7 reguł skutecznej nauki języka angielskiego

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej

Jeśli od długiego czasu chciałeś mówić po angielsku płynnie i bez wysiłku. Uczyłeś się angielskiego w szkole, ale nawet po kilku latach nauki wciąż nie potrafisz mówić płynnie po angielsku mam dla Ciebie dobre wiadomości. Teraz będziesz mógł zdobyć płynność i pewność komunikacji po angielsku.


Obecnie dostępne są metody bazujące na naukowych regułach przyswajania języka. Jedną z najskuteczniejszych z nich jest Effortless English. Odkąd zacząłem naukę angielskiego z Effortless English mój sposób uczenia się zmienił się diametralnie. Efektem tego był szybki postęp w nauce angielskiego. Metoda ta jest bardzo skuteczna ponieważ bazuje na siedmiu zasadach efektywnego uczenia się języka obcego.

*ZASADA 1: Zawsze ucz się i powtarzaj całe zwroty, nigdy pojedyncze słowa.

Nigdy nie ucz się pojedynczych słów. Gdy znajdziesz nowe słowo zawsze zapisz cały zwrot w którym występuje. Gdy powtarzasz, zawsze powtarzaj cały zwrot a nie pojedyncze słowo. W ten sposób będziesz przyswajać język 4-5 razy szybciej.

*ZASADA 2: Nie ucz się gramatyki.

Przestań uczyć się gramatyki angielskiej. Odłóż wszystkie książki do gramatyki. Zasady gramatyczne uczą myślenia o angielskim, a Ty chcesz mówić automatycznie po angielsku, bez myślenia o zasadach. Ucząc się z Effortless English będziesz uczył się języka bez studiowania gramatyki. W ten sposób Twoja umiejętność mówienia po angielsku poprawi się bardzo szybko. Będziesz mówić w sposób naturalny.

*ZASADA 3: Najważniejsza zasada - Najpierw słuchaj!

Musisz słuchać angielskiego który potrafisz zrozumieć. Musisz słuchać angielskiego codziennie. To jest klucz do Twojego sukcesu z angielskim. Nie czytaj książek do nauki języka, za to codziennie słuchaj angielskiego. Ucz się za pomocą uszu, a nie oczu!

*ZASADA 4: (Jak mówić automatycznie po angielsku) - Powolne, głębokie uczenie się.

Sekret mówienia po angielsku to głęboka nauka każdego słowa i zwrotu. Nie wystarczy znać definicję słowa. Musisz zachować je głęboko w pamięci. Żeby mówić łatwo po angielsku musisz powtarzać każdą lekcję wiele razy. Najważniejsze jest głębokie uczenie się.

*ZASADA 5: (Jak uczyć się gramatyki) - "Point of View Mini Stories" - automatyczna gramatyka angielska.

"Point Of View Mini-Stories" to najskuteczniejsza metoda aby nauczyć się i używać gramatykę angielską automatycznie. Powinieneś uczyć się gramatyki słuchając prawdziwego języka. Najlepszy sposób to słuchanie tej samej historii opowiadanej w różnych czasach, czyli z różnych punktów widzenia. Ucząc się w ten sposób będziesz używać gramatyki poprawnie i automatycznie. To jest klucz do opanowania gramatyki angielskiej.

*ZASADA 6: Używaj tylko lekcji i materiałów z żywym językiem angielskim.

Musisz uczyć się żywego języka jeśli chcesz rozumieć "native speakers" i rozmawiać swobodnie. Używaj prawdziwych pism, nagrań, programów telewizyjnych, filmów i programów radiowych. Nie ucz się książkowego języka lecz żywego języka używanego na co dzień.

*ZASADA 7: (Jak mówić szybko) - Słuchaj i odpowiadaj, nie słuchaj i powtarzaj!

Używaj lekcji w formie historii "słuchaj - odpowiadaj". W każdej lekcji mówiący opowiada prostą historię jednocześnie zadając wiele prostych pytań. Za każdym razem gdy słyszysz pytanie, zatrzymujesz nagranie i odpowiadasz. Uczysz się odpowiadać szybko, bez myślenia. Twój angielski staje się automatyczny. Jednocześnie uczysz się również szybko myśleć po angielsku.

Uczenie się według powyższych reguł gwarantuje sukces w nauce angielskiego i umożliwia automatyczną komunikację w tym języku.

Skuteczna nauka angielskiego

---

Autorem artykułu jest Marek B.

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Portret użytkownika Gość

Zdeydowanie ja jestem jednak za nauką języka z nauczycielem.Niestety nie udało mi sie uczyć poprzez internet.Dlatego osatatecznie postawiłam na szkołe speak'up.Mysle ze szkoła językowa jest tutaj najlepszym wyjściem.

Portret użytkownika Mirek

Fajne zasady i prawdziwe. W szkołach publicznych bardzo często zaczynają naukę od gramatyki i potem się z takich zajęć wychodzi tylko z dobrze wyuczoną gramatyką. Ze słownictwem jest znacznie gorzej. Jednak odrobina gramatyki zawsze się przyda, zwłaszcza dla osób nieco strszych. I faktycznie najlepiej oddać się w ręce specjalistów, takich jak np. wspomniany speak up lub inna renomowana szkoła, bo samemu, to raczej nauka się nie uda.

Portret użytkownika Nie Gość

postawiłem na speak up. jak mam się uczyc, to wolę w grupie niż samemu w chacie. wtedy jestem w stanie cokolwiek zapamiętać.

Portret użytkownika Myszka

Macie całkowitą rację. W szkole miałam angielski i niemiecki i po 10 latach nauki metodą gramatyczno-tłumaczeniową nadal nie potrafiłam się porozumieć i po prostu sądziłam, iż nie mam talentu do języków. Aż do momentu kiedy "niechcący" nauczyłam się hiszpańskiego. Po prostu polubiłam piosenki w tym języku i słuchając ich codziennie pewnego dnia zdałam sobie sprawę, że wszystko rozumiem i nie wiem skąd. Potem zaczęłam oglądać filmy itp. i zdałam sobie sprawę, że wszystko rozumiem. Potem zaczęłam mówić, pisać i dopiero kiedy już biegle opanowałam język zaczęłam studiować pobieżnie zasady gramatyczne. Nie warto uczyć się gramatyki nie znając języka bo to wyrabia w nas nawyk myślenia o zasadach, mówienia nieautomatycznego oraz długiego zastanawiania się nad odpowiedzią. Teraz jestem na etapie uczenia się włoskiego oglądając filmy i seriale po włosku i efekt jest ten sam. Zaczynam rozumieć język coraz lepiej, ucząc się go poprzez rozrywkę. Jest to dużo ciekawsza forma nauki niż siedzenie nad nudnymi książkami. Zamierzam w ten sposób nauczyć się wielu języków jeszcze :D

Portret użytkownika Myszka

Te wszystkie speak up nade mną to bzdury i reklama. Nie dajcie się nabrać. Najlepsza jest samodzielna nauka. No i nie musicie płacić kasy i marnować czasu na dojazdy. A samodzielna nauka jest jak najbardziej możliwa, jestem tego przykładem.

Portret użytkownika Violatta

Przed wakacjami nauczyłam się języka dzięki "Angielskiemu dla każdego" z IMP

Portret użytkownika Anna

Osobiście uczyłam się i sama i w szkole językowej. Wniosek taki że najlepiej jak się to połączy ;) Jednak człowiek potrzebuje cały czas informacji zwrotnej o swoich wynikach, tego żeby widział postępy. Zgadzam się z wymineniną tu zasadą nauki gramatyki, w speak up (chodziła też do tej szkoły i wypada naprawdę bardzo dobrze) ją stososwano. Ogólnie metoda jest ciekawa, to wszystko co tu napisano, tylko to zaledwie szkic porad, jak przychodzi do konkretów to się przydaje lektor...

Portret użytkownika Michal

Zdecydowanie popieram zasadę 2. Po nauce angielskiego od podstawówki aż po studia gramatykę umiem na blachę. Zdałem maturę, zaliczyłem język na studiach a rozumiem jedynie proste wypowiedzi bo jak mam podane słówka to mogę z nich ułożyć zdanie w każdym czasie, wstawić słowo do zdanie też, ale nawet nie wiem co te zdana znaczą. Tego właśnie uczą w szkołach. Na sprawdzianach 20pkt za gramatykę i 10pkt za słuchanie gdzie odpowiedzi są T/F czyli zaznacza się i lewa kolumnie i średnio 50% wpada.

Teraz muszę sam się uczyć praktycznie od podstaw bo, trochę późno, ale zrozumiałem, ze w końcu tego języka nauczyć się trzeba. Do gramatyki już nawet nie zaglądam, jak będę umiał słówka to każdy mnie zrozumie, a że moje wypowiedzi będą śmieszne to mnie nie interesuje, w TV przemawiał nie będę :D

Portret użytkownika asenglish.pl

Nic dodać, nic ując, Ludzie układający programy nauczania dla szkół państwowych, jak i nauczyciele w nich uczący powinni to przeczytać. Bo nic innego się nie robi na lekcjach jak gramatyka i testy :(

Portret użytkownika Gość Aldona

Gramatyka jest kluczem do przyswojenia j.angielskiego.
Uczę tego przedmiotu w różnych szkołach,mam doświadczenie i wiem co piszę.
Uczeń bez znajomości gramatyki nie potrafi zapytać o godzinę lub wiek.
Znam delikwentów którzy mówią tak:
,,How many you have years''?
,,Which is o'clock''?
To straszne poznawać język obcy bez gramatyki,konsekwencje takiego podejścia widzimy w powyższych pytaniach.

Portret użytkownika vintage

A ja polecam http://www.comlearn.pl - wspólna nauka, hobby, korepetycje, szkolenia,oferta szkół,kursy
Nie od dziś wiadomo, że z drugą osobą lub kilkoma osobami DUŻO łatwiej się uczyć i wzajemnie mobilizować i motywować do nauki.
Ten serwis to umożliwia. Łączy osoby chcące się wspólnie uczyć ,korepetytorów, uczniów, kursantów oraz osoby szukające wiedzy w różnych dziedzinach życia.
zapraszam https://www.facebook.com/comlearnpl.

Portret użytkownika Gość

Ostatnio na polskim rynku pojawił się nowy kurs i który według mnie bije na głowę wszystkie inne metody.Cały kurs składa się z interaktywnych filmów z lektorem.Kurs jest aktualnie hitem w Stanach Zjednoczonych i wiele osób uczy się tą metodą.Na stronie trzeba się zarejestrować i wykupić kurs Interation,bardzo łatwo przysfaja się frazy,polecam,uczę się 2-gi miesiąć z ogromnymi rezultatami.
Stronka : http://topenglishcourse.pl/
ja uczyłem się z http://topenglishcourse.pl/ i naprawdę pomogło

Portret użytkownika LukLev - Angielski 1000 słów

Zgadzam się z artykułem. Wiele zasad w nich zawartych naprawdę działa i pozwala przyśpieszyć nauke angielskiego do stopnia umożliwiającego swobodne rozmawianie.

Ja uczyłem się mówić w sposób o którym piszę na stronie: http://angielski1000slow.pl/jak-szybko-nauczyc-sie-mowic-w-jezyku-angiel...
dzięki nauce właśnie w opisany sposóbI w ciągu kilku miesięcy od rozpoczęcia nauki potrafię już dogadać się w codziennych sytuacjach.
No i najważniejsze dużo ćwiczyć i najlepiej na głos.

Portret użytkownika cityschool

Dzięki za ciekawy artykuł. Mam nadzieję, że po zastosowaniu przedstawionych przez Ciebie metod znajdę najbardziej dla siebie odpowiednią. Muszę się podszkolić przez zapisaniem się na kurs, nie chce być zupełnie zielona.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).