Śmieci, które powinny się znaleźć na ulicach

Patrząc na otaczający nas świat widzimy tylko jego mały fragment. Na podstawie tego zaledwie ułamka tworzymy pewne historie, uogólnienia, a później każemy innym się do nich dostosować. Dlaczego w niektórych wpisach namawiam do powstrzymania się od oceny? Dlaczego nie warto oceniać innych? Bo nigdy nie znasz całej prawdy. Twoje odczucie będzie zawsze subiektywne. Weźmy taki bardzo prosty przykład. Na ulicach jest za dużo śmieci. Hola, hola! CO to znaczy "za dużo"? W ogóle ich nie powinno być! Od czego są kosze?! To jest myślenie standardowe, proste, konformistyczne i równie niesprawiedliwe. Niektóre śmieci na uliach powinny być! A to dlaczego? Jeśli ktoś dostanie zawału albo nagłej zmiany ciśnienia krwi, to czy będziemy kazali iść mu 100 metrów do kosza, by wyrzucił papierek po lodach? Nie! Widzę na ulicy starszego elegancko ubranego pana. Nagle zrywa się wiatr i dokumenty z jego przeglądanej właśnie teczki lecą na wszelkie strony. Czy ktoś będzie przejmował się śmieciem w pośpiechu rzuconym na ziemie, by ratować te arcyważne dokumenty? Kiedy dziecko je batona i nadleci ni stąd ni zowąd szerszeń, to małolat może niechcący upuścić opakowanie po słodyczy by nie zostać użądlonym. Pewnie, że kultura nakazywała to później posprzątać. Dlatego właśnie zachęcam do patrzenia na świat z różnych stron i punktów widzenia. Nie wszystko zieje się tak, jak nam się wydaje.
Portret użytkownika Łukasz Kacprowicz
Świat byłby nijaki, gdyby nie można było nic oceniać. Fakt, że nie znamy nigdy całej prawdy, nie zabrania nam mieć własnych poglądów na podstawie informacji, które mamy. Poglądy są ważne, bo kształtują osobowość. Mamy prawo myśleć i oceniać, bo na tej podstawie możemy określić jak dobrze znamy świat, w którym żyjemy i konfrontować naszą opinię z opiniami innych, co pozwala argumentować i uzupełniać wiedzę. Skrajnym przypadkiem jest plotkarstwo, ale myślę że nie trzeba się zniżać do takiego poziomu, żeby po prostu wymieniać opinię i poznawać świat. I tak, według mnie,, wystarczy mówić za siebie i nie dać się zwieść pozorom, "a wszystko będzie dobrze i nikt nie ucierpi".

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).