Kawa - hit czy kit

Michał Toczyski | Warto wiedzieć więcej
Kawa – według pospolitej definicji - to napój sporządzany z palonych, a następnie zmielonych lub poddanych instantyzacji ziaren kawowca, zwykle podawana na gorąco. Jednak to właśnie ten napój stał się hitem w kawiarniach, restauracjach czy podczas domowych spotkań ze znajomymi. Spożywany w każdym miejscu na świecie, nie tylko przez koneserów, ale też przez zwykłych ludzi. Co sprawiło, że zwykły napój podbił serca człowieka? Oraz jaki wpływ ma na nasz organizm? Śladami ciemnych ziarenNazwa kawy pochodzi od południowoetiopskiej prowincji Kaffy, gdzie po dziś dzień zachowały się naturalne leśne zarośla kawy arabskiej. Z Etiopii w XIII-XIV w. kawa dostała się na Półwysep Arabski, a stamtąd do Jemenu, który obecnie dostarcza najlepszej jakościowo kawy. Prawdopodobnie właśnie tam wynaleziono napój - kawę, która stała się trunkiem Beduinów i wędrowców z karawan, zaś obecnie ulubionym napojem Amerykanów i Europejczyków. Europa dowiedziała się o kawie dopiero w 1592r., gdy Prosper d'Alpino, towarzyszący weneckiemu poselstwu do Egiptu, opisał napój kawę jako środek leczniczy.

Kawa – dobra rzecz

Według niektórych badań kawa pita w umiarkowanych ilościach (zalecane 4 filiżanki) posiada pewne pozytywne właściwości. Kilka wcześniejszych badań wykazało zgodnie, że osoby pijące duże ilości kawy są mniej narażone na cukrzycę typu 2. W cukrzycy typu 2 tkanki organizmu stają się mniej wrażliwe na insulinę. W rezultacie, komórki nie wchłaniają tego cukru w pełni efektywnie, a we krwi utrzymuje się jego podwyższony poziom. Naukowcy podejrzewali, że kawa może zwiększać stopień przyjmowania organizmu insuliny, a tym samym obniżać poziom glukozy. Nie tylko takim chorobom możemy zapobiegać racząc się aromatycznym napojem. Dzięki zbawiennym właściwościom kawy, picie jej zmniejsza ryzyko zachorowania na marskość wątroby, minimalizuje ryzyko wystąpienia u mężczyzn kamicy żółciowej. Przyczynia się do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory pęcherza (wśród palaczy) jelita i wątroby (hepatomę). Również pomniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Parkinsona – największej budzącej strach choroby starszych ludzi. Ale to nie wszystkie zalety. Dzięki naturalnej zawartości kofeiny jest pita by poprawić samopoczucie, zwiększa efektywność działania leków przeciwbólowych jak również poprawia wytrzymałość wytrzymałość organizmu na sen. To właśnie głównie z tej ostatniego skutku korzystają osoby pracujące bądź uczące się do późna w nocy np. studenci przed sesją.

Czarne strony wywaru

Jednak jak chyba wszystko, tak i ona posiada negatywne aspekty. Kawa może zwiększać prawdopodobieństwa ataku serca u osób o wolniejszym metabolizmie nawet o 133% w przypadku picia powyżej zalecanej dawki dziennej. Co więcej, gotowana może wpływać na podniesienie cholesterolu w organizmie co prowadzi do zmniejszenia światła żył a tym samym prowadzi do wielu poważnych chorób sercowych. Kawę uważa się za niebezpieczną w przypadku spożywania jej w nadmiernych dawkach przez kobiety w ciąży. Badania wykazały, że większa ona prawdopodobieństwo martwego urodzenia. W związku z tym zalecane jest, by amatorki kawowego trunku spożywały maksymalnie do dwóch filiżanek dziennie. Co więcej, przekraczanie dozwolonej dawki zmniejsza płodność zarówno u kobiet jak u mężczyzn, a tym samym pary starające się o potomstwo mogą mieć większe problemy w poczęciu dziecka. Przesadne spożycie może wywoływać uczucie nerwowości, niepokoju i rozdrażnienia (tzw. "zdenerwowanie kofeinowe"). W takim stanie niezalecane jest prowadzenie samochodu jako, że może ona źle wpłynąć na percepcję i koordynację jazdy. Nie ma tego złego co by na dobre nie wyszłoKawa jest świetnym rozwiązaniem w towarzystwie, genialnie sprawdza się jako przedłużenie spotkania i przerywnik podczas rozmowy ze znajomymi. Mimo posiadania wad, pamiętajmy, że dopiero spożycie 80 filiżanek tego napoju posiada śmiertelne stężenie kofeiny i powoduje zgon. Dlatego też amatorzy kawy mogą spać spokojnie. Nie zapominajmy o najważniejszym: kawa jest po prostu pyszna! Justyna Dopieralska

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).