Szybszy notebook?

Łukasz Kacprowicz | Warto wiedzieć więcej
Czy komputer mobilny może dorównywać szybkością desktopowi. Okazuje się, że dzięki nowej platformie Intela, notebooki mają szansę w starciu z komputerami klasy PC.
Znacznie wydajniejszy procesor i układ graficzny oraz szybszy moduł sieci bezprzewodowej, przy 20-procentowym wydłużeniu czasu pracy na bateriach. Takie możliwości ma nowa platforma Intela do komputerów przenośnych - Santa Rosa. Rodzina procesorów Intel Core 2 Duo w wersji mobilnej wzbogaci się układami współpracującymi z magistralą FSB o częstotliwości 800 MHz (zamiast 667 MHz). W celu oszczędzania energii taktowanie FSB może być dynamicznie obniżane. Pozwala to zmniejszyć napięcie zasilania rdzeni procesora. Ponadto w nowych układach istnieje możliwość podkręcenia częstotliwości pracy jednego z rdzeni, podczas gdy drugi przechodzi w tryb uśpienia. Notebooki oparte na tej platformie mają zatem handicap.

Nowy rdzeń graficzny GMA X3100 jest taktowany z częstotliwością 500 MHz i wyposażony w 128 programowalnych shaderów. Pozwala to na znaczne przyspieszenie przetwarzania grafiki. Dodano obsługę wyjścia HDMI. Oczekiwaną nowością platformy Santa Rosa jest kontroler sieci WLAN zgodny z wciąż nie zatwierdzonym standardem 802.1 1n. Oferuje on w teorii 5-krotny wzrost szybkości transferu oraz 2 krotnie większy zasięg w porównaniu z 802.1 1g (stosowanym obecnie w notebookach). Obecność tego kontrolera jest jednak tylko opcją w Centrino Duo.

Notebook Acer

Intel od dłuższego czasu pracował nad technologią Turbo Memory, czyli odpowiednikiem ReadyBoosta wprowadzonego przez Microsoft w Windows Vista. Celem jest przyspieszenie operacji na często wykorzystywanych plikach, które przenoszone są do dodatkowej pamięci, szybszej niż dysk twardy. Inżynierowie Intela pamięć 512 lub 1024 MB umieścili w module Minicard, a do komunikacji z nią zdecydowali się wykorzystać magistralę PCI. Zalety Turbo Memory w porównaniu z ReadyBoost to niższe zużycie energii (około 60%) i brak konieczności podłączania zewnętrznego modułu pamięci. Rozwiązanie zapewnia szybsze bootowanie się systemu operacyjnego oraz przyspieszenie uruchamiania się i działania aplikacji.

Notebooki, które przybyły do naszego laboratorium, był protyotypowymi egzemplarzami z procesorem Core 2 Duo T7500 2,2 GHz (FSB 800 MHz). Za wyświetlanie grafiki odpowiedzialny był układ NB8P firmy Nvidia należący do nowej mobilnej rodziny GeForce 8000. Komputer wyposażono w 1 GB RAM oraz 1 GB pamięci flash na potrzeby Turbo Memory. Wyniki testów zrobiły na nas duże wrażenie. W programie 3DMark06 notebook otrzymał aż 3304 punkty, czego może pozazdrościć wielu użytkowników nowych komputerów stacjonarnych. Test przeprowadzony programem PCMark05 też wypadł bardzo dobrze. Procesor uzyskał w nim 5549 punktów, czyli o 32 punkty więcej niż zajmujący pierwsze miejsce POWER w naszym rankingu model Asus VX2 Lamborghini.

PODSUMOWANIE:
Testowany notebook pokazał, że zapewnienia firmy Intel dotyczą ce potencjału nowej platformy nie były tylko czczymi przechwałkami. Uzyskał on lepsze wyniki od dotychczasowego lidera, i to przy mniejszym zużyciu energii. Pozostaje zatem poczekać, aż komputery bazujące na Santa Rosie pojawią się w sklepach.
---
Autorem artykułu jest Marek Tokar
Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org.

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Image links with 'rel="lightbox"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Image links from G2 are formatted for use with Lightbox2
  • Image links with 'rel="lightshow"' in the <a> tag will appear in a Lightbox slideshow when clicked on.
  • Links to HTML content with 'rel="lightframe"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to video content with 'rel="lightvideo"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Links to inline or modal content with 'rel="lightmodal"' in the <a> tag will appear in a Lightbox when clicked on.
  • Use to create page breaks.

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
Przepisz cyfry i litery z obrazka. Stanowi to zabezpieczenie przed spamem. Jeśli znaki są nieczytelne, kliknij ikonę odświeżenia obrazka (dwie strzałki nad ikoną głośnika).