[chemia] Przegląd wybranych eksperymentów chemicznych

Poniższe przepisy stworzyłem kilka lat temu. Mogą zainteresować młodych chemików eksperymentatorów. Uwaga: opisane doświadczenia stanowią dziennik autora. KnowMore.pl ani autor nie bierze odpowiedzialności za szkody, które mogą wyniknąć z przeprowadzenia poniższych eksperymentów. Rozpuszczanie dwutlenku węgla. Do wysokiego cylindra miarowego wlałem roztwór 30% wodorotlenku sodu. Włożyłem do niego rurkę sięgającą do dna, która doprowadzała dwutlenek węgla. Uzyskałem go poprzez zalanie węglanu sodowego kwasem chlorowodorowym. Pęcherzyki gazu rozpuszczały się w ługu jeszcze zanim dotarły do powierzchni. 2 NaOH + CO2 → Na2CO3 + H2O Synteza estrów. Do sześciu probówek nalałem równą ilość kwasu i alkoholu, a także 1cm3 H2SO4. Zacząłem roztwory ogrzewać na łaźni wodnej.
 • Alkohol izopropylowy + kwas metanowy → metanolan izopropylu
 • Alkohol metylowy + kwas metanowy → metanolan metylu
 • Alkohol metylowy + kwas etanowy → etanolan metylu
 • Alkohol etylowy + kwas etanowy → etanolan etylu
 • Alkohol etanowy + kwas metanowy → metanolan etylu
 • Alkohol izopropylowy + kwas etanowy → etanolan izopropylu
Powstałe estry miały zróżnicowany zapach. W kolejności: jabłkowy, rozpuszczalnika, ananasowy, brzoskwiniowy, rumowy, gruszkowy. Składniki minerałów. Zebrałem i oznaczyłem według Przewodnika SKAŁY I MINERAŁY ponad 54 zebranych kamieni i minerałów. Część z nich poddałem próbie perły boraksowej i badaniu koloru płomienia. Jak pisałem w sprawozdaniu rok temu, drucik molibdenowy wyjąłem z żarówki i wtopiłem w szklany pręcik. Poniżej przedstawiam wyniki:
 • Chalkantyt: gorąca perła jasnozielona, zimna – z czerwonym osadem, płomień zielony (Cu);
 • Bezwodnik chromowy: gorąca perła zielona, zimna – niebieska (Cr);
 • Piryt: gorąca perła butelkowozielona, zimna – jasnozielona (Fe).
Burza w probówce. Powtórzyłem doświadczenie sprzed roku. Zatężyłem kwas siarkowy (VI) poprzez odparowanie części wody z kwasu akumulatorowego. Wlałem go do probówki. Dolałem drugą taką ilość alkoholu etylowego. Pomiędzy cieczami była wyraźna granica, na której zatrzymał się po wrzuceniu, kryształek nadmanganianu potasu. Co kilka sekund pojawiała się iskra i powstawał bąbelek gazu. Był to dwutlenek węgla. Działanie reakcji: kwas utleniał KMnO4, w tym tlenie zapalał się etanol. Czarodziejska kolba. Do kolby wlałem 100 cm3 roztworu glukozy (kroplówka), rozpuściłem 2 g NaOH i dodałem kroplę błękitu metylenowego. Kupiłem go w sklepie akwarystycznym pod nazwą MFC Tropical. Niebieski roztwór odbarwił się po kilku minutach. Po wstrząśnięciu przybrał na powrót kolor niebieski (zwiększony kontakt z tlenem), lecz zaraz znowu się odbarwił (leukozasada). Lustro srebrowe. W probówce umieściłem roztwór wodorotlenku sodu zmieszanego z azotanem srebra. Dolałem do niej wodę amoniakalną i aldehyd mrówkowy. Rozpocząłem ogrzewanie na łaźni wodnej. Ścianki probówki pokryły się srebrem metalicznym, co dało efekt tzw. lustra. Ta reakcja służy także do wykrywania niektórych cukrów, np. glukozy. 2 [Ag(NH3)2]+ + HCHO + 3 OH- → 2 Ag + HCOO- + 2 H2O + 4 NH3 Próba Fehlinga. Do roztworu glukozy dodałem siarczan miedzi (II) i winian sodu. Ogrzałem ciecz na łaźni wodnej. Powstał ceglastoczerwony osad świadczący o zawartości cukru w badanym roztworze. Wodorotlenek miedzi zredukował się do tlenku. Szczawian żelaza. Nabyłem tzw. sól szczawikową, czyli kwas szczawiowy + kwaśny szczawian żelaza. Roztwarzając w roztworze tej substancji żelazo otrzymałem szczawian żelaza FeC2O4 x 2H2O. Higrometr. Służy do badania wilgotności powietrza w dość szerokiej skali. W sklepie zoologicznym kupisz preparat tzw. "Kobaltosan". Do 1 części wagowej odparowanej substancji dodałem 0,5 części NaCl. Rozpuściłem to w wodzie i nasączyłem tym roztworem paski bibuły. (Skala barw znajduje się w książce Stefana Sękowskiego "Ciekawe doświadczenia" I - znajdziesz ją w bibliotece publicznej, ma parę lat).
ZałącznikWielkość
Przegląd wybranych eksperymentów chemicznych.pdf97.16 KB

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
 • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
 • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
 • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
 • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).