Nie taki diabeł straszny… czyli niepokoje młodej mamy Część II: ciemieniucha

Radość, smutek, euforia, strach, niepewność, poczucie odpowiedzialności, bezgraniczna miłość, bezradność, zmęczenie, przywiązanie, to uczucia, które pojawiają się wraz z przyjściem dziecka na świat i które będą nam towarzyszyć już do końca życia.

Na zmiany naszych nastrojów i nastawienia wpływa fakt, iż mimo naszych usilnych starań nie zawsze uda nam się ochronić nasze dziecko przed infekcjami, katarami, wysypkami, odparzeniami, kolkami czy ciemieniuchą. Jest to jednak nieuniknione i musimy się przyzwyczaić do myśli, że czasem przyjdzie nam zmierzyć się z jakąś chorobą czy przypadłością. Ważne, żeby nie wpadać w panikę i wiedzieć jak zwalczyć objawy, by ulżyć maleństwu i pozbyć się stresu.

To właśnie nieestetyczna ciemieniucha jest jedną z przyczyn matczynych zmartwień. Żółte łuski mogą pokrywać całą główkę lub być widoczne jedynie w pojedynczych miejscach. Warto zaznaczyć, że ciemieniucha nie powstaje z powodu zaniedbań w pielęgnacji dziecka. Ciemieniucha to odrzucone komórki skóry oraz łój z gruczołów łojowych. Przyczyną może być fakt, że na gruczoły łojowe działają hormony matki wydzielane razem z mlekiem. Ich nadprodukcja znajduje ujście z gruczołów na owłosionej skórze główki. Po zaschnięciu tworzą się żółte łuski przyklejone do skóry głowy.

Ciemieniucha najczęściej pojawia się w lecie, w porze upałów -mówi dr n.med. Dorota Kwiatkowska dermatolog.
Ważną informacją jest to, że nie jest ona niepokojąca i bolesna dziecka. Nie odczuwa ono również dyskomfortu swędzenia. A odpowiednia higiena gwarantuje skuteczność w walce z ciemieniuchą i szybkie pozbycie się problemu.

Aby zwalczyć ciemieniuchę stosuj się do poniższych zasad:

Zasada nr 1. Przed kąpielą i myciem nałóż Stelaker z serii Mustela Dermo - Pediatrics krem przeciw niemowlęcemu łojokotowemu zapaleniu skóry . Rozprowadź go delikatnie masując. Specjalny aplikator ułatwia stosowanie kremu. Optymalne działanie można uzyskać pozostawiając preparat na noc główce dziecka. Preparat przywraca równowagę skóry, zmniejszając wydzielanie sebum. Oczyszcza ją dzięki składnikom hamującym rozwój mikroelementów. Łagodzi i nawilża skórę.

Zasada nr 2. Noworodki bardzo się pocą. Do osiągnięcia przez nie wieku 4 miesięcy, ważne jest codzienne mycie głowy, aby zapobiec tworzeniu się ciemieniuchy. Myj owłosioną skórę głowy dziecka specjalnym szamponem w piance dla noworodków z serii Mustela Bebe. To niezwykle delikatny szampon, zapobiegający łuszczeniu się skóry na główce noworodka. Dzięki działaniu kwasu salicylowego pomaga likwidować zmiany. Łagodnie myje włosy, nie naruszając równowagi skóry owłosionej głowy noworodka. Ogranicza również rozwój bakterii będących przyczyną powstawania łuszczących się zmian skórnych. Możesz użyć także innych produktów do pielęgnacji skóry głowy dziecka z serii Mustela Bebe.

Zasada nr 3. Za pomocą szczoteczki z delikatnym włosiem wyczesuj strupki. Rozmiękczone preparatem i kąpielą powinny dać się łatwo usunąć. Pamiętaj jednak, że nie można ich zdrapywać.

Ważną kwestią w walce z ciemieniuchą jest systematyczność i utrzymanie optymalnego poziomu nawilżenia skóry.

ZałącznikWielkość
MustelaBebe-Szampon w piance dla noworodkow.jpg88.23 KB
Stelaker_krem przeciw lojokotowemu zapaleniu skory glowy.jpg15.07 KB

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).