7 kroków jak stworzyć idealne miejsce pracy i nauki

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej
Aby Twoja praca lub nauka była efektywna potrzebujesz odpowiednich warunków zewnętrznych oraz odpowiedniej atmosfery w której będziesz mógł odpowiednio się skoncentrować i pracować wydajniej niż kiedykolwiek.

7 prostych kroków jak stworzyć idealne miejsce do nauki.

1. Wybierz stałe miejsce pracy. To bardzo ważne, ponieważ Twój mózg asocjuje stan w jakim się znajdujesz z miejscem w którym tego stanu doświadczasz. Jeżeli więc uczysz się przy biurku Twój mózg będzie kojarzył je z miejscem pracy umysłowej. Ale jeżeli będziesz przy nim również jeść to siadając do biurka mózg nie wywoła stanu koncentracji ponieważ asocjacja z jedzeniem może wywołać inny stan. Tak samo jeżeli chodzi o łóżko. Ile razy zdarzyło nam się uczyć, czytać na łóżku. Mózg kojarzy łóżko z odpoczynkiem i na pewno nie będzie w pełni aktywny jeżeli położysz się z książką i zaczniesz się uczyć a i efekty takiej nauki są raczej średnie.

2. Twoje miejsce pracy musi być dobrze oświetlone. Najlepiej uczyć się przy świetle dziennym ale jeżeli musisz pracować przy oświetleniu sztucznym zadbaj o to aby było odpowiednie. Lampka nie może rzucać żadnych cieni na miejsce Twojej pracy. Natężenie światła należy dobrać proporcjonalnie do ilości światła potrzebnej do oświetlenia miejsca pracy.

3. Wywietrz pomieszczenie. Niech będzie w nim trochę chłodno. To sprawia, że mózg wchłania więcej tlenu a tlen to podstawowy czynnik jeżeli chodzi o efektywną pracę Twojego umysłu.

4. Zaplanuj dokładnie czas i cel nauki. Przed przystąpieniem do nauki powinieneś określić czego chcesz się dowiedzieć i w jakim czasie. Najlepiej robić sobie kilka „sesji” z przerwami, przeplatając przedmioty ścisłe z humanistycznymi.

5. Rób przerwy. To bardzo istotne. Efektywność Twojej pracy umysłowej spada gwałtownie po upływie około 50-60minut. Wtedy należy zrobić przerwę, odejść od miejsca pracy i nie myśleć w ogóle o tym czego się uczyliśmy i zająć się przez chwilę czymś innym ( pożonglować, zrobić kilka pompek, zrobić herbatę, przejść się na spacer). Przerwa nie powinna być dłuższa niż 15-20minut.

6. Przygotuj wszystkie niezbędne materiały. Zanim zaczniesz się uczyć zadbaj o to aby pod ręką mieć wszystko co jest Ci nie zbędne : materiały ( zeszyty, książki, słowniki itp.) i przybory ( długopisy, ołówki, flamastry, czyste kartki, znaczniki itd.) . Jest to bardzo ważne ponieważ po rozpoczęciu pracy nie musisz wstawać od biurka aby cokolwiek przynieść bo masz wszystko pod ręką i nie dekoncentrujesz się a możesz spokojnie oddać się nauce.

7. Puść w tle muzykę. Najlepiej barokową muzykę aktywizującą pracę półkul mózgowych. Polecam moją playlistę na serwisie youtube: (http://www.youtube.com/watch?v=Z_yIyy3zcJ0&feature=PlayList&p=ED0F5026BC84990F&index=0&playnext=1)


Wszystkie te czynniki pozwolą zwiększyć efektywność Twojej pracy umysłowej, sprawią że będzie ona wydajna a Twój mózg będzie mógł pracować na najwyższych obrotach.

---

www.useyourmind.pl

Autorem artykułu jest Kamil Dunowski

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).