Preply radzi - jak nauczyć mózg myśleć logicznie

Michał Toczyski | Portal popularnonaukowy | Warto wiedzieć więcej

Logiczne myślenie to nieoceniona umiejętność przydatna na każdym etapie życia począwszy od edukacji szkolnej aż po jesień życia. Umiejętności logicznego myślenia wzbudzają w nas kreatywność, a także zapewniają niezależność, samodzielność. Wyciąganie logicznych wniosków, analizowanie sytuacji z życia prywatnego i zawodowego pozwala na czerpanie z życia tego co najlepsze, osiąganie sukcesów i satysfakcji z podejmowanych decyzji. Bez wątpienia logiczne myślenie sprzyja budowaniu samooceny, pewności siebie, czyli cech pożądanych w biznesie, ale nie tylko. Bycie zaradnym, przedsiębiorczym popłaca również w życiu prywatnym. Czy można nauczyć się logicznego myślenia? Oczywiście, że tak.

Na naukę nigdy nie jest za późno aczkolwiek pewne nawyki wypracowane przez lata mogą spowalniać i utrudniać przyswojenie nowych wzorców postępowania w konkretnych sytuacjach. Dlatego też logicznego myślenia winniśmy uczyć się od dziecka, w zasadzie od narodzin, stopniowo zyskując coraz szerszą wiedzę i doświadczenie w obszarach nauk ścisłych, logiki, matematyki i wnioskowania. Czymże jest logiczne myślenie, jeśli nie łączeniem faktów i wnioskowaniem? Najlepszym sposobem na naukę jest doświadczenie. Już pierwsze doświadczenia maluchów, które wyglądają niepozornie mają ogromną moc edukacyjną. Rzadko sobie z tego zdajemy sprawę również jako rodzice. Poprzez ciekawość świata, jego poznania doznajemy wielu zjawisk, na podstawie których uczymy się wyciągać wnioski i ustalać zależności pomiędzy „wynikami” naszych osobistych doświadczeń. Przekora odpowiada za chęć osobistego doświadczenia, stąd też jako dzieci rzadko przyjmujemy za pewnik określone zakazy i tłumaczenia dorosłych dotąd, aż sami się nie przekonamy, iż mieli rację ostrzegając nas przed upadkiem, oparzeniem itp. By dziecko uczyło się logicznie myśleć nie musimy go szczególnie zachęcać, wystarczy pozwolić mu poznawać świat wszystkimi zmysłami, nie przeszkadzać w popełnianiu błędów. Te cenne doświadczenia uczą nie tylko że gorąca ciecz może nas poparzyć, czy nie patrząc pod nogi się możemy potknąć, ale przede wszystkim ćwiczy w maluchu dedukcję. Z czasem im dziecko jest starsze tym „zadania” winny być coraz trudniejsze, bardziej abstrakcyjne, bowiem nie rzadko logiczne myślenie opiera się o założenia abstrakcyjne. Nie wszystko można dotknąć i osobiście sprawdzić. Nauka metoda prób i błędów jest potrzebna jednak logiczne wnioskowanie ma za zadanie ominąć błędy już na wstępie, wyeliminować błędne myślenie analizując dane,  weryfikując założenia.
 
 
By w przyszłości nasz mózg nie miał problemu z obiektywną oceną sytuacji, podjęciem decyzji, tym samym z logicznym myśleniem warto procesy myślowe kształtować poprzez naukę przedmiotów ścisłych bazujących na logicznych schematach, modelach myślowych. W logice nie ma miejsca na filozofię, tym bardziej na emocje, tym samym nie jest nam potrzebny talent, a odpowiednia ilość ćwiczeń, które wykształtują w mózgu automatyczne reakcje na poszczególne czynniki zewnętrzne. By poćwiczyć logiczne myślenie można wyposażyć się w aplikacje mobilne czy też wziąć udział w grach online. Poprzez rozrywkę możemy doskonalić swoje kompetencje niepostrzeżenie i skutecznie.
 
 
Polecamy: korepetycje z matematyki we Wrocławiu w Preply
 
 
Najlepszą metodą na naukę logicznego myślenia są ćwiczenia matematyczne, pamięciowe, szarady i krzyżówki. Na rynku jest wiele dostępnych gier i zabaw logicznych na różnych poziomach zaawansowania. Prócz gier istotną pomocą mogą być najzwyklejsze krzyżówki, sudoku, szachy, a także scrable. Wiele aktywności wymaga towarzystwa, dzięki czemu zyskujemy element zaskoczenia i oryginalność. Oczywiście możemy sięgnąć po internet, gdzie zmierzyć się możemy z internautami w partii szachów, jak i z komputerem. O ile scenariusze zagrań komputera są skończone to kreatywność ludzka nie zna granic. Interakcje z drugim człowiekiem zapewniają doskonałą rozrywkę i wyzwanie. Jest to wręcz niezbędna gimnastyka dla mózgu. Warto dodać, iż sama nauka logicznego myślenia nie wystarcza, bowiem uczymy się całe życie i aby cieszyć się kompetencjami w tym zakresie warto ćwiczyć mózg na bieżąco i nieprzerwanie. Wystarczy kilka minut dziennie edukacyjnej rozrywki, by utrzymać mózg w doskonałej kondycji. Jeśli nie dopowiadają nam szarady warto zgłębić wiedzę matematyczną, informatyczna i techniczną. Hobby jest najlepszym sprzymierzeńcem rozwoju osobistego rzutującego na całokształt umiejętności jakimi dysponujemy. Pasjonując się programowaniem, tworzeniem stron www, czy też konstruowaniem modeli, projektowaniem wnętrz itp. możemy rozwijać nie tylko swoje zamiłowania ale także logiczne myślenie niezbędne w życiu codziennym. Poza czysto rozrywkowymi hobby ćwiczeniem umysłu są zainteresowania biznesowe i ekonomiczne. Wiele osób w ramach doskonalenia swoich kompetencji gra na giełdzie, inwestuje na rynku walutowym, są to aktywności wymagające odpowiedzialnych decyzji w oparciu o dokładne analizy. Poprzez stopniowe zgłębianie tychże dziedzin można rozwinąć swoje talenty przedsiębiorcze wykorzystując przy tym nabytą wiedzę z obszaru logiki i dedukcji. Warto dodać, iż logiczne myślenie to nie tylko wnioskowanie ale i planowanie, podejmowanie decyzji ze skutkiem na przyszłość, poniekąd w tym obszarze mieszczą się spekulacje. Rozważanie wielu alternatywnych scenariuszy, przygotowywanie symulacji finansowych to ćwiczenie dla zaawansowanych. Jak widać zaczynać można od przewidywania skutków wylania gorącej herbaty, a kończąc na zarządzaniu portfelem finansowym o niemałej wartości.
 
 
Polecamy: http://www.kariera24.info/top-5-gier-do-nauki-logicznego-matematycznego-myslenia
 
 
Logicznemu myśleniu sprzyja również nauka języków obcych. Im częściej posługujemy się językiem obcym i im więcej języków umiemy, uczymy się, tym więcej gimnastykujemy nasz mózg zmuszając do wysiłku, szukania analogii, porównań i odkurzania pamięci. By posiąść umiejętność myślenia w języku obcym wymagane jest opanowanie logicznego myślenia. Zarazem automatyzacja myślenia w językach obcych prowadzi do większej odwagi i kreatywności, widzenia z innego punktu tego samego problemu, generuje unikalne rozwiązania pożądane na rynku pracy. To wszystko za sprawą logicznych związków jakie powstają w naszym mózgu mieszcząc duża dawkę informacji w pamięci trwałej bez obciążenia nadmiernego mózgu. Kojarzenie przez kontekst i całościowe zapamiętywanie sytuacji to klucz do sukcesu w nauce języków. Łącząc te doświadczenia z techniką myślenia logicznego możemy być pewni sukcesu i niezależności. Posiadanie własnego zdania nie wyklucza zgadzania się z większością, jednak czym innym jest przytakiwanie od własnej osobistej analizy faktów i wyciągnięcie tych samych lub zbliżonych wniosków co pozostali. Logiczne myślenie wymaga przede wszystkim gruntownego zrozumienia.
 
 
W naturalny sposób nasz umysł dla potwierdzenia informacji szuka uzasadnienia. Jeżeli nie działamy pod wpływem emocji praktycznie zawsze mózg dla zapamiętania danej informacji analizuje każdy fakt, regułę pod kątem jej prawdziwości, czy to usiłując znaleźć przykład zastosowania, argumenty potwierdzające daną tezę, czy też w inny sposób. Logicznemu myśleniu nie sprzyja stres, presja czasu jak również pośpiech i nacisk z zewnątrz. Subiektywne spojrzenie na dany problem nie jest zwykle owocne w proponowane rozwiązania. Często ciężko jest o obiektywizm oceny, jednak warto zastanowić się nad konsekwencjami błędnych decyzji. By nie stracić umiejętności oceny sytuacji w pełni obiektywnie warto inwestować w rozwój nauki logicznego myślenia na każdym etapie życia. Zbytnia pewność siebie i poczucie sukcesu może uśpić naszą czujność podobnie jak rutyna zawodowa. Najlepszym przykładem na osłabienie umysłu jest podatność na podprogowe komunikaty medialne, w tym reklamy manipulujące naszym umysłem.
 
 
Autor: Preply, 2015, korepetycje z matematyki
 
 

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).