Bezsenność

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
Zegar tyka w ciemności, a my wciąż go słyszymy, czyli jeszcze nie śpimy. Bezsenność może stać się prawdziwym nocnym koszmarem. Jeśli nas to pocieszy - nie jesteśmy sami. Problem bezsenności dotyka około 15 procent ludzi w Europie. Bezsenność może objawiać się na trzy sposoby: - Nie możemy zasnąć, przewracamy się z boku na bok. - Zasypiamy normalnie, ale wielokrotnie budzimy się w nocy. Budzimy się w środku nocy (albo znacznie wcześniej niż trzeba) i nie możemy ponownie zasnąć. - Następnego dnia jesteśmy półprzytomni i rozdrażnieni.Najczęstszymi przyczynami bezsenności są stres i depresja. Inne powody to niepozwalający zasnąć ból, choroba, czasem leki (na przeziębienie, moczopędne, niektóre antydepresanty, steroidy i beta - blokery), jedzenie posiłku tuż przed snem, kofeina lub alkohol, a niekiedy - spanie w obcym łóżku.

Bezsenność - przekąski przed snem
Zanim położysz się spać, zjedz kawałek mięsa z indyka albo kurczaka; dobry będzie także banan. Pokarmy te zawierają tryptofan - aminokwas niezbędny do produkcji serotoniny w mózgu. Serotonina pomaga spokojnie zasnąć. Tylko nie przesadź - jeśli zjesz za dużo, przekonasz się, że z pełnym żołądkiem nie śpi się najlepiej. Węglowodany ułatwiają przenikanie tryptofanu do mózgu. Wypij szklankę ciepłego mleka (także zawiera tryptofan), a do tego zjedz herbatnika lub inne lekkie ciastko. Albo posłódź mleko łyżką miodu. Możesz też dodać do mleka odrobinę cynamonu, który ma właściwości lekko uspokajające i jest smaczny. Staraj się nie jeść późnym popołudniem i wieczorem obfitych posiłków. Do strawienia sutego obiadu organizm potrzebuje 3-4 godzin. Jeśli zatem jesz zaledwie godzinę przed snem, nie dziw się, że trudniej ci będzie zasnąć. Potrawy ostre, mocno przyprawione albo bardzo słodkie to kiepski wybór w porze kolacji. Przyprawy (zwłaszcza ostre) podrażniają żołądek. A kiedy twój żołądek się kurczy - nie pomaga ci spać. Z kolei duża ilość cukru sprawia, że organizm się rozbudza (bo cukier to "paliwo"). Nie jedz przed snem zwłaszcza czekolady, która dodatkowo zawiera kofeinę. zhamer - Sekrety Zdrowia - http://sekretyzdrowia.blogspot.com/
---
Autorem artykułu jest Zhamer
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).