popadamy najczęściej.
1)Nikotyna (palenie papierosów)
To silnie działająca toksyna na układ nerwowy . W dawkach 1-3 mg nikotyny wykazuje działanie stymulujące co staje się głównym powodem palenia tytoniu. Nikotyna uzależnia fizycznie oraz psychicznie . Co ciekawe około 70 % ludzi chorych na shizofremię pali papierosy . Większa część nikotyny jest spalana w papierosie. Dla porównania wypicie wywaru z 4 papierosów grozi śmiercią ponieważ nikotyna blokuje pracę mięśnia przepony ,w efekcie człowiek umiera dusząc się . Podobny efekt uzyskuje się w skutek wstrzyknięcia dożylnie wywaru z jednego papierosa .
2)Alkohol (alkoholizm)
Polega na nieumiarkowanym spożyciu alkoholu . Uzależnienie nie podlega woli alkoholika , pije bo musi. Często tej choroby nie da się wyleczyć . Nawet po detoksie wielu ludzi powraca do nałogu. Często alkoholizm jest powodem rozłamu rodzin , utraty pracy itp. Przykładowo na 10 osób nadużywających alkohol 2 się uzależniają . Alkoholizm dotyka przeważnie ludzi bezdomnych. Jednak nie tylko oni skazani są na uzależnienie. Również wiele sław boryka się z problemem alkoholowym. Około 70 % leczonych wraca z powrotem do alkoholu a tylko 30 % prowadzi w miarę normalny tryb życia .
3)Heroina (narkomania)
Jest substancją silnie uzależniającą , nawet najmniejsza dawka może doprowadzić do nałogu , a uzależnienie psychiczne może wystąpić już po pierwszej dawce . Heroina często prowadzi do śmierci. Czasem nawet po detoksie ludzie wracają do nałogu . Ludzie uzależnieni nie dbają o siebie , nie zważają na to jak wyglądają , higiena także nie gra żadnej roli . Heroina to środek przeciwbólowy i w dużej dawce jest silniejsza od morfiny. Człowiek uzależniony jest narażony w stałe ubytki na zdrowiu fizycznym i psychicznym .
4)Praca (pracoholizm)
Poważny problem dzisiejszego społeczeństwa, uzależnienie od pracy. Pracoholikami, zazwyczaj, są osoby perfekcyjne , ambitne, ale także niepewne siebie oraz bojące się otoczenia , osoby te wysoko stawiają sobie poprzeczkę , lubią rywalizować i wygrywać. Pracoholicy zazwyczaj nie wiedzą o swojej chorobie. Często nie mogą nawiązać kontaktu z innymi ludźmi, nie zakładają rodzin , często niszczą je przez swoje uzależnienie . Nałóg ten jest szczególnie dostrzegalny w dzisiejszych czasach kiedy to praca jest nawozem sukcesu. Wielu z nas zapomina co to umiar.
5)Leki (lekomania)
Uzależnienie od leków które wywołują inny stan psychiczny oraz fizyczny . Osoby uzależnione charakteryzują się zmianami zachowania oraz nałogowym stosowaniem leków , co gorsza nagłe zaprzestanie przez osobę uzależnioną stosowanie leku powoduje silne zaburzenia czynności organizmu . Szczególnie narażonymi na lekomanie są ludzie starsi . Znane są przypadki kiedy to na ból głowy zażywane są wiele rodzajów tabletek . Lekomania jest mało widocznym problemem dzisiejszego społeczeństwa.
6)Czekolada
W ośrodkach badawczych poddano testom kobiety, które wykazywały nadmierną skłonność do spożywania tej słodkości. Badania mózgu wolontariuszek prowadzone były za pomocą rezonansu. Wynik zaskoczył wszystkich – okazało się, że u niektórych osób widok czekolady powodował aktywowanie się tych obszarów mózgu, które odpowiadają za powstawanie przyzwyczajeń i uzależnień . Ludzie mogą być uzależnieni od czekolady na wiele sposobów, u jednych smak i kształt niektórych marek wywołuje wręcz uwielbienie do danego rodzaju czekolady, natomiast u innych spożycie słodyczy i cukru powoduje pozytywne uniesienie i poprawę nastroju.
7)Kofeina (kawa)
Uzależnienie od kofeiny jest coraz bardziej zauważanym zjawiskiem. Wielu z nas siedzi po godzinach w pracy lub uczy się do późnych godzin. Kawa staje się więc naszym największym przyjacielem – rozbudza nas i nie pozwala zasnąć. Jednak ciągłe spożywanie kawy uzależnia nas i nie pozwala zapomnieć o swojej dawce każdego dnia. Mimo, że dawką śmiertelna jest 80 filiżanek tego napoju to miejmy się na baczności. Kawa podnosi ciśnienie i niekorzystnie wpływa na serce.
Justyna Dopieralska
Dodaj komentarz